مطالعه انواع بال ولو یا شیر توپی – گروه صنعتی دی مثل این

انواع بال ولو یا شیر توپی – گروه صنعتی دی
بال ولو

سایر مواد مهر و موم محبوب PTFE و پلی آمید (نایلون) هستند. انواع خرابی معمول یک مهر و موم آسیب دیده است (شیر 100٪ آب نمی گیرد) یا بقایایی به شیر وارد می شود (شیر حرکت نخواهد کرد). بال ولوها با طراحی خاصی که دارند، از آب بندی بسیار مناسبی برخوردار هستند بنابراین، در شرایطی که قطع و وصل جریان، بخصوص، حالت قطع کامل مدنظر است، شیر توپی گزینه مناسب تری نسبت به شیرهای سوزنی هستند. از شیر های توپی در شرایطی که سیال دارای ذرات و ناخالصی هست می توان استفاده کرد چون در قسمت ورودی توپی شیر تمایل به جداسازی یا برش ذرات در هنگام بسته شدن می باشد. از این رو همیشه پس از تله شناور، چک ولو دیسک یا شیر غیرقابل برگشت توصیه می شود.

بال ولو ها معمولا در بخار، آب، روغن، گاز، هوا، مایعات خورنده استفاده می شود. بال ولو های دو تیکه معمولا روزنه کوچک (یا استاندارد) دارند و قابل تعمیر و دور انداختنی می باشند. این نوع از ولوها با توجه به نوع ولو و برند سازنده فشارهای متفاوتی را تحمل میکنند. زیرا سرعت عملکرد آن ها بالا بوده و از طراحی ساده ای بهره می برند. انواع شیر گازی برنجی سیم ایتالیا که توسط برند معروف چیمبریو ایتالیا تولید و عرضه می شوند، شیر توپی کیزایران و شیر گازی بهتراشان (بی تی اس) که توسط برندهای داخلی تولید می شوند، در بازار شیرآلات برنجی در دسترس است که هر کدام موارد مصرف و مزایای خود را دارا هستند.

در مدل Full Bore، قطر داخلی بور به صورت تقریبی برابر با قطر خط می باشد. حال به جای تعویض کل شیر، تنها رزوه پلاگ یخ زدگی جدید تعویض می گردد. اغلب ، قطعات از طریق اتصال رزوه ای متصل می شوند. استاندارد اتصالات رزوه ای و نوع رزوه ی مخروطی باید مطابق ASME B1.20.1 باشد. شکل سیت و پلاگ این شیرها به شکلل یک استوانه مخروطی است. ها با مواد ساینده و فیبری مورد استفاده قرار نمی گیرند، زیرا باعث آسیب به نشیمنگاه و سطح پلاگین توپی می شود. بال ولو از جنس استنلس استیل برای محیط های خورنده و محیط های تهاجمی استفاده می شود بنابراین اغلب در آب دریا ، استخرهای شنا ، تاسیسات اسمز ، با دمای بالا و بسیاری از مواد شیمیایی استفاده می شود. مزایای این شیر، آب بندی کامل، قطع و وصل کردن سریع جریان و دارا بودن ابعاد کوچک تر نسبت به شیر دروازه ای است.

از مزایای این شیرها می توان به تعمیر، نگهداری و بازرسی آسان اشاره نمود . این مفاهیم به رابطه بین قطر مجرای شیر و سیستم لوله کشی متصل به آن اشاره دارد. در شیرهای توپی استیل اتصال قطعات و فلنج ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. ورودی ها از طریق فلنج به سیستم لوله کشی متصل می شوند که معمولاً مطابق با استاندارد خاصی طراحی می شوند. بدنه این دسته از شیرهای توپی یک، دو و یا سه تکه هستند و قطعات به روش اتصال موقت (پیچ و مهره) به هم متصل می گردند. بخش نشیمن گاه شیرهای ترونیون آزاد بوده و به کمک یک شفت و فنر به پایین بدنه متصل است.

جهت جلوگیری از رسیدن سیال به این حفره، حفره باید متصل شود که این کار با گسترش سیت که همیشه با توپی در ارتباط است انجام می گیرد. هنگامی که شیر باز است، حفره در مسیر جریال و هم راستا با لوله بوده و اجازه عبور کامل سیال را می دهد؛ اما هنگامی که شیر بسته باشد حفره به سمت دیواره لوله متمایل شده و قسمت کروی در راستای جریان قرار می گیرد تا مسیر به طور کامل بسته شود. برای درک اصل کار یک شیر توپی ، مهم است که 5 قسمت اصلی شیر توپی و 2 نوع عملکرد مختلف را بدانید. توجه به جهت دسته شیر توپی مهم است تا بدانید شیر باز است یا بسته.

