آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت سوم

آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت سوم

آموزش سی پلاس پلاس ++c قسمت سوم

آموزش ++C قسمت سوم 

آموزش سی پلاس پلاس ++c با سلام خدمت کاربران محترم سایت سی پلاس امروز در خدمت شما هستیم با بخش سوم از آموزش های برنامه نویسی سی پلاس پلاس طبق روال توسیه که به دوستان سی پلاس دارم این هستش که اگر قسمت دوم رو مطالعه نکردید از این لینک می توانید به قسمت دوم مراجع کنید و آموزش قبلی و مبتدی در رابطه با سی پلاس پلاس مطالعه کنید. توی این بخش یعنی آموزش سوم سی پلاس پلاس می خواهیم کمی با مفاهیم پیشرفته تر صحبت کنیم و آموزش هایی رو در این رابطه با توضیحات کامل ارائه بدیم.
توی این بخش از آموزش سوم از سی پلاس پلاس می خواهیم با تعریف متغییر در سی پلاس پلاس آشنا کنیم شما را تا بتوانید متغییر های مورد نظر خودتون رو تعریف کنید اما قبل از تعریف متغییر باید با انواع داده ها در سی پلاس پلاس آشنا شوید. به عنوان مثال اگر قراره عدد را از کاربر دریافت کنیم باید از نوع integer و یا مخفف اون int که عدد صحیح را در بر می گیرد تعریف کنیم.برخی از داده ها را برای تعریف متغییرها در زیر نمایش داده شده است :

کاراکتیر = char

اعداد صحیح=int

برای رشته ها =string

اعداد اعشاری=float

اعداد اعشاری خیلی بزرگ=double

اعداد صحیح بزرگ=long

داده منطقی درست یا نادرست=bool

برای تعریف متغییر مورد نظر خودمون باید اول فکر کنیم الگوریتم از ما چی خواسته در ادمه مطلب همین پست مثالی ساده رو براتون پیاده سازی کرده ایم. که می توانید یا بگیرد.

تعریف متغییر : متغییر مکانی از حافظه ست که تحت نام مشخص و در طول برنامه می توانید تغییر کند.منظور از حافظه چیست ؟ ببنید دوستان عزیز سی پلاس شما اگر بخواهید یک عدد رو در مکانی ذخیره سازی کنید به چه صورتی می خواهید این کارو انجام بدید برای اینکه این کارو انجام بدید نیازمند یک متغییری هستید که عدد مورد نظر رو در مکانی نگهداری کنید و منظور از اینکه در تعریف متغییر می گوید در طول برنامه می تواند تغییر کند منظور یعنی شما می توانید مثلا در شروع برنامه به یک متغییر عدد ۲ رو اختصاص بدید سپس در طول برنامه می توانید متغییر مورد نظر رو انتساب بدید به یک متغییر دیگر و یا اینکه خودتون انتساب بدید ( منظور از انتساب  x=5) به عدد مورد نظر و در طول برنامه شما تغییرات لازم داده شده سپس کامپایل و اجرا می شود.

برای تعریف یک متغییر داریم :

;      نام متغییر     نوع داده

; int      x

اگر بخواهیم چند متغیر از نوع عدد صحیح تعریف کنیم کافی است بعد از نام متغییر با کاما (,) از هم جدا کنیم.

به این صورت :

;string   ceplus

; char    ceplus

انواع داده سی پلاس پلاس

خوب توی آموزش قبلی در رابطه با دستورات چاپ اطلاعات و یا همون دستورات ابتدایی صحبت کردیم که اگر بخواهیم توی صفحه کنسول بخواهیم چیزی را چاپ کنیم باید از دستور Cout استفاده کنیم.اما توی این مطلب می خواهیم یک دستور ورودی به شما معرفی کنیم. دستور جدیدی که می خواهیم معرفی کنیم دستور<<cin  هستش ،  کار این دستور گرفتن ورودی از کاربر می باشد می خواهیم با هم مثالی در این رابطه بزنیم:

