آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت دوم

آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت دوم

آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت دوم

آموزش برنامه نویسی سی پلاس پلاس ++c

آموزش سی پلاس پلاس ++c به نام خدا با عرض سلام و احترام خدمت کاربران محترم سایت سی پلاس امروزدر خدمت شما هستیم با آموزش دوم از قسمت های آموزش برنامه نویسی سی پلاس پلاس ++c می خواهیم آموزش دوم رو با هم شروع کنیم. در آموزش اول  کمی در مورد سی پلاس پلاس صحبت کردیم و خصوصیات سی پلاس پلاس و زبان های سطح پایین و بالا رو معرفی کردیم پیشنهاد من به دوستان عزیز سی پلاس این هست که اگر آموزش قبلی رو مطالعه نکردید حتما مطالعه کنید تا کمی با خصوصیات و دستوراتی که قرار است در سی پلاس نوشته شود مثل اینکه در آموزش قبلی گفتیم دستورات سی پلاس پلاس به سی می کالن( ; ) خطم می شود.خوب دوستان بریم ادامه آموزش ها می خواهیم با هم شروع کنیم.
طبق روال توی تمامی زبان های برنامه نویسی برای شروع کار می نویسند خوش آمدید به زبان سی پلاس پلاس که همین کار رو می خواهیم به زبان سی پلاس پلاس بنویسیم. اما قبل از نوشتن سه نکته وجود داره که در ادامه با سی پلاس همراه باشید تا مشکلاتی که دارید رو برطرف کنیم.
نکته یک در سی پلاس پلاس : دوستان عزیز سورس کدها را حفظ نکنید بعضی از کاربران فکر می کنند زبان برنامه نویسی حفظی ؟ خیر دوستان عزیز زبان سی پلاس پلاس و یا زبان برنامه نویسی دیگر به هیچ وج حفظی نیستن و باید شما قشنگ کد بزنید و با کد زدن کم کم ذهن شما باز میشه و دستورات دیگری رو خودتون پیاده سازی می کنید برنامه نویسی درست حرف زدن هستش اما باید یاد بگیرد چطور درست حرف بزنید.
نکته دوم در سی پلاس پلاس :آموزش های که در سایت سی پلاس  قرار داده می شود را پس از مطالعه وخواندن دقیق در کامپالیری مثل دیو سی پلاس پلاس و یا بورلن سی پلاس پلاس لطفا به صورت دستی تایپ کنید همان طور که می دانید ما املا را در دبستان یاد گرفتیم زیرا هر شب پس از مدرسه مشق شبی داشتیم که با نوشتن اون هم خوش خط می شدیم و هم اینکه بهتر می تونستیم یاد بگیرم.
نکته سوم در سی پلاس پلاس :اگر از کامپالیر دیو سی پلاس پلاس استفاده می کنید تفاوتی به اون صورت با کامپالیر بورلند سی پلاس پلاس ندارد تنها تفاوتی که دارد باز و بسته کردن اتوماتیک  { } هستش و هم چنین دستوری جهت فراخوانی فایل های کتابخانه ای  که کافی است قبل از تابع مین ()main و یا تابع اصلی و یا بدنه اصلی برنامه ما فراخوانی شود. در ادامه توضیحات رو به صورت کامل تکمیل می کنیم و فقط قصد داشتیم منظورخودمون رو به این صورت برسونیم که تفاوتی ندارد از کدام کامپالیر استفاده می کنید زیرا دستورات سی پلاس پلاس در تمامی نرم افزار ها یکی هست دستور زیر برای دیو سی پلاس پلاس قبل از شروع بنویسید و در بورلند و توربو سی پلاس نمی خواهد که این دستور رو بنویسید.