انواع دیگری از شیر ها شامل شیر پروانه ای (butterfly valve) و شیر سماوری (plug valve) و بال ولو ضدیخ زدگی می باشد. بال ولو یک شات آف ولو است که جریان مایع یا گاز را با استفاده از یک توپ دوار دارای سوراخ کنترل می کند. وقتی ساقه شیر به یک چهارم چرخش تبدیل می شود ، سوراخ یا به جریان باز می شود و اجازه می دهد سیال از آن عبور کند یا برای جلوگیری از جریان رسانه بسته می شود. خب، تا اینجای کار شیر توپی را شناختیم، با نحوه کار آن آشنا شدیم و شیر توپی برنجی و کاربرد آن را هم مشخص کردیم.

در این مقاله شما را با بهترین روش خرید این محصول آشنا کردیم و شما می توانید این محصول را با قیمتی بسیار مناسب خریداری و استفاده نمایید. همانطور که گفته شد، بال ولو فولادی دارای کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف است و شما می توانید نسبت به خرید این محصول اقدام نمایید. بال مهم ترین قسمت بال ولو می باشد و وظیفه عبور سیال رو به عهده دارد که معمولا از جنس استنلس استیل تولید می شود. در واقع، در این نوع شیرها، شافت، توپ و استوانه نگهدارنده به عنوان یك مونتاژِ واحد عمل کرده كه قادر به تحمل بارهای سنگین تولید شده توسط توپ هایی با ابعاد بزرگ هستند. این شیرها افت فشار را که توسط شیرهای کاهنده Reduced Port ایجاد می شود، به حداقل می رسانند که البته حجیم تر، سنگین و گران نیز هستند. این طراحی سبک و اقتصادی بوده و اندازه مجرای آن تا 10 اینچ مناسب است: اگر اندازه مجرا بیش از این باشد، سیت قادر به تحمل توپ های سنگین تر نبوده و شیر توپی نمی تواند عملکردی ایمن و کارآمد داشته باشد.

در مقابل، شیر توپی A353 LCB برای دماهای پایین تر نیز کارآمد است. بدنه شیر گازی می تواند از جنس های مختلفی مانند متال، پلاستیک و یا متال همراه با پلاستیک می تواند باشد. اغلب رنگ این شیرها نقره ای بوده و دارای بدنه ی یک تکه میباشد. قیمت شیرهای دو تکه و سه تکه اگرچه بالاتر است، ولی هزینه های تعمیر آن ها پایین تر خواهد بود. این ماده سطح سختی را ایجاد می کند و عملیات ثانویه کمی نیاز دارد، اگرچه ممکن است برای بدست آوردن سطحی ریزتر از 6 (rms) به برخی از لایه برداری یا پرداخت نیاز باشد. مزایا شامل ماشینکاری ثانویه نیاز کم یا بدون نیاز است ، اگرچه ممکن است به دلیل اعوجاج حرارتی ، در موارد با درجه حرارت بالا به ماشینکاری ثانویه نیاز داشته باشند. کاربید تنگستن کروم دارای سختی حدود 70 Rc است که معمولاً با استفاده از اسپری حرارتی اعمال می شود.

یک سطح مقاوم در برابر فرسایش و مقاومت در برابر فرسایش با سختی حدود 70 Rc به طور کلی با استفاده از اسپری حرارتی بر روی بال ولو اعمال می کند. علاوه بر این ، PTFE ضریب انبساط حرارتی نسبتاً بالایی دارد. از آن جایی که کار با بال ولو یا شیر توپی ساده است، سرعت عملکرد بالایی دارد و هزینه اجرای آن پایین است، کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند. این شیر کروی به صورت کنترل ولو یا شیر خودکار در خطوط لوله نصب شده و استفاده می شود. از ساده ترین طراحی هایی که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده شده، شیر توپی است. چنین پوشش هایی را می توان با پاشش حرارتی یا پاشش پلاسما استفاده کرد. این پوشش با استفاده از اسپری حرارتی اعمال بر روی بال ولو ایجاد می شود، که باعث می شود مقداری تخلخل در پوشش نهایی ایجاد شود. بال ولو یک تکه تقریباً همیشه ردیوس بور می شوند.

ردیوس بور: بیشتر بال ولو ها دارای ردیوس بور هستند. مدل ردیوس بور (Reduced Bore) قطر بور یک یا دو سایز کوچک تر از خط اصلی است و قیمت پایین تری نسبت به فول بور دارد. شیرهای توپی پی وی سی غالباً قیمت پایین تری دارند (به جز شیرهای ISO-top) و به طور گسترده ای در آبیاری ، تأمین آب و زهکشی یا محیط های خورنده مورد استفاده قرار می گیرند. ازشیرهای توپی برنجی برای قطع و وصل جریان آب نیز استفاده میشود. در طراحی این قطعات، معمولاً طراحی بخش توپی شیر به گونه ای است که قطر کمتری نسبت به خط لولۀ اصلی دارد. در این نوع برای تمیز کردن، سرویس کردن و بررسی باید شیر حتماً به صورت کامل از خط لوله جدا شود. همین طور که گفتیم معمولاً از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی شود، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل کرد.

