حجتی: آزمون وکالت به دلیل موانع بیرونی برگزار شد

[ad_1]

یکی از اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: کانون های وکلا سال هاست که آزمون ورودی دانشکده حقوق را بدون دخالت نهادهای خارجی برگزار می کنند اما هزار و 400 آزمون را برگزار کرده اند. در ارتباط با دخالت قوه قضاییه از انتشار اطلاعیه آزمون ممانعت به عمل آمد.

سید مهدی حجتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه این آزمون به نمایندگی از 26 کانون وکلای کشور توسط اسکودا نیز برگزار شد، گفت: اجرای کانون وکلا در خصوص استقلال قانون (مصوب تیرماه سال جاری توسط رئیس وقت قوه قضاییه) 1400)) انتشار آگهی آزمون وکالت کانون های وکلا بر اساس نامه نگاری معاونت و انتشار آگهی با تصویب مفاد آن توسط معاونت حقوقی مراجع قضایی.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: اساسنامه اجرایی قانون استقلال کانون وکلا مصوب تیرماه 1400 رئیس وقت دادگاه از نظر کانون های وکلا قابل اجرا نبود. با توجه به سن داوطلبان و مواد درسی و همچنین حداقل نمره قبولی و گواهی امتحان، اما از آنجایی که اساسنامه یک کل واحد و غیر قابل تقسیم تلقی می شود، پیش نویس اساسنامه پیