الکساندر پوشکین از ترور مجری معاهده ترکمانچای در تهران شوکه شده است.

[ad_1]

کمتر از دو قرن پیش، یک سیاستمدار روس به زور و بدون اجازه یک زمیندار ایرانی، شرف تازه تاسیس مسلمان خود را به سفارت کشورش برد و زمینه را برای فتوایی «نجات زنان مسلمان از دست کفار» فراهم کرد و آنها را به اعدام محکوم کرد. .خود و همراهانش بیرون آمدند.

به گزارش ایسنا، 150 سال پیش از پایان رژیم 2500 ساله شاهنشاهی و جشن پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، الکساندر گریبایدوف، سفیر روسیه در ایران توسط ایرانیان خشمگین ترور شد. تهران 22 بهمن 1207.

او نمایشنامه نویس روسی بود که وارد عرصه سیاست شد و به پاس خدماتش در دوران معاهده ترکمنچای، به عنوان سفیر روسیه در ایران منصوب شد و به شخصیتی ظالم، ظالم و بدنام تبدیل شد که به خود اجازه داد با شهروندان ایرانی مانند برده در کشور خود رفتار کند. .

الکساندر پوشکین از ترور مجری معاهده ترکمانچای در تهران شوکه شده است.

الکساندر گریبایدوف، سفیر روسیه در ایران در ۱۲۰۷ م

اولین پرده

الکساندر گریبایدوف 34 ساله پس از شکست ایران در جنگ دوم روسیه علیه ایران و انتصاب وی به عنوان سفیر فوق العاده و تام الاختیار در ایران، چنان رفتار و بدرفتاری و تحقیر ایرانیان را در پیش گرفت که الکسی پتروویچ یرمولوف، فرمانده ارتش روسیه. نیروهای مسلح، ایران، او خونخوار و ظالم بود. و با این استدلال به رفتار خشن و توهین آمیز خود با مردم ایران ادامه داد.

پس از امضای عهدنامه ترکمنچای توسط الکساندر اسکندر گریبایدوف روسی و عباس میرزا ولیعهد وقت ایران، در حضور الله خان قاجار دولو ملقب به آصف الدوله، نخست وزیر فتحعلی شاه قاجار و میرزو. ابوالحسن الشرازی، وزارت امور خارجه ایران طبق فصل شانزدهم این معاهده، به وی دستور داده شد که به سن پترزبورگ رفته و برای جلب رضایت امپراتور نیکلاس دوم، عهدنامه را به امپراتور ارائه کند. روسیه نیکلاس دوم پس از تصویب مفاد این معاهده، اسکندر را هم به عنوان مجری معاهده و هم مسئول دریافت غرامت نظامی از ایران منصوب کرد.

گریبایدوف پس از دریافت دستور سفیر به ایران رفت و در مهر 1207 وارد تبریز شد و پس از دو ماه وقفه در اواخر آذر همان سال به تهران رفت و پس از جلسه دادگاه به دادگاه رفت. سفارت روسیه در زنبرکچی، باشی یا سرای ایلچی، بین بازار بزرگ تهران و میدان توپخانه، کار خود را برای اجرای ضمیمه های 16 فصلی و 9 فصلی معاهده ترکمنچای آغاز کرده است.

گریبایدوف که به نمایندگی از دولت پیروز در کشور شکست خورده ایران صحبت می کرد، کم کم دچار گستاخی و توهین به درباریان و سیاستمداران ایرانی شد و بر شدت این رفتار غیر انسانی مردم زنبرکچی باشی افزود.

از طریق اسکندر به ترکمنچای

مفاد عهدنامه ترکمنچای که توسط ژنرال ایوان پاسوویچ فرمانده نیروهای روس در قفقاز و برخی از مقامات تزاری روسیه با مداخله مک دونالد سفیر انگلیس در تهران و به دعوت فتحعلی شاه پیشنهاد شد. ، هزاران کیلومتر از شمال ایران، قفقاز و گرجستان به الحاق ایران و روسیه تزاری، پرداخت 20 میلیون روبل به روسیه و مصادره و انتقال نسخه های خطی از کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی، جد بزرگوار، منجر شد. سلسله صفویه

لارنس کلی، نویسنده کتاب دیپلماسی و قتل در تهران، نوشت: ترور در تهران «انتصاب. سفیر روسیه در تهران».

پرده دوم

اندکی پس از حضور اسکندر در دفترش در تهران، میرزو یعقوبی آرمانی، خزانه دار و مدیر آرامگاه فتحعلی شاه، 40 هزار تومان پول نقد و جواهرات سلطنتی را ربود و به سفارت روسیه پناه برد. اسکندر به این بهانه که می خواهد به زادگاهش ایروان بازگردد از او حمایت کرد اما از تحویل او به دربار قاجار امتناع کرد و این امر خشم فتحعلی شاه را برانگیخت.

الکساندر پوشکین از ترور مجری معاهده ترکمانچای در تهران شوکه شده است.

الخیار خان آصفه الدوله، نخست وزیر فتحعلی شاه

پرده سوم

یکی از اقدامات گریبایدوف در ایران بازگرداندن شهروندان ارمنی و گرجستانی اسیر در ایران به سرزمین جدید روسیه در قفقاز و ایروان است که باعث ناراحتی بسیاری از زنان ارمنی و گرجی پس از ورود آنها به ایران شد. اسلام با مردان مسلمان ازدواج می کنند. البته دلیل این رفتار گریبایدوف برخی از اعضای ارمنی و گرجستانی اطرافیان او در ایران بود.