حتما بخوانید : حل تمرینات کتاب برنامه نویسی سی پلاس پلاس جعفرنژاد قمی

مثال : برنامه ای بنویسید که دو عدد را از کاربر گرفته سپس با هم جمع کند ونمایش دهد.
خوب طبق روال باید فایل های کتابخانه ای را تعریف کنیم سپس تابع اصلی را تعریف کنیم و براکت باز و بسته را قرار بدیم و در بین برات باز و بسته دستورات خودمون روبنویسم.
الگوریتم از ما خواسته دو تا عدد را از کاربر دریافت کنیم سپس با هم جمع کنیم پس برای شروع باید دو متغییر تعریف کنیم. اما نکته ای اینجاست چطور باید با هم جمع کنیم برای اینکه با هم جمع کنیم نیازمند یک متغییر و یا ظرف کمکی هستیم تا با هم جمع کنیم توضیح شما می خواهید دو ظرف شیر را با هم جمع کنید پس به یک ظرف دیگر نیاز دارید تا داخل اون ظرف دو ظرف شیر دیگر رو بریزد تا با هم جمع شوند برنامه نویسی ام به همین صورت هستش یک متغییر کمکی که sum هستش رو تعریف کردیم.
در اینجا با هم جمع می شوند:

دستور دیگر که دستور جدیدی بود دستور <<cin هستش که وردی را از کاربر می گیرد و در متغییر مورد نظر ذخیره می کند.

پس از اجرا در نرم افزار بورلند شاهد هستیم تصویر زیر را مشاهده کنید:
آموزش ++c
اما در ادامه آموزش می خواهیم مفاهیم دیگری را در سی پلاس پلاس آموزش بدیم که با اصطلاح به آن کلمات کلیدی و یا رزو شده می گویند:
کلمات کلیدی سی پلاس پلاس
خوب کلمات کلیدی بالا در تعریف متغییر جایز نیستند و شما اجازه تعریف نام متغییر مثل کلمات کلیدی نیستید. به اصلطلاح بهشون میگین رزو شده مثل یک تعریف دامنه که اگر شخصی دامنه مورد نظر را گرفته باشه شماباید یک دامنه دیگری ثبت کنید.

حتما دانلود کنید :دانلود سورس کد اسکی سی پلاس پلاس ++c

مثالی دیگر : برنامه ای بنویسید که ۵ درس دانش آموزی را دریافت سپس معدل وی را حساب کند.
همان طور که می دانید ممکن است دانش آموز درسی را ۱۷٫۵ بگیرد به چه صورتی می توانیم معدل وی را حساب کنیم برای این کار باید از نوع داده اعشاری استفده کنیم . پس در تعریف متغییر باید float استفاده کنیم.
و نکته دیگر اینجاست که پرانتز اولویت بیشتر دارد یعنی هر جا کامپالیر پرانتزی را مشاهده کند اول دستورات نوشته شده در کامپالیر را کامپایل می کند سپس به دستور بعدی می رود و عملیات تقسیم را انجام می دهد.
و هم چنین تقسیم نسبت به جمع اولویت بالاتری دارد پس به خاطر همین در داخل پرانتز قرار داده ایم.

امیدوارم این بخش ام مورد عنایت شما کاربران گرامی قرار گرفته باشه موفق و پیروز باشید.
آموزش سی پلاس ادامه                        آموزش سی پلاس قبل

درباره نویسنده

جواد محمدی هستم بنیان گذار سایت سی پلاس علاقمند به زبان برنامه نویسی تحت وب ،++c,c و اندروید استودیو ، ویندوز اپلیکیشن خوشحالم که در خدمت شما هستم.

قبل از ارسال دیدگاه

  • قبل از ارسال دیدگاه: لطفا دیدگاه خودتان را در مورد این مطلب بنویسید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه شما

جواب سوال امنیتی؟ *