بررسی تفاهم نامه همکاری 25 ساله ایران و چین

[ad_1]

رهبر و اعضای موسسه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایران در چارچوب تفاهم نامه همکاری 25 ساله دو کشور، توسعه ابعاد علمی و فناوری همکاری های علمی و فناوری ایران و چین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین سلور امالی، معاون بین الملل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران در این مراسم به تشریح وضعیت کنونی همکاری های علمی و فناوری ایران و چین و آخرین تحولات در این زمینه پرداخت.

همکاری ایران و چین به یک تیم قوی نیاز دارد

او گفت: ما باید چین را بهتر بشناسیم. ما این کشور را آنطور که باید نمی شناسیم. ما باید پیشرفت بی سابقه ای را مانند چین بدانیم تا از آن دور نشویم و به آن چنگ نزنیم.

وی ادامه داد: همکاری ایران و چین نیاز به یک مرکز تحلیلی و یک تیم یا اتاق فکر محدود دارد. اگر بخواهیم مرکز تحلیلی راه اندازی کنیم باید به همه اجزای آن فکر کنیم.

سالار عاملی خاطرنشان کرد: چین با استفاده از نخبگان و هوشمندی خود به این پیشرفت دست یافته است. بسته به کشور، شاخص های مختلف علم و فناوری، اقتصاد و نفوذ سیاسی در سازمان های بین المللی به هم مرتبط بودند. چین را نباید تنها در وضعیت دوجانبه ایران و چین دید. ما باید این کشور را در مسیر ابریشم مدرن بشناسیم و با این کشور همکاری کنیم.

این اشتباه نیست که بگوییم چین حق چاپ دارد

میترا امینلو، دبیر انجمن فناوری و نوآوری ایران که در این نشست برای بررسی سیاست‌ها و قوانینی که نیازمند توسعه همکاری‌های فناوری چین است، شرکت کرده بود، گفت: چین از رویکرد آمریکا در قوانین فناوری و مالکیت معنوی پیروی نکرده است. چین چهار دهه است که سیستم های اقتصادی بین المللی را پذیرفته است، اما توانسته به خوبی مدرن شود. زمانی که ایالات متحده این معاهده را با چین امضا کرد، هرگز تصور نمی کرد که این معاهده ادامه یابد.

دبیر انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران ادامه داد: عضویت چین در قراردادهای بین المللی با سرعت بالایی انجام شده و این کشور به سرعت قوانین داخلی خود را اصلاح کرده است. راهی که آمریکا در 100 سال در این مناطق طی کرده است، چین در 30 سال آن را طی کرده است.

وی تاکید کرد: ایران بدون توجه به پیامدهای مثبت و منفی این حمایت که در آینده ناگزیر با چالش‌ها و پیامدهای بیشتری مواجه خواهد شد، حمایت‌های بی‌شماری از شرکت‌های دانش‌بنیان را در نظام دولتی ایجاد کرده است.

امین لو گفت: «این اشتباه نیست که بگوییم چین حق چاپ دارد.

دبیر انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران گفت: در دنیا وقتی معاهده بین المللی منعقد می شود و کشورها به آن ملحق می شوند قبل از پیوستن چندین بار مذاکره می کنند تا معاهده را به نفع خود تغییر دهند. باید بگویم که من متوجه نشده ام که آیا چین توافقات خود را نقض کرده است یا خیر.

امین لو گفت: نماینده آمریکا در سازمان تجارت جهانی از چین شکایت کرده و مدعی شده است که چین از فناوری خود کپی کرده و به وضعیت فعلی رسیده است.

وی گفت: «ما باید مراقب باشیم که در زمینه قوانین داخلی و توافق با چین دچار مشکل نشویم.

در جریان …

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.