جهانگیر میرزو پسر عباس میرزو معاون فتحعلی شاه قوجار در دفتر خاطرات خود چنین می نویسد: «مسلمانان را به زور و با حالت ضرب و شتم به خانه خود برد.

در مقطعی دو سه زن مسلمان ارمنی و گرجی ساکن خانه الهیارخان آصفه الدوله، نخست وزیر فتحعلی شاه، با مردان ایرانی ازدواج کرده و صاحب فرزند شدند، به زور به اقامتگاه اسکندر در تهران برده شدند. . رفتار تند و غیرعادی گریبایدوف خشم برخی از علما و مردم تهران را برانگیخت.

خبر این رفتار بی شرمانه به میرزو مسیح استرآباد معروف به میرزو مسیح مجتهد قرن سیزدهم هجری رسید که مزاحم او شد و نمایندگانی را برای گفتگو با گریبایدوف و بازگرداندن زنان اسیر فرستاد، اما میرزو در را زد. نمایندگان مسیح گریبایدوف و فرستادگانش فتوایی دادند که «نجات زنان مسلمان به دست کفار جایز است».

سفیر روسیه در ایران از آن زمان تعداد قزاق هایی که از اقامتگاه وی محافظت می کنند به 200 نفر افزایش داده است. یک روز پس از فتوای میرزو، بازار تهران بسته شد و هزاران تن از ساکنان تهران که حدود 30000 نفر تخمین زده می‌شوند، خانه گریبایدوف در کاخ زنبوراکچی-باشی را محاصره کردند و خواهان آزادی زنان مسلمان گرجی شدند. اما قزاق ها و گاردهای روسی به درخواست جمعیت به سوی معترضان تیراندازی کردند و یک پسر 14 ساله را کشتند. مردم با دیدن خون این نوجوان مظلوم عصبانی تر شدند و وارد آپارتمان گریبایدوف شدند.

سیل پرفراز و نشیب اوباش خشمگین، علی‌رغم دفاع شدید قزاق‌ها و پشت بام‌ها، سرانجام وارد شد و سفارت را در هم شکست و گریبایدوف و همه همراهان و اعضای سفارت را کشت.

تنها فردی که به طور معجزه آسایی از قتل جان سالم به در برد، فردی به نام مالتسف، دبیر اول هیئت روسیه در ایران بود. وی بعدها خاطرات خود را به صورت کتاب منتشر کرد که با عنوان «تصویر هیئت روسیه در ایران در اسکاتلند» در بلک وود ادینبورگ منتشر شد.

مالتسف در توصیف حمله به آپارتمان اسکندر در تهران نوشت: خون مانند آب از اجساد جاری شد و تمام اتاق و سپس داخل حیاط را پوشاند. «… مهاجمان با مشت به سقف گریبایدوف زدند و با گلوله اول او را کشتند.

سرانجام جسد گریبایدوف به تفلیس منتقل شد و به خاک سپرده شد و تعدادی از قربانیان هیئت روسی در تهران در کلیسای تادئوس و بارتلمه در میدان قدیمی ارامنه نزدیک خیابان زنبورکچی به خاک سپرده شدند.

آخرین پرده

الکساندر پوشکین شاعر بزرگ روسی که در سال 1207 برای دیدار برادرش به جبهه های روسیه و عثمانی رفته بود، ارابه ای را با دو قزاق دید که از کوه های قفقاز پایین می آمدند. پوشکین از گاریچی پرسید: اهل کجایی؟ گاریچی گفت: از تهران، تو گاری چی داری؟ گاریچی گفت: «تقصیر گریبایدوف است.

پوشکین با تعجب به بدن خیره شد. باورش نمی شد. گریبایدوف برای او تنها وزیر روس در ایران نبود. اوشنو و نمایشنامه‌نویس نام‌هایی بودند که نمایشنامه «تراژدی ذهن» او بارها به روی صحنه رفت. شاعر و روزنامه نگار شجاعی که در قیام افسران دی ماه شرکت فعال داشت.

الکساندر پوشکین از ترور مجری معاهده ترکمانچای در تهران شوکه شده است.

میرزو مسیح مجتهد از علمای بنام قرن سیزدهم هجری است.

پایان مسیح

به دلیل درگیری با امپراتور عثمانی در بالکان، تزار روسیه تمایلی به جنگ مجدد با ایران نداشت، بنابراین ماجرای ترور گریبایدوف با استقبال هیئت ایرانی پایان یافت. هیئت ایرانی شامل خسروف میرزو قجور نوه فتحعلی شاه و میرزو تقیخان و محمدخان زنگنه امیرنظام با عذرخواهی نامه پادشاه ایران به حضور نیکلاس دوم رسیدند. امپراتور روسیه و پس از آشتی قول داد که مسیح مسیح کبیر را به آتیلا بزرگ نزد نیکلاس دوم تبعید کند.

منابع:

تاریخ نگاری، سال چهارم، ش 5، ص. 255-278

همسفر، غلامحسین، دایره المعارف فارسی، ج2، ص2391.

غم مقامی، جهانگیر، یادداشت هایی بر مقتل گریبایدوف، ص 138. 258-259

الگار، حمید، دین و حکومت در ایران و نقش علما در دوره قاجاریه، ترجمه ابوالقاسم سری، ص. 136.

عبدالله اف، فتح الله، سنگ بنای روابط روسیه و ایران و سیاست بریتانیا در اوایل قرن نوزدهم. غلامحسین متین، ص. 203-204

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.