به طور معمول در شیر توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیر توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد. به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه، دسته و توپی از جنس استنلس استیل هستند اما ممکن است جنس اجزای داخی و بدنه با هم متفاوت باشد. تعمیر برخی از شیرهای توپی در بعضی موارد با دشواری و مشقت همراه است. شیرهای توپی ورودی بالا دارای ساختاری یکپارچه بوده (ساخته شده توسط یک قطعه واحد) اما شیرهای ورودی جانبی مونتاژ دو یا سه تکه دارند. شیرهای کروی یا گلوب، برای هر دو کاربرد روشن خاموش ( On-Off ) و گلویی ( throttling ) استفاده می شود، اما انواع خاصی trim برای سهولت استفاده در کاربردهایی که در آن با افت فشار بزرگ درگیر هستند مورد نیاز است.

انواع دسته شیر توپی اضافی وجود دارد ، مانند دسته های قابل قفل شدن یا گیربکس های دستی شیر توپی. بال ولو فولادی یک شیر توپی است که با حالت نود درجه تولید می شود و می تواند مایعات با فشار و دمای بالا را کنترل کند. شیر توپی برنجی عمدتا در فشارهای کاری 10 بار تا 100 بار و در سایزهای 1/4 تا 4 توسط برندهای مختلف تولید و عرضه می شوند. های پلاستیکی عمدتا برای کاربردهای غیر فعال استفاده می شود. سیت های این شیرآلات از پلی اکسی متیلن (POM) ساخته شده اند که برای کاربردهای فشار بالا و دمای پایین مناسب است.

به طور کلی، pinch valve مناسب برای کاربردهای فشار پایین هستند. در طراحی توپی ترونیون، این توپی به طور کامل در محفظۀ داخلی فیکس شده و حرکت آن از هر چهار طرف محدود خواهد شد. در شیرهای توپی از چرخش صفر تا نود درجه ای توپ داخلی نشسته بر روی سیت استفاده می شود. راهاندازی، استفاده و تعمیر شیرهای توپی ساده میباشد، حتی بدون نیاز به بیرون آوردن شیر از خط لوله امکانپذیر است. بال ولو یا شیر توپی یکی از پر کاربرد ترین و پر استفاده ترین شیرهای صنعتی است، زیرا ساختمان داخلی ساده ای دارد. در Full Bore، قطر داخلی بور تقریبا با قطر خط یکسان و میزان فشار در حالت Full بسیار اندک می باشد.

ساختمان شیر توپی گازی پلی اتیلن همانند بقیه شیرهای Ball valve دیگر می باشد با این تفاوت که این محصول به دوطرف جوش تولید می گردد.در هر دو سر شیر یک مفتول فلزی وجود دارد که با گرم شدن مفتول ها به وسیله دستگاه جوش الکتروفیوژن لوله پلی اتیلن به شیر توپی جوش می خورد.وظیفه شیر توپی گازی پلی اتیلن off و on کردن گاز درون خط می باشد. این سیستم و استفاده از آن در صنعت و ابزارهای آن، با محقق کردن هدف کنترل ابزارآلات، محور تولید و بسته بندی همراه بوده است. در دنیای کنونی، سیستم و چرخه کنترل برقی و پنوماتیک در تمام اماکن تجاری مشهود بوده و رقابت سخت و فشرده ای میان آن ها برقرار شده است. از نقاط ضعف آنها این هست که پروسه های سخت کاری در آن انجام نمی پذیرد و پوشش نقره مهره آن فقط رنگ وظاهری از آن را دارد .

ولو های کامل در خطوط لوله استفاده میشوند که اغلب در معرض عملیات پیگ کاری قرار میگیرند و برای مطابقت با قطر داخلی خط لوله به ولو توپی نیاز دارند. مونتاژ قطعات داخلی از کنار (SIDE ENTRY ) و یا از بالا (TOP ENTRY) می باشد. شیر توپی پنوماتیک از مونتاژ شیر توپی با عملگر پنوماتیک تشکیل می شود که به طور اتوماتیک و بدون نیاز به اپراتور، جریان سیال عبوری را قطع و وصل یا کنترل می کند. با استفاده از اکچویتور می توانید بال ولو خود را از راه دور یا از طریق کنترل کننده کنترل کنید تا از آن به عنوان قطع و وصل شیر توپی اتوماتیک استفاده شود.

ولو ها در سه نوع دستی، پنوماتیک و اتوماتیک تولید می گردند و بسته به سیال جاری در خط لوله، حساسیت و نوع سیستم، برای هر خط لوله کشی انتخاب می شوند. بال ولوها توسط یک دیسک کروی شکل آف یا on میشوند و اغلب از فولاد زنگ نزن تولید میشوند چرا که مدام باید با مایعات اسیدی و مواد شوینده در تماس باشند و همچنین از دسته شیرآلات صنعتی کاربردی در کارخانجات صنایع غذایی میباشند . مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد.

در طراحی فلوتینگ توپی به حالت شناور قرار دارد و فقط از طرف بالا فیکس شده است پس قابلیت جابهجایی (در حد چند میلیمتر) دارد ولی نشیمنگاه (Seat) آن ثابت است. این قابلیت جابهجایی برای آببندی (Seal) شیر استفاده میشود. متداول ترین اتصال فلنج بین شیر و اکچویتور استاندارد ISO 5211 است. ورود از انتها (End Entry) : ورود بخش توپی از انتها انجام می شود و با پیچ فلنج به بدنه شیر بسته می شود. شیر توپی استنلس استیل نیز در سیستم هایی به کار می رود که سیال عبوری خواص خورندگی بالایی دارد. در بیشتر صنایع، بال ولو هایی که با فشار بیشتر از 3000psi کار می کنند. شیرهای یک طرفه دیسک هنگامی که به صورت معکوس نصب شده، می تواند به عنوان وکیوم بریکر ( خلاء شکن ) عمل کنند. توصیه نمی شود که آنها را به عنوان شیرهای گلودار استفاده کنید زیرا در شرایط نیمه باز، ممکن است فرسایش دروازه رخ دهد.

به طور معمول سخت تر و مقاوم در برابر فرسایش است. به طور کلی، سه نوع اصلی و رایج شیر توپی استنلس استیل عبارتند از شیر توپی فلنجدار استنلس استیل، شیر توپی رزوهای استنلس استیل و شیر توپی جوشی استنلس استیل. شیر سوزنی برای تنظیم جریان استفاده می شود، در حالی که بهتر است از شیر توپی به منظور قطع و وصل جریان، بدون افت فشار، استفاده کرد. عامل انسداد در این شیر یک نیم گوی با لبه V شکل می باشد و در نتیجه می تواند به آسانی برای تنظیم دبی جریان مورد استفاده قرار گیرد. این شیر نسبت به شیر دروازه ای بهتر مسیر را مسدود کرده و جلوی عبور سیال را می گیرد و به دلیل اصطکاک کم برای قطع و وصل کردن های مکرر بسیار مناسب است. از مزایای مهم این نوع ولو ها، قابلیت عملکرد در نسبت یک به چهارم بسته بودن و باز بودن مجرای توپی، یکپارچه بودن قطعات و عدم نیاز به روانکاری، باز و بست سریع، وزن کم، ساختمان فشرده، نصب و بهره برداری آسان، تغییر سریع جهت جریان، گشتاور پایین مورد نیاز برای باز و بسته کردن و در نهایت، قیمت پایین تر نسبت به سایر شیرها می باشد.

مزایای این شیر امکان استفاده در شرایط با دما و فشار بالا، افت فشار کم و عملکرد بالاست؛ و البته از معایب اصلی آن عدم امکان استفاده از این شیر در حالت کنترلی و سرعت حرکت و عملکرد پایین است. از دیگر مزایای شیر بال ولو پنوماتیک سادگی در کار مونتاژ و دمونتاژ و مقرون به صرفه بودن آن است. جهت خرید انواع بال ولو فورج، استیل، کربن استیل، فولادی آلیاژی LF2/F11/F22/A105/WCB بال ولو الوی کلاس ۱۵۰/۳۰۰/۶۰۰/۸۰۰/۱۵۰۰۰/۲۵۰۰ از سایز ۱/۲ تا ۵۴ اینچ ،انواع بال ولو پنوماتیک،بال ولو گازی،بال ولو با اکچویتور،با اتصالات دنده ای،فلنج دار جوشی، تولید کننده انواع بال ولو در استاندارد DIN -ANSIبصورت فورج و FIRE SAFETY. بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ با بهترین کیفیت تولید شده و در بازار عرضه می شود.

در مقاله بال ولو چیست قصد داریم بیشتر با شیر های توپی و انواع آن آشنا شویم. همان طور که اشاره کردیم، علاوه بر دو دسته بالا، سه نوع دیگر از متریال استنلس استیل معمولا برای تولید شیر توپی استنلس استیل به کار می رود. این سه دسته عبارتند از استنلس استیل 304L، 316L و ASTM A 182 که در این مطلب مجال سخن گفتن در مورد جزئیات این متریال ها نیست، بنابراین در مطلبی جداگانه به مبحث شیر پروانه ای استنلس استیل خواهیم پرداخت. از این نظر بال ولو را می توان به سه زیر دسته تقسیم بندی کرد که در ادامه شکل طراحی هر دسته را بررسی خواهیم کرد. سوای اینکه شما این شیر را به چه نامی می شناسید، تمام این عبارت به یک نوع شیر بر می گردد که ما ترجیحا آن را شیر گازی یا شیر توپی خطاب قرار خواهیم داد؛ به نظر می رسد دو نام در مقابل چهار نام منصفانه تر است.

