سورس کد ضرب دو ماتریس ۳*۳ سی پلاس

سورس کد ضرب دو ماتریس ۳*۳ سی پلاس

سورس کد ضرب دو ماتریس 33 سی پلاس

سورس کد ضرب دو ماتریس ۳*۳ سی پلاس

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت تمامی کاربران گرامی سایت سی پلاس امروز در خدمت شما عزیزان هستیم با سورس کد ضرب دو ماتریس سه در سه که به زبان سی نوشته شده است شما برای اینکه بتوانید به زبان سی پلاس تبدیل کنید کافی است جایی که نوشته شده است printf رو تغییر بدید به cout و یا cerr و هم چنین برای گرفتن ورودی اطلاعات از کاربر کافی است جایی که نوشته شده است scanf رو تغییر بدید به cin
خوب همان طور که می دونید ضرب دو ماتریس یکی از مشکل ترین کارها در برنامه نویسی هستش که این مشکل رو به دست سایت سی پلاس حل شده است و در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.


لطفا سورس کد را در نرم افزار دیو سی پلاس پلاس اجرا کنید.
اگر بخواهید در نرم افزار بورلن سی پلاس پلاس و یا توربو سی پلاس اجرا کنید کافی است قسمت using namespace std را حذف کنید.
سورس کد :

توضیح سورس کد بالا :

فراخوانی کتابخانه iostream

تابع اصلی زبان سی دقت کنید main

اگر ارایه را به این صورت تعریف کنیم آرایه سه بعدی می گویند زیرا قرار است ماترس سه در سه را با هم ضرب کنیم سه متغییر که هر کدام کار به خصوصی را انجام می دهند متغییر  i و j برای حرکت کردن در بین اندیس آرایه هاو متغییر k برای هم برای پلاس پلاس کردن حلقه for استفاده می کنیم و هم برای اندیس سوم و یا ماتریس سوم.

همان طور که می دانیم دستور printf برای چاپ کردن پیغامی در زبان سی کاربر دارد ودر اینجا پیغام به کاربر می دهیم که اعداد ماتریس را وارد کنید.

نکته : آرایه از صفر شروع می شود وقتی آرایه ای داریم که در حلقه i < 3 هست یعنی شرط حلقه تا عدد دو پیش می رود زیرا ما گفتیم عدد مورد نظر کوچکتر از عدد ۳ و برای اینکه شرط حلقه تا عدد سه پیش روش یعنی ۴ باید i <=3 باشد ولی چون آرایه از صفر شروع می شود پس در اثر همون عدد سه هست.

دقت کنید منظور از اندیس آرایه هست.مثال زیر i<3 هست. چون گفتیم کوچکتر از ۳

۲          ۱         ۰

چون گفتیم i<=3 پس داریم :

۳         ۲        ۱         ۰

پس باید حتما برای حرکت در بین اندیس ها از دو حلقه دو در تو for استفاده کنیم:

سپس پیغامی میدهیم برای اینکه کاربر متوجه شود باید مقدرهای دوم را وارد کند و سورس کدزیر یکبار توضیح داده شده است.

نکته نکته : دقت کنید دوستان برای چاپ کردن اندیس ها(ماتریس) حتما و حتما نیازدارید تا یک بار دیگه حلقه های تو در تو را بنویسید.سورس کد زیر اعداد اولی و دوم  را که وارد کردید را نمایش می دهد.

و در آخر برای ضرب کردن سطر و ستون ماترس اول حلقه تو در تو رو می نویسیم با این تفاوت که حلقه i<=2 شده است همان مثال قبل که i <3 بود اینجا مساوی قرار دادیم. یعنی داریم :

۲       ۱         ۰

و سورس کد ضرب:

و سورس کد چاپ کردن اطلاعات ضرب شده یعنی سطر و ستون:

ودر آخر چون از int main استفاده کرده ایم و باید مقداری را برگشت بدهیم به تابع مقدار صفر را وارد می کنیم صرفا جهت اینکه خطایی نگیرد.

 

درباره نویسنده

جواد محمدی هستم بنیان گذار سایت سی پلاس علاقمند به زبان برنامه نویسی تحت وب ،++c,c و اندروید استودیو ، ویندوز اپلیکیشن خوشحالم که در خدمت شما هستم.

قبل از ارسال دیدگاه

 • قبل از ارسال دیدگاه: لطفا دیدگاه خودتان را در مورد این مطلب بنویسید.

6 دیدگاه

 1. علی گفت:

  for (k = 0; k <= 2; k++)میخواستم کار این قسمت برنامه چیه؟؟؟؟

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیزم
   این قسمت مشخص می کنه که ردیف های و ستون های یک ماتریس سه در سه هستش چون ۰=k شده و تا کوچکترمساوی هست پس نشون میده که یک ماتریس سه در سه هستش و باید تعداد ستون ها و ردیف با هم جمع و ضرب بشه موفق باشین.

 2. امین گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ی پیشنهاد میخاستم بدم اونم اینه که اگه امکانش بود کار هر خطتم ی توضیح مختصر میدادین ک بیشتر متوجه شیم چون شاید بعضی جاهاش مبهم باشه و کسی که این برنامه رو میخاد نیاز به توضیحشم داشته باشه اگه امکانش هست ممنون میشم بذارید چون من خودمم نیاز به توضیحش دارم

ارسال دیدگاه شما

جواب سوال امنیتی؟ *