دانلود کنید : پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی پلاس پلاس با فایل ها 

خوب می رسیم به پیاده سازی سورس کد مورد نظر و نحوه نوشتن اما قبل از نوشتن سورس کد های سی پلاس حتما فایل ها کتابخانه ای رو اول فراخوانی کنید فایل های کتابخانه ای این امکان رو به ما میدن تا دسترسی پیدا کنیم به تابع ها و متدهایی که در سی پلاس پلاس وجود دارند و وابسته به این فایل ها کتابخانه ای هستن و تا زمانی که فراخوانی نشود پیغامی مبنی براینکه من این دستوری که شما نوشتید رو نمی شناسم براتون نمایش داده میشه و پس قبل از نوشتن فایل ها کتابخانه ای رو فراخوانی کنید.
متداول ترین و میشه گفت کتابخانه ای که همیشه باید قبل از نوشتن دستورات بنویسید :

برای اینکه بتونید این دستورات رو بنویسید کافی نرم افزار بورلند و یا دیو سی پلاس رو باز کنید سپس کد ها رو با copy  و یا past کردن در نرم افزار مورد نظر و یا از طریق تایپ که من بهتون پیشنهاد می کنم حتما تایپ کنید تا برنامه نویس شوید. خوب پس برنامه ما به این صورت شد که قرار شد برنامه ای بنویسیم تا وقتی که صفحه نمایش یا محیط کنسول (همان صفحه سیاه را کنسول می نامند ) وقتی بالا میاد برای ما بنویسید .
wolcome to ++c
خوب برنامه رو می نویسیم و بعدن دوباره توضیحات لازم رو ارائه می دهیم :
نکته : سورس کد مورد نظر در نرم افزار دیو سی پلاس پلاس نوشته شده است :
دانلود نرم افزار دیو سی پلاس پلاس 

توضیح سورس کد بالا : برای فراخوانی فایل های کتابخانه ای از دستور include استفاده می کنیم و با شارپ ( # ) دستور کتابخانه را در بین <> علامت کوچک و بزرگ قرار می دهیم و یا اگر می خواهید بهتر یاد بگیرد همیشه بگید علامت نامساوی <> و دستور کتابخانه را فراخوانی می کنیم. و دستور دیگه ای که در مورد آن صحبت کردیم دستور()main و یا تابع اصلی ما که با دو دستور int و یا void شروع می شود البته بستگی داره چون بعضی از برنامه نویس ها از long هم استفاده می کنند که در موردآن صحبت می کنیم. 
اما تابع مین () main : دستوراتی که ما می نویسیم برای شروع و استارت شدن به تابع مین نیاز دارند و کلا strat برنامه ما  و دستورات نوشته شده از تابع مین اجرا می شوند نوشتن تابع مین به صورت زیر است :

می رسیم به یک دستور خروجی جدید به نام cout  و یا cerr هر کدوم که رو بنویسید می توانید خروجی رو ببنید.
همیشه بیاد داشته باشید که دستور ;”  خوش آمدید به سی پلاس پلاس ” >>cout برای چاپ اطلاعات به دوعلامت کوچک نیاز دارد و رشته ما همیشه در بین دابل کوتیشن قرار می گیرد “” و اگر قرار است چیزی را در صفحه نمایش نمایش دهیم باید در بین “” قرار بگیرد. اما در مورد متغییر به این صورت نیست و فقط نام متغییر مورد نظر را می نویسیم.در مورد متغییر در سرفصل های بعدی صحبت می کنیم.اما دستور دیگری که میشه در بورلند از آن استفاده کرد دستور ()getch هست که منتظر می ماند تا شما یک کلید از صفحه نمایش را فشار دهید تا برنامه به پایان برسد و بسته شود که کتابخانه ای آن درزیر نمایش داده شده است.

پس از اجرا عکس زیر را مشاهده کنید :

آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت دوم

نکته :سورس کد زیر در نرم افزار بورلند سی پلاس پلاس نوشته شده است :
دانلود نرم افزار بورلند سی پلاس پلاس 

عکسی که پس از اجرا شدن برنامه در بورلند سی پلاس پلاس نمایش داده شده است :

آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت دوم

آموزش سی پلاس ادامه                        آموزش سی پلاس قبل

درباره نویسنده

جواد محمدی هستم بنیان گذار سایت سی پلاس علاقمند به زبان برنامه نویسی تحت وب ،++c,c و اندروید استودیو ، ویندوز اپلیکیشن خوشحالم که در خدمت شما هستم.

قبل از ارسال دیدگاه

  • قبل از ارسال دیدگاه: لطفا دیدگاه خودتان را در مورد این مطلب بنویسید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه شما

جواب سوال امنیتی؟ *