اهمیت اهمیت اولین سفر سیزدهمین رئیس دولت به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس

[ad_1]

رئیس جمهور کشورمان روز دوشنبه 11 اسفندماه در نخستین سفر خود به کشورهای حوزه خلیج فارس برای دیدار رسمی و همچنین شرکت در ششمین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز عازم دوحه می شود.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رییسی طبق برنامه اعلام شده پس از ورود، در دفتر امیر دوون و دفتر امیر قطر مورد استقبال «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» قرار خواهد گرفت. در دوحه نشست دو مقام بلندپایه ایران و قطر برگزار می شود.

بر اساس گزارش ها، رئیس جمهور را وزرای امور خارجه، نفت، نیرو و راه و همچنین رئیس سازمان تجارت و توسعه همراهی می کنند.

سفر رئیس جمهور در حالی صورت می گیرد که احمدی نژاد آخرین بار 10 سال پیش در سال 2011 به دعوت امیر قطر برای شرکت در نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز به کشور سفر کرد. ملاقات و مشورت کردند.

بررسی روابط ایران و قطر در سال های اخیر

روابط تهران و دوحه از زمان استقلال قطر در سال 1971 دوستانه بوده است و در واقع ایران یکی از اولین کشورهایی بود که استقلال قطر را به رسمیت شناخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، دوحه یکی از اولین دولت هایی بود که پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفت و بر عزم خود برای گسترش روابط دو کشور تاکید کرد.

در طول سالیان متمادی، مقامات دو کشور تلاش کرده اند تا این روابط را بر اساس تبادل هیئت ها در عرصه های سیاسی، اقتصادی و تجاری گسترش دهند، اما به نظر می رسد این تلاش ها در توسعه روابط سیاسی دو کشور موثرتر بوده است. مقامات می گویند وضعیت اقتصادی تهران و دوحه برای روابط سیاسی دو کشور مساعد نیست.

روابط دو کشور در دهه گذشته تیره شده است، زیرا روابط دو کشور پس از بحران سوریه تا حدودی سرد شده است و پس از حمله به سفارت عربستان در تهران، قطر با تعدادی از کشورهای عربی دیگر متحد شده است. حمایت عربستان سعودی روابط با تهران را تیره کرده است. اما پس از تحریم قطر در سال 2017 توسط برخی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، روابط تهران و قطر گرمتر شده است، زیرا ایران دارای مرز هوایی خاص خود و تحریم های هوایی، زمینی و دریایی علیه برخی کشورهای عربی علیه دوحه است. پروازهای قطر ایرویز از جمله قطر ایرویز برای جلوگیری از بحران غذایی ناشی از تحریم ها که منجر به افزایش حجم مبادلات تجاری شده است با ترکیه به دوحه مواد غذایی ارسال کرده است.تجارت بین دو کشور به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

بر اساس افسانه، یکی از مهمترین نکات در روابط ایران و قطر در دوران تحریم برخی کشورهای عربی علیه رهبری عربستان سعودی، جلسات متعددی بین سلیمان رئیس جمهور و مقامات قطری از جمله امیر قطر برگزار شد. سلیمانی در این دیدارها با اشاره به ماهیت گروه تروریستی داعش و خطر این جریان تکفیری برای کل منطقه، به نوعی مقامات قطری را به دوری از این جریان تروریستی مجاب می کند.

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در ژانویه 2009 سفری یک روزه به تهران داشت و طی آن با حسن روحانی، رئیس جمهور وقت ایران و آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. بر اساس گزارش برخی رسانه ها، یکی از اهداف سفر امیر قطر به تهران تشکر از حمایت مقامات ایرانی در مقابله با تحریم ها علیه برخی کشورهای عربی بوده است.

