آموزش سی پلاس پلاس برنامه ساخته یافته

آموزش سی پلاس پلاس برنامه ساخته یافته

آموزش سی پلاس پلاس برنامه ساخت یافته

برنامه ساخت یافته سی پلاس پلاس

سی پلاس پلاس برنامه ساخته برای نوشتن برنامه ساخت یافته در ++C، باید خواسته های مسئله تعیین شوند، و بعد از تحلیل مسئله و طراحی و پیاده سازی الگوریتم حل مسئله، برنامه تست و کنترل شود
روش ایجاد برنامه ساخت یافته در ++C برنامه نویسی نوعی حل مسئله است. اگر مسئله ها را به راحتی حل کنید، برنامه نویس موفقی میشوید. برای این منظور باید روش ایجاد برنامه ساخت یافته را بدانید. برای نوشتن برنامه ساخت یافته در ++C ، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

سی پلاس  تعیین خواسته های مسئله سی پلاس پلاس

تعیین نیازمندیهای مسئله، موجب میشود تا مسئله را به وضوح و بدون هیچ ابهامی بشناسید و چیزهایی را که برای حل مسئله لازم است، درک کنید. هدف این است که جنبه های بی اهمیت مسئله را نادیده بگیرید و به موارد اصلی بپردازید. این کار چندان ساده نیست. ممکن است لازم باشد با کسی که مسئله را طرح کرد، مذاکراتی داشته باشید.

سی پلاس  تحلیل مسئله سی پلاس پلاس

تحلیل مسئله شامل ورودی ها و خروجی و سایر نیازمندیها یا محدودیت های حل مسئله است. ورودی ها، داده هایی هستند که مسئله باید بر روی آنها کار کند و خروجی ها، نتایج مورد انتظار مسئله اند. در این مرحله، فرمت خروجی اطلاعات باید مشخص شود، متغیرها باید تعریف شوند و رابطه بین آنها باید مشخص گردد. ارتباط بین متغیرها ممکن است با فرمول خاصی بیان شود.

اگر مراحل ۱ و ۲ به خوبی انجام نشوند، مسئله به درستی حل نخواهد شد. صورت مسئله را به دقت بخوانید تا اولا ایده روشنی از مسئله پیدا کنید و ثانیا ورودی ها و خروجی ها را تعیین نمایید. ممکن است با خواندن دقیق صورت مسئله به این مطلب پی ببرید که بسیاری از ورودی ها و خروجی ها ، در صورت مسئله وجود دارند. وقتی ورودی ها و خروجی های مسئله مشخص باشد، باید فرمولهایی تدوین شود که رابطه بین آنها را مشخص کند. در بعضی موارد ممکن است رابطه بین ورودی ها و خروجی ها به سادگی مشخص نشود و نیاز به فرض ها و تسهیلات خاصی باشد. فرایند استخراج متغیرهای مسئله و تعیین روابط بین آنها از طریق صورت مسئله، انتزاع نام دارد.

سی پلاس  طراحی الگوریتم حل مسئله سی پلاس پلاس

در طراحی الگوریتم برای حل مسئله، لازم است قدم به قدم رویه هایی نوشته شوند- الگوریتم – و سپس بررسی شود که آیا این الگوریتم مسئله را به درستی حل میکند یا خیر. نوشتن الگوریتم، مشکل ترین بخش حل مسئله است. سعی نکنید تمام جزئیات مسئله را حل کنید بلکه سعی کنید شیوه طراحی بالا به پایین را به کار ببرید. در روش طراحی بالا به پایین، ابتدا مراحل اصلی مسئله که باید حل شوند، مشخص میگردند و سپس با حل هر مرحله اصلی، کل مسئله حل میشود. اغلب الگوریتم ها معمولا این مراحل را دارا هستند: ۱٫ خواندن داده ها ۲٫انجام محاسبات

سی پلاس  چاپ نتایج سی پلاس پلاس

وقتی مراحل مهم مسئله مشخص شدند، میتوانید هر مرحله را بطور جداگانه حل کنید. بعنوان مثال، مرحله انجام محاسبات ممکن است به بخشهای کوچکتری تقسیم شود. این عمل را بهینه سازی الگوریتم گویند.یکی از مراحل طراحی الگوریتم، کنترل الگوریتم است. برای کنترل الگوریتم هر مرحله از الگوریتم را مانند کامپیوتر اجرا کنید و ببینید که آیا الگوریتم مطابق خواسته شما عمل میکند یا خیر. اگر خطاهای الگوریتم در این مرحله رفع شوند، موجب صرفه جویی در وقت میشود.

سی پلاس  پیاده سازی الگوریتم سی پلاس پلاس

در پیاده سازی الگوریتم، باید الگوریتم را به برنامه تبدیل کرد. هر مرحله از الگوریتم باید به یک یا چند دستور زبان برنامه سازی تبدیل شود. یکی از کارهای مهم این مرحله مشخص کردن فایل های سرآیند (header) است که باید به برنامه اضافه شوند.

 

حتما بخوانید : آموزش اعضای داده ای استاتیک کلاسها سی پلاس پلاس

 

 

سی پلاس  تست و کنترل برنامه سی پلاس پلاس

در تست و کنترل برنامه، باید برنامه کامل را تست کنید تا مشخص شود که آیا خواسته شما را برآورده میکند یا خیر. در تست برنامه ، باید آن را برای داده های مختلفی چند بار اجرا کنید و خروجی های برنامه را بررسی کنید.

سی پلاس  نگهداری و نوسازی برنامه سی پلاس پلاس

نگهداری و نوسازی برنامه شامل اصلاح برنامه جهت حذف خطاهای قبلی و نوسازی آن جهت پاسخگویی به نیازهای فعلی است. بعضی از سازمانها بعد از اینکه نویسنده برنامه به جایی دیگر منتقل شد، برنامه های آن را تا ۵ سال یا بیشتر نگهداری میکنند ولی به تدریج آنرا از دور خارج میکنند.

درباره نویسنده

جواد محمدی هستم بنیان گذار سایت سی پلاس علاقمند به زبان برنامه نویسی تحت وب ،++c,c و اندروید استودیو ، ویندوز اپلیکیشن خوشحالم که در خدمت شما هستم.

قبل از ارسال دیدگاه

  • قبل از ارسال دیدگاه: لطفا دیدگاه خودتان را در مورد این مطلب بنویسید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه شما

جواب سوال امنیتی؟ *