آموزش آرایه ها سی پلاس پلاس ++c

آموزش آرایه ها سی پلاس پلاس ++c

آموزش آرایه ها سی پلاس پلاس ++c

آموزش آرایه ها  زبان سی پلاس پلاس

 آرایه ها سی پلاس پلاس عرض سلام وقت بخیر خدمت کاربران گرامی سایت سی پلاس امروز قصد داریم آرایه ها را در ++c توضیح و مثالهایی را با هم حل کنیم تا شما عزیزان بیشتر با مفهموم آرایه آشنا شوید. آرایه یک مبحث مهم در زبان سی پلاس پلاس و تمامی زبان های دنیاست و به گونه ای که امکان نوشتن برنامه ها بدون آرایه گاهی خیلی کار را سخت و دشوار می کند به عنوان در نظر بگیرد که شما می خواهید تعداد ۱۰ عدد را نگهداری کنید .

کاری به ذهن همه ما میرسه این هستش که ۱۰ تا متغییر تعریف کنیم و با دریافت ورودی از کاربر مقدار مورد نظر را در هر یک از ۱۰ متغییر ها قرار دهیم اما دقت کنید کاری بسیاراشتباهی است کافی است یک آرایه برای این روش تعریف کنیم :

 

نحوه نوشتن آرایه : int a این یک متغییر از نوع صحیح می باشد اما وقتی [۱۰] جلوی متغییر نوشته شود به معنای آرایه ۱۰ تایی می باشد.

نکته : آرایه از صفر شروع می شود در این جا وقتی شما می گویید ارایه کوچکتر از ۱۰ یعنی یک آرایه ۱۰ تایی تعریف کردید و اندیس ارایه از صفر شروع می شود پس داریم :

 

 ۹     ۸      ۷      ۶       ۵      ۴       ۳      ۲      ۱      ۰

 

چون اندیس از صفر شروع شده  پس این یک آرایه ۱۰ تایی می باشد.

آرایه خانه هایی از حافظه ها هستن که در کنار یک دیگر قرار گرفته اند.

آرایه مجموعه ای از عناصر هم نوع است. در برنامه نویسی C++ برای تعریف آرایه باید نوع عناصر آنرا مشخص کنیم و آرایه باید حتما دارای نام باشد که از قانون نامگذاری برای متغیرها تبعیت می کند و بعد از نام از [] استفاده می کنیم که درون آن می توان از یک عدد صحیح برای تعیین طول آرایه استفاده نمود .

آرایه سی پلاس پلاس

برای دسترسی به عناصر آرایه از اندیس استفاده می کنیم که اولین اندیس هر آرایه ای از عدد صفر شروع می شود .

کد برنامه نویسی C++ بالا آرایه ای را با نام array تعریف می کند که عناصر آن از نوع عدد صحیح هستند و تعداد عناصر آرایه (طول) برابر با ۴ است .به این نکته توجه کنید که تعداد عناصر آرایه بالا ۴ است ولی اندیس عناصر آن از صفر شروع شده و به سه ختم می شود و نباید تعداد را با اندیس اشتباه گرفت .گفتنی است که عناصر آرایه پشت سر هم در خانه های حافظه ذخیره می شوند و هر عنصر (خانه) از آرایه به اندازه طول نوع آرایه فضا اشغال می کند.

 

در آرایه بالا چون نوع آرایه تعریف شده int است پس هر عنصر مقدار ۴ بایت و چون طول آن ۴ است در نهایت ۱۶ بایت پشت سر هم از حافظه را اشغال می کند .معمولا آرایه ها با توجه به ابعادشان تقسیم بندی می شوند :آرایه های یک بعدی :آرایه های یک بعدی دارای یک سطر و چند ستون و یا دارای یک ستون و چند سطر هستند و فقط دارای یک اندیس برای دسترسی به عناصرشان می باشند .

مقدار دادن به عناصر آرایه ها :برای مقدار دادن به آرایه ها هم می توان به تمامی عناصر بصورت یکجا مقدار داد که حالت مجموعه در ریاضی را بخود می گیرد و هم بصورت تک به تک. وقتی طول آرایه را مشخص نمی کنیم با مقدار دادن به عناصر، طول آرایه نیز مشخص خواهد شد .

 

آموزش برنامه نویسی C++ تعریف آرایه های یک بعدی و دوبعدی و چندبعدی و عناصر آرایه و پارامتر و آرگومان تابع و توابع نکته) دوستان دقت داشته باشند هنگام تعریف آرایه باید طول را قید کرد مگر اینکه همانجا بدون ذکر طول، به یکایک عناصر مقدار دهیم. پس یا باید طول آرایه را مشخص کنیم یا با مقدار دادن به عنصرهای آرایه،طول برای کامپایلر مشخص شود و اگر غیر از این باشد کامپایلر از برنامه خطا خواهد گرفت .

نکته مهم : همیشه آخرین اندیس آرایه، یک واحد از طول آن کمتر است و تنها دلیل آن شروع شدن اولین اندیس از صفر برای آرایه می باشد .

برای دسترسی به عناصر آرایه کافی است اندیس آن عنصر از آرایه را در درون [] قید نماییم :

در کد بالا منظور از خط دوم، مقدار اولین عنصر از آرایه و منظور از خط بعدی مقدار سومین عنصر می باشد .

آموزش تعریف و ساختار آرایه و عناصر در برنامه نویسی C++ مثال) برنامه ای به زبان C++ بنویسید که تعداد ۵ عدد را از کاربر دریافت کرده و حاصلجمع آنها را در خروجی نمایش دهد :

خروجی داریم

Enter number 1 : 1
Enter number 2 : 5
Enter number 3 : 9
Enter number 4 : 0
Enter number 5 : 18

Sum of numbers is 33

موفق باشید.سی پلاس

درباره نویسنده

جواد محمدی هستم بنیان گذار سایت سی پلاس علاقمند به زبان برنامه نویسی تحت وب ،++c,c و اندروید استودیو ، ویندوز اپلیکیشن خوشحالم که در خدمت شما هستم.

قبل از ارسال دیدگاه

  • قبل از ارسال دیدگاه: لطفا دیدگاه خودتان را در مورد این مطلب بنویسید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه شما

جواب سوال امنیتی؟ *