چک ولو برای قطع و وصل جریان کاربردی ندارد و یک شیر کنترلی است؛ به علاوه این شیر تنها شیری است که دارای چنین کارکردی در صنعت است. طراحی بدنه بال ولو: ولو های توپی در طرحهای بدنه زیر موجود هستند. شیرهای توپی ورودی بالا معمولاً از نوع ورودی جانبی گرانتر بوده چرا که عملیات ریخته گری که برای ساخت بدنه آنها انجام می گیرد، مدت زمان زیادی را می طلبد. چرا آبکاری کروم سخت؟ می توان گفت که شیر توپی از دسته شیرهای جان سخت به شمار می روند و اگر در انتخاب فشار کاری و متریال آن ها (البته که اصالت شیر اگر مهم تر از این موارد نباشد، کم اهمیت تر هم نیست) دقت به خرج داده باشید میتوانید مطمئن باشید نا امیدتان نخواهند کرد.

بال ولو فوق با متریال کربن استیل و استنلس استیل ساخته مس می شود. هایپر صنعت فامکو در راستای ارتقاء سطح خدمات پس از فروش و ارتقاء سطح رضایت مشتری همواره جهت تعمیر بال ولو و تعمیرات قطعات و اجزای آن همراه شما خواهد بود. فروش پایان یک معامله نخواهد بود، فروش آغاز یک تعهد است. انواع بال ولو ها با قیمتی فوق العاده مناسب در گروه بازرگانی i-9 به فروش می رسد. در ادامه مقاله بال ولو چیست به دسته بندی دیگری می پردازیم. در ادامه به بررسی انواع متفاوت طراحی توپی پرداخته ایم. این نوع شیرها از طریق باز کردن توپیای که در وسط آنها فضای بازی وجود دارد وظیفه هدایت و تنظیم انواع مختلف سیالات را بر عهده دارند.

فاصله بین پروانه و پوسته شیر دوار تیغه درج نشده قابل تنظیم نیست. این نوع از شیر توپی به عنوان شیرهای کنترلی در خطوطی که سرعت جریان باید کنترل گردد مورد استفاده می باشند. شیرهای گازی عملکرد بسیار سریعی دارند و باز و بسته کردن آن­ها بسیار راحت می باشد. دو تکه: شیرهای دو تکه را می توان برای تمیز کردن ، سرویس و بازرسی جدا کرد. در شیرهای V-Port شکل گوی و شکل سیت به صورت V شکل می باشد. این دسته از شیرها با توجه به ساختار و نوع طراحی خود، مزیت ها و معایبی نیز دارند که دانستن آن ها به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب شیرآلات مورد نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرید.

در نتیجه ماده ای با مقاومت در برابر خوردگی و یکنواختی ضخامت خوب وجود دارد که ذاتاً صاف است و در انجام عملیات ثانویه مانند سنگ زنی به کار کمی نیاز دارد. به طوری که سوراخ عبور در این حال عمود بر جریان است و از این رو، جریان متوقف می شود. شیر توپی نوعی شیر ربع گرد است که عضو مسدودکننده جریان آن به صورت یک کره سوراخ دار بوده که حول یک محور عمودی نسبت به جهت جریان سیال دوران مینماید. سایزهای کوچک تر این شیر عموما در کویل های آب سرد و گرم و از سایزهای بزرگتر آن برای کنترل جریان ورودی به چیلرها استفاده می شود. بال ولو ها عموما نرم هستند که آنها را برای خدمات ساینده نامناسب میسازد. شیر توپی ( بال ولو – Ball valves) چیست؟ شیر های توپی دستی دو طرفه از نوع استنلس استیل یا شیر های توپی از جنس استنلس استیل سه طرفه را مشاهده کنید.

شیرهای توپی سه تکه ما را مشاهده کنید. جهت اطلاع دقیق تر از این جزئیات تولید، با کارشناسان ما در واحد مشاوره فنی تماس حاصل نمایید. در نتیجه می توان با چرخش توپ دقیق تر میزان جریان مورد نظر را کنترل کرد. شیرهای توپی به اندازۀ شیرهای گلوب برای کنترل جریانات سیال دقیق نیستند زیرا به جای موقعیت های افزایشی، دارای چرخش های (0، 45 و 90 درجه) می باشند. قیمت ارزان آن­ها باعث شده که استفاده از شیرهای گازی در صنایع تاسیساتی بسیار رایج و پرکاربرد شود. این کار باعث میشود ولوهای توپی به سرعت عمل کنند و در نتیجه برای برنامههای قطع جریان اضطراری توصیه میشوند. اکثریت قریب به اتفاق شیرهای توپی دو طرفه هستند و به صورت دستی با یک اهرم کار می کنند. در توپی ترنیون از مهره و استادبولت برای نصب شیرهای فلنجی استفاده می شود.این توپی با استحکام بالایی که در مقابل فشار خط لوله دارد همچنین باعث افزایش سرعت در سرویس های دوره ای شیر و نگهداری و نصب می شود.

بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد. همچنین بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ دو تکه و سه تکه می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای شما به شمار رود. آنها طیف وسیعی از گزینه ها و دامنه عملیاتی زیادی برای فشار و دما دارند. بال ولو ها هیدرولیکی به دلیل درجه فشار بالا و مقاومت روغن هیدرولیک و گرمایشی مخصوص سیستم های هیدرولیکی و گرمایشی طراحی شده اند. جهت دریافت مشاوره، خرید، فروش، تامین قطعات و همچنین تعمیر انواع شیر ربع هیدرولیک با کارشناسان زبده ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک تماس حاصل نمایید.

با توجه به طراحی و موادی که در بال ولو استفاده می شود، این شیر ها تا فشار 1000 بار و دمای 752 درجه فارنهایت (400 درجه سانتیگراد) را پوشش می دهند. در بال ولو پورت چندگانه چهار راهه یا بیشتر معمولا راه ورودی عمود به راه خروجی است. تعمیرات بال معمولا با انتقال بال ولو به کارخانه و با روشهای جوشکاری و تراش توسط دستگاه cnc توسط مهندسین توانا این مجموعه انجام می گیرد. این نوع بال ولو استیل دارای قابلیت پیگ رانی می باشد. به طور کلی ولو های توپی دارای ویژگیهای آستانه گذاری نسبتا ضعیفی هستند. بال ولو پنوماتیک استیل بر روی بدنه خود شیرهایی دارد که کار و وظیفه خود یعنی قطع و وصل کردن جریان های مایع و گاز را با کمک این شیرها تنظیم و کنترل می کنند. آنها می توانند مایع و مایعات خشک گرد و غبار را اداره کنند.

این ماده برای برنامه های با فشار بالا با دمای بالا، مواد ساینده و گازهای خشک مناسب است. سیت ها اغلب از تفلون ساخته می شوند ، اما همچنین می توانند از مواد مصنوعی یا فلزات دیگر ساخته شوند. آبکاری الکترولس را همچنین تحت عنوان آبکاری خودکاتالیتیکی نیز مینامند، زیرا قابلیت تشکیل بر روی فلزات و موادی را دارد که از نظر کاتالیتیکی فعال هستند. از فرایند الکترولس نیکل با هدف ایجاد پوشش فلزی پیوسته و یکنواخت استفاده میشود. ذرات فلوروکربن را می توان برای بهبود روانکاری به سایر پوشش ها از جمله نیکل الکترولس اضافه کرد. دریچه کشوئی این شیر به شکل های مستطیلی یا گرد وجود دارند با قرار گرفتن در شیار سیت باعث توقف عبور سیال می شود. در طراحی سری Top entry، بدنۀ شیر به گونه ای طراحی می شود که بخش توپی از بالا قابل دسترسی باشد.

از محدویت های این نوع شیر می توان به زمان بالای مورد نیاز برای بسته شدن آن، به ویژه در سایزهای بالا، اشاره کرد. در صورتی که فشار برگشتی پایین باشد، کامل بسته نگه داشتن شیر دشوار است و مایع در چنین شرایطی نشت می کند. با توجه به عدم تعادل بین جهت جریان و جهت باز کردن پلاگین، افت فشار بزرگی در شرایطی که به طور جزئی باز می شود ایجاد خواهد شد. بیشتر در شرایطی استفاده می شود که نیاز به تمیز کاری خط در زمان های مختلف وجود دارد. ولو های توپی در مقایسه با ولو های گیت به فضای کوچکتری نیاز دارند. این نوع از دنده ها به شیر اجازه می دهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصل از آنها به اندازه یک شیر بزرگ می باشد. تله های بخار (steam trap)،قطعات منفعل-پسیو هستند و بر اساس اصل تفاوت فشار کار می کنند.

تفاوت بین ورودی جانبی و ورودی بالایی در یک شیر توپی چیست؟ در بدنه شیر پرده ای پورت های ورودی و خروجی قرار دارند که با فشار بر دیافراگم عمل قطع جریان در پورت ها اتفاق می افتد. شیر توپی نوعی از شیرهای ربع گرد است که از یک توپ توخالی (Hollow) که سوراخی در میان تعبیه شده است، بدنه و یک محور تشکیل شده است که با چرخش 90 درجه توپی، مسیر جریان باز یا بسته می شود. شیر سوزنی برای جریان هایی که حاوی ذرات معلق اند مناسب نیست. به علت آسیبی که به دروازه کشویی این نوع شیر در هنگامی که نیمه باز است وارد می گردد، توصیه نمی شود از آن در موقعیت هایی به جز باز و یا بسته کامل استفاده شود.

این مدل شیر به نیروی گشتاور کمتری احتیاج داشته و در نتیجه قیمت بالاتری هم دارد. اگر بال ولو بزرگتری دارید یا برای باز یا بستن شیر به گشتاور اضافی نیاز دارید ، ممکن است گیربکس برای بال ولو لازم باشد. بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ با استفاده از بهترین و مقاوم ترین مواد اولیه تولید شده و در دسترس شما می باشد. شیرهای توپی کربن استیل و استنلس استیل از جمله شیرهای توپی هستند که اغلب کاربرد صنعتی دارند و تفاوت اصلی آن ها در خصوصیات متریال به کار رفته در تولید آن هاست. انواع شیر های توپی پلیمری از متریال های مختلف UPVC ,PVC , TUP و P.P تولید می شوند.