از ابتدای دولت سیزدهم، تبادلات دیپلماتیک قابل توجهی بین دو کشور وجود داشته است، به عنوان مثال، سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر به تهران در 18 شهریور 1400. وی یکی از آنها بود. اولین وزیران امور خارجه به تهران سفر کردند و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران دیدار کردند. حسین امیرعبداللهیان در واکنش به این سفر، ۲۶ دی ماه به همراه هیئتی وارد دوحه شد و با همتای قطری خود و تعدادی دیگر از مقامات این کشور عربی از جمله امیر قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گفته سفیر ایران در قطر، در پی تحولات منطقه و مذاکرات وین در 5 بهمن 1400، حدود دو هفته پس از این دیدار، شاهد گفتگوی تلفنی وزرای خارجه دو کشور بودیم. وزرای خارجه دو روزه دو کشور دو بار تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند. این گفتگوی تلفنی در همان روزی انجام شد که وزیر امور خارجه قطر نیز با همتای آمریکایی خود تلفنی گفت و گو کرد. وزیر امور خارجه قطر پس از دو روز گفتگوی تلفنی، در آستانه سفر امیر قطر به واشنگتن، برای دیدار با مقامات آمریکایی و دیدار با همتای ایرانی خود و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران عازم تهران شد.

در ادامه این مذاکرات، در آستانه سفر امیر قطر به واشنگتن و مذاکرات وین، برخی از کارشناسان سیاست خارجی این دیدگاه را مطرح کردند که قطر به دنبال تبادل پیام بین تهران و قطر است. همانطور که مقامات وزارت خارجه کشورمان اخیرا اشاره کرده اند، تعدادی از کشورها به عنوان میانجی پیام های آمریکا از جمله درخواست این کشور برای مذاکره مستقیم با تهران را منتقل کرده اند.

قطر می خواهد نقش مهم تری در سیاست خارجی منطقه ای و بین المللی ایفا کند

قطر میزبان جام جهانی 2022، میزبانی گروه های مقاومت فلسطین، حضور دفتر سیاسی طالبان در قطر و مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه، تلاش برای تبادل پیام بین ایران و آمریکا و… نشان از نقش این کشور در عرصه منطقه ای و منطقه ای دارد. سیاست خارجی بین‌الملل به طور جدی به دنبال آن است، زیرا احتمالاً نقش سابق عمان را در منطقه ایفا خواهد کرد.

جام جهانی فوتبال در قطر امسال فرصت خوبی برای ایران است تا بتواند گردشگری خود را گسترش دهد و سهمی از بازار به دست آورد. در این زمینه مقامات ایرانی پیشنهاداتی را برای استفاده از پتانسیل جزایر کیش و کشم به مقامات قطر ارائه کرده اند و دو کشور نیز در تلاش هستند تا تعداد پروازهای بین دو کشور را در این مدت افزایش دهند.

ششمین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز

رئیس جمهور تاجیکستان روز سه شنبه در دومین روز سفر خود به دوحه قطر در ششمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز شرکت خواهد کرد. مجمع کشورهای صادرکننده گاز حدود 15 سال پیش به پیشنهاد ایران و با همکاری تهران، دوحه و مسکو (دسامبر 2008) تأسیس شد. ایران در 15 سال گذشته در دو اجلاس در سطح این اجلاس شرکت کرده است. زمانی معاون اول رئیس جمهور حضور داشت و بقیه را معاون اقتصادی یا وزیر نفت به نمایندگی از ایران نمایندگی می کرد.

بر اساس برنامه ای که در حاشیه این اجلاس تدوین شده، رئیس جمهور با تعدادی از سران کشورهای شرکت کننده دیدار و رایزنی خواهد کرد. الجزایر، ونزوئلا، نیجریه، موزامبیک، آذربایجان و سایر کشورها در این اجلاس در سطح ریاست جمهوری شرکت خواهند کرد و عراق نیز در سطح ریاست جمهوری یا نخست وزیری در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان در سفر به قطر با ایرانیان مقیم قطر و تجار ایرانی و قطری نیز دیدار خواهد کرد. گفته می شود در این سفر رسمی دو کشور ممکن است تفاهم نامه هایی در زمینه های مختلف امضا کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.