ساختمان داده کلکسیون collctions چیست

ساختمان داده کلکسیون collctions چیست

ساختمان داده کلکسیون collctions چیست

ساختمان داده کلکسیون چیست

کلکسیون collctions ، ساختمان داده ای است که داده ها را ذخیره میکند و عملیات هایی را برای افزودن داده ها به کلکسیون، حذف داده ها از کلکسیون، به روز رسانی داده ها و مقدار دادن و بازیابی مقادیر صفات کلکسیون، فراهم میسازد.با سایت سی پلاس همراه باشید تا بیشترین توضیحات را راجب کلکسیون بگیم.
ساختمان داده کلکسیون collctions

کلکسیون های غیر خطی، عناصری را نگه میدارند که ترتیب مکانی ندارند. نمودار سازمانی، نمونه ای از کلکسیون غیرخطی است. در دنیای کامپیوتر، درخت ها، هیپ ها، گراف ها و مجموعه ها کلکسیون غیرخطی اند.کلکسیون ها ، چه خطی و چه غیرخطی خواصی دارند که آنها را توصیف میکند و عملیاتی که میتواند بر روی آنها اجرا شوند. نمونه ای از خاصیت کلکسیون ها، Count است که تعداد عناصر موجود در کلکسیون را مشخص میکند. عملیات های کلکسیون، که متد خوانده میشوند، عبارتنداز:

Add : برای افزودن عنصری به کلکسیون
Insert: برای درج عنصر در کلکسیون
Remove : برای حذف عنصری از کلکسیون
Clear : برای حذف تمام عنصر از کلکسیون
Contains : برای تعیین اینکه آیا عنصری خاص در کلکسیون وجود دارد یا خیر.
IndexOf : برای مشخص کردن اندیس عنصری خاص در یک کلکسیون.

کلکسیون، ساختمان داده ای است که داده ها را ذخیره میکند و عملیات هایی را برای افزودن داده ها به کلکسیون، حذف داده ها از کلکسیون، به روز رسانی داده ها و مقدار دادن و بازیابی مقادیر صفات کلکسیون، فراهم میسازد.کلکسیون ها به دو دسته تقسیم میشوند: خطی و غیر خطی. کلکسیون خطی، لیستی از عناصر است که یک عنصر پس از دیگری قرار دارد. عناصر در کلکسیون خطی، براساس مکان خود مرتب اند. در دنیای واقعی لیستی از دانشجویان، و در دنیای کامپوتر آرایه یک کلکسیون خطی است.

در محیط .NET سه فضای نام برای کلکسیون ها فراهم شده است. فضای نام System.Collections حاوی کلکسیون هایی است که مرجع هایی به اشیا را نگه میدارد. فضای نام System.Collections.Generic حاوی کلاسهایی برای ذخیره کلکسیون هایی از انواع مورد نظر است. فضای نام System.Collections.Specialized حاوی چندین کلکسیون است که از انواع خاصی مثل رشته ها و بیت ها پشتیبانی میکند.

حتما بخوانید : ساختمان داده صف Queue سی پلاس پلاس

مروری بر کلکسیون ها در زبان سی شارپ C# :
کلاسهای کلکسیون در C#، ترکیبی از واسط های کلکسیون را پیاده سازی میکنند. این واسط ها، عملیات هایی را اعلان میکنند که باید بر روی انواع مختلفی از کلکسیون ها اجرا شوند. در زیر بعضی از واسط های کلکسیون را در C# معرفی میکنیم. تمام واسط های موجود در لیست زیر فضای نام System.Collections اعلان شدند و همتایی در فضای نام System.Collections.Generic دارند.

چند واسط کلکسیون متداول در C# :
ICollection : واسط ریشه در سلسله مراتب کلکسیون ها، که کلکسیون IList و IDictionary از آن به ارث میبرند. شامل یک خاصیت Count برای تعیین اندازه کلکسیون و متد CopyTo برای کپی کردن محتوای کلکسیون در یک آرایه معمولی است.
IList : کلکسیون مرتبی است که مثل آرایه دستکاری میشود.

دارای اندیسی برای دستیابی عناصر است. همچنین متدهایی برای جست وجو و اصلاح کلکسیون دارد. مثل Remove, Add, Contains وIndexOf.
IDictionary : کلکسیونی از مقادیر، که شیءای بعنوان “کلید” است. با اندیس میتوان به عناصر آن دست یافت و شامل متدهایی برای اصلاح کلکسیون است.
IEnumerable : شیءای است که میتواند شمارش شود. این واسط فقط یک متد بنام GetEnumerator دارد. که یک شی IEnumerable را برمیگرداند. ICollectio واسط IEnumerable را پیاده سازی میکند و در نتیجه، تمام کلکسیون ها بطور مستقیم یا غیرمستقیم، IEnumerable را پیاده سازی میکنند.

پیاده سازی کلکسیون جدید :
با استفاده از کلاس انتزاعی CollectionBase که در فضای نام System.Collections قرار دارد، میتوان کلکسیون جدیدی را ایجاد کرد. این کلاس حاوی متدهای انتزاعی است که میتوانید آنها را بریا ایجاد کلکسیون جدید پیاده سازی نمایید. کلاس ConnectionBase ساختمان داده ای به نام InnerList دارد که یک ArrayList است، و از آن میتوان برای ذخیره و بازیابی داده ها استفاده کرد. تعدادی از متدهایی که این کلاس انتزاعی اعلان میکند، عبارتنداز: Add ، Remove ، Count و Clear.

پیاده سازی متد Add : این متد یک پارامتر دارد که از نوع Object است و داده ای را که باید در کلکسیون ذخیره شود، نگه میدارد:

چون ArrayList داده ها را بصورت اشیا ذخیره میکند، پارامتر item در متد Add از نوع object است.

پیاده سازی متد Clear : این متد تمام عناصر کلکسیون را حذف مینماید:

 

 

درباره نویسنده

جواد محمدی هستم بنیان گذار سایت سی پلاس علاقمند به زبان برنامه نویسی تحت وب ،++c,c و اندروید استودیو ، ویندوز اپلیکیشن خوشحالم که در خدمت شما هستم.

قبل از ارسال دیدگاه

  • قبل از ارسال دیدگاه: لطفا دیدگاه خودتان را در مورد این مطلب بنویسید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه شما

جواب سوال امنیتی؟ *