ساختمان بسیار ساده و کاربردهای فراوان آن­ها باعث شده تا بسیاری از کارخانه­های دنیا به تولید این نوع از شیرها بپردازند. در شرایط باز، حداقل انسداد جریان جریان سیال از طریق شیر در اطراف دیسک به صورت آیرودینامیکی وجود دارد که باعث افت فشار کمتر از طریق شیر می شود. حال برویم سراغ اصل مطلب: اصلا شیر توپی یا شیر گازی چی هست؟ سیال در حال حرکت در خطوط لوله ممکن است بر اثر عللی مانند کاهش و افزایش شدت جریان یا باز و بسته شدن شیر، دچار تغییر ناگهانی جریان و ایجاد افت فشار شود. در شیر یکطرفه ( check valve ) سوئینگ، دیسک یا عنصر بسته شدن در اطراف نقطه ای که به آن متصل است، تغییر می کند. در مدل Floating Ball، گوی کروی شکل مابین دو ست (Seat) قرار گرفته و شفت اصلی از بالا به گوی متصل است که این موضوع باعث چرخش 90 درجه گوی می شود.

محلول های کلرید (به عنوان مثال آب دریا) یا آب معدنی ممکن است باعث روی زدایی شود. این تست در هر دو طرف شیر با فشار کاری 1.1 در دمای منفی 38 درجه سانتی گراد با سیال آب با استاندارد های API6D انجام می شود و در صورت عدم وجود هرگونه نشتی در شیرهای توپی تست مورد قبول می باشد. این طرح چند منظوره برای انتقال مایعات از ورودی شیر اصلی به دو جهت مختلف مورد نیاز است، که هر یک توسط دو خروجی جداگانه انجام می شود. ولو های توپی به روغنکاری نیاز ندارند. این سری از بال ولو ها تنها به صورت دوراهی می باشند. به طوری که با چرخش سیال (مبرد یا گاز، نفت، بخار و …) جریان را می توان مسدود یا باز کرد.

بال ولو ها استاندارد از محفظه ، سیت ، توپی و اهرم چرخش توپی تشکیل شده است. بال ولو (شیر توپی) یک ولو روشن – خاموش یا شیر قطع جریان است. علاوه بر این، اگر شیر در طولانی مدت در موقعیت نیمه باز (یا مکررا باز / بسته) قرار بگیرد، آسیب می بیند. برای کاربردهای ساینده یا موقعیت های سخت، بال ولو های با سیت فلز به فلز می توان استفاده کرد. در قسمت های بالاتر به وظیفه مهم و اصلی شیرآلات بال ولو و قطع و وصل کردن جریان سیالات توسط آن ها اشاره شد. کنترل قسمت بالایی به کمک یک شفت از بالا انجام می پذیرد. در مدل Floating Ball، گوی کروی شکل مابین دو سیت (Seat) قرار گرفته و شفت اصلی از بالا به گوی متصل است که این موضوع باعث چرخش 90 درجه گوی می شود. در این حالت شفت تنها اجازه اندکی حرکت جانبی را به گوی می دهد که این امر باعث اعمال فشار به سیت شیر می شود.

این شیرآلات به صورت شهودی مانند شیر های توپی 2 طرفه به نظر می رسند در حالی که در واقع به دلیل وجود گمانه کوچک برای تخلیه ، 3/2 هستند. مجرا در هر وضعیت دیگری قرار بگیرد، جریان به طور جزئی قطع می شود. در هر وضعیت دیگری، شیر نیمه باز (یا نیمه بسته) و در حال تعدیل جریان است. بال ولو نیز معادل انگلیسی شیر توپی است که به ویژه در محیط صنعتی بسیار به کار برده می شود. ولو های توپی خط لوله برای API 6 D مشخص شدهاند. شیرهای گرانتر غالباً سهتکه دارند و اجزا معمولاً با پیچ به یکدیگر متصل شدهاند. ؛ زیرا عمل باز و بسته شدن با چرخاندن 90 درجۀ یک اهرم متصل به دیسک انجام می شود. ضمن اینکه در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز هستند؛ که خود یک مزیت بزرگ برای این قطعات به حساب می آید. مزیت این شیرها نسبت به بقیه این است که سرویس آنها بدون خارج کردن همهی شیر از خط لوله انجام میشود. ᠎Th is con᠎te᠎nt was wri᠎tten ᠎wi᠎th t he he lp  of G​SA C᠎onte᠎nt Gener​at or D​emoversi᠎on!

برنج و استنلس استیل رایج ترین متریالی هستند که در ساخت شیر های سوزنی از آن ها استفاده می شود. با این حال، این تنها مزیت شیر توپی استنلس استیل نیست؛ این نوع از شیرهای توپی نیز گستره دمای کارکرد بالایی دارند. انتخاب اکچویتور شیر توپی پنوماتیک به سایز شیر توپی، فشار کاری و دمای سیال بستگی دارد. فضای باز داخل توپی (Hole) یا نشیمنگاه (Seat) به شکل حرف V میباشد، در نتیجه با چرخاندن توپی میتوانیم میزان جریان را با دقت بالاتری تنظیم کنیم. شیرهای توپی معمولی، باید برای عمل قطع و وصل جریان به کار بروند در صورتی که شیر های V Ball برای تنظیم دبی جریان نیز به استفاده می شوند. شیر توپی برای قطع و وصل و کنترل جریان سیال به کار می روند و با توجه به کاربرد و فشار جریان در خطوط پایپینگ از کلاس های مختلف استفاده می شوند.

