همه مشکلات را نمی توان در یک سال حل کرد

[ad_1]

این نماینده سابق مجلس گفت: مشکل ما در اقتصاد هم ساختاری، هم اداری و هم بیرونی است که تحریم ها را هم شامل می شود، اما رکن چهارم این معضل سبک زندگی مردم و فرهنگ مصرفی جامعه است.

همیدریزو فولادگر در گفت وگو با ایسنا، با ارزیابی روند بررسی بودجه سال آینده در مجلس، اظهار کرد: لایحه لایحه بودجه نیز دارای نکات مثبت و در راستای شکل و محتوای اصلاحات است که باید از کسری بودجه جلوگیری کرد. ” اما در عین حال دولت آنقدر قوی نبود که بتواند ساختار بودجه را اصلاح کند.

وی افزود: سه ربع زمان ارائه لایحه بودجه اجازه نداد گامی اساسی برای اصلاح و تغییر ساختار بودجه برداشته شود، بلکه در حداقل ممکن چه در سطح ساختاری و چه از نظر محتوایی در لایحه بودجه وجود دارد. درآمدها کم، واقعی و مخارج کم بود واضح تر شد.

این نماینده سابق مجلس گفت: مجلس برای اولین بار در سال جاری آیین نامه داخلی خود را اصلاح کرد تا بررسی لایحه قانون بودجه دو برابر شود.

فولادگر با تاکید بر اینکه بررسی بودجه در مجلس نمی تواند منجر به تغییرات چشمگیر و گسترده در لایحه بودجه شود، گفت: مجلس نمی تواند به گونه ای عمل کند که بودجه از کنترل خارج شود. بنابراین نمی توان بیش از 10 درصد تغییر در تصمیمات و برنامه ها و ردیف های بودجه را انتظار داشت.

وی با اشاره به موضوع لغو ارز امتیازی تاکید کرد: در مورد ارز امتیازی باید توجه داشت که در لایحه قانون دولت این موضوع برای کالاهایی غیر از دارو و گندم و مجلس هم زمان حذف شده است. برنامه دولت در این زمینه یک تصمیم موقت بود، مورد حمایت دولت قرار نگرفت و اولویت تعیین نشد که در نهایت به 9 میلیارد دلار رسید.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه دولت برای مشارکت در لایحه بودجه انتشار اوراق را کاهش داده است، اظهار کرد: درست است که دولت مبلغ را کاهش داده است.
اوراق مشارکت را به حدود 100000 کرور کاهش داد، اما سایر احکام به شرکت ها و شهرها اجازه انتشار اوراق مشارکت مالی و اوراق قرضه نفتی را داد. همچنین دولت در نظر دارد برای بازپرداخت اوراق سررسید سال 1401 مبلغ 100 هزار میلیارد ریال اوراق قرضه منتشر کند و صادرات نفت به 1.2 میلیون بشکه و قیمت نفت 60 دلار می شود که در این صورت نیازی به انتشار اوراق نخواهد بود. . . آخرین انتشارات، تازه به بازار آمده ها.

فولادگر یادآور شد: اگر درآمدهای نفتی محقق شود و از بودجه فراتر رود و به 70 دلار برسد و مذاکرات منجر به رفع تحریم ها شود، دولت کسری بودجه نخواهد داشت و نیازی به انتشار اوراق مشارکت نخواهد داشت.

وی با اشاره به اهمیت همسان سازی مردم با تصمیمات مجلس و دولت در لایحه بودجه گفت: دولت و مجلس در تلاش هستند تا بودجه را واقعی تر کنند اما در عین حال باید به این تصمیمات توجه شود. نه اینکه به زندگی مردم آسیبی وارد شود.» و ایجاد شغل از بین رفته است، اما واقعیت این است که ما مشکلات ساختاری داریم که حل آنها در بودجه یک ساله غیرممکن است.

این نماینده سابق مجلس یادآور شد: مشکل ما در اقتصاد ساختاری است که به بودجه دولت و وضعیت بازار سرمایه و … مربوط می شود. دیگری اداری و سومی بخش بیرونی است که تحریم ها را شامل می شود، اما رکن چهارمی نیز وجود دارد که شیوه زندگی و فرهنگ مصرف جامعه است که باید به آن نیز توجه شود.

وی افزود: با اثربخشی مدیران مولدتر و انقلابی‌تر می‌توان گفت که مشکلات مدیریتی قابل حل است، اما با تغییر مدیریت نمی‌توان همه مشکلات را حل کرد و به استثنای مشکلات مدیریتی و مشکلات سبک زندگی، باید به جامعه در این امر کمک کرد. منطقه . . ». با توجه به تولید و مصرف نمی توان مشکلات ساختاری اقتصاد کشور را در مدت کوتاهی حل کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به صراحت می توانم بگویم که در یک سال نمی توانیم همه این مشکلات را حل کنیم، اما قطعا در لایحه قانون بودجه اقداماتی برای رفع این مشکلات انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.