شیرهای FB نسبت به شیرهای RB برای کنترل جریان مناسب تر هستند. این ویژگی، این نوع شیر را جهت استفاده فوق العاده ساخته و برای باز و بست و کنترل عملیات ، در اغلب مواقع به شیرهای دروازه ای (gate valve) و شیر های ساچمه ای (globe valve) ترجیح داده می شوند. هنگامی که اهرم (شفت، میله) به صورت عمود بر خط لوله قرار گیرد به معنی بسته بودن شیر است. هر وضعیتی به غیر از دو حالت باز و بسته کامل، صفحه داخل شیر پروانه ای را در موقعیتی برای کنترل جریان قرار می دهد. کنترل جریان در این شیر به وسیله یک قسمت متحرک دیسک مانند است که با قرار گرفتن در حفره ای به نام سیت باعث کنترل جریان سیال می شود. به عبارت دیگر، هنگامی که میخواهیم به سیت یا نشیمنگاه شیر دسترسی پیدا کنیم تنها کافی است قسمت بالای شیر جدا شود. پیشنهاد می گردد جهت دسترسی به لیست قیمت تعمیر و نگهداری بال ولو با کارشناسان مربوطه در شرکت تماس حاصل نمایید و یا جهت دسترسی به اطلاعات فنی کالای درخواستی به قسمت محصولات در منوی بالای صفحه مراجعه نمایید.

فرسایش به دلیل ذرات داخل سیال که هنگام باز و بسته کردن در قطعات شیر باقی می ماند یکی از مهم ترین معایب بال ولو ها است. برای انتخاب یک شیر توپی مناسب لازم است به مواردی مثل فشار جریان، دمای سیال، تعداد مجراهای مورد نیاز، جنس بدنه و … جنس بدنه شیر توپی می تواند از برنج، فولاد، استیل و… ویژگی اصلی شیر دوار تیغه درج شده این است که می توان فاصله بین پروانه و پوسته را با توجه به خصوصیات مواد مختلف با مطابق با قطعات درج شده تنظیم و مجهز کرد. به همین دلیل جنس نشیمنگاه ها از مواد نرم مانند تفلون است. به عنوان مثال ، شیر حتی در مورد سیال های کثیف ، هنوز یک آب بندی قابل اطمینان را تضمین می کند. مهم ترین و اصلی ترین ماده استفاده شده برای آب بندی درون شیر توپی، PTFE می باشد.

در این تست شیر توپی از دو سر کلمپ شده و مجرابند در حالت نیمه باز قرار می گیرد و با استفاده از سیال آب و در فشار کاری 1.5 برابر فشار کاری در منفی 38 درجه سانتی گراد طبق استاندارد API6D تست می شود. آب بندی های نرم (soft seals) میتوانند توسط ذرات جامد آسیب ببینند و یا در حفرههای بدنه به دام بیفتند. تست هوای نشیمنگاه با استاندارد API6D در هر دو طرف بال ولو با سیال هوا در فشار کاری 0.7±5.5 بار و در موقعیتی که یک سر شیر توپی کلمپ شده و مجرابند کامل بسته شده، حدودا دو سانتی متر آب به روی مجرابند در بدنه ریخته می شود و تست انجام می شود، در صورتی عدم وجود حباب و افت فشار در شیر توپی تست مورد تایید می باشد. به عنوان مثال تمام شیرهای استفاده شده در سینکها و شیرهای آب منازل، شیرهای صنعتی داخل ماشینهای لباسشویی، ماشینهای ظرفشویی، شومینههای گازی، شیرهای آب خارج از منازل، یخچالها و غیره استفاده میشوند.

در طراحی توپی فلوتینگ، این توپی در داخل شیر حالت شناور داشته و تا حد چند میلیمتر قابلیت جا به جایی دارد. مکانیزم قفل و کلید دسته این شیر به گونه ای که تا زمانی که کلید در داخل دسته قرار نگیرد امکان باز و بسته کردن شیر وجود ندارد. نوع طراحي داخل بدنه و اندازه مجراي عبوري به شکلی است كه در حالت باز نيز باعث افت فشار مسير مي گردد. بنابراین باعث گردش نود درجه ای توپی می شود. امروزه در ساخت بال ولو یا شیر توپی طراحی های متفاوتی صورت می گیرد از این جهت این دسته از شیرها در صنعت تنوع بسیاری دارند و همین تنوع بالا منجر می شود تا در صنایع مختلفی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این قطعات امروزه در صنایع متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه طراحی های متفاوتی برای شیر های توپی صورت می گیرد که باعث تنوع این شیرها در صنعت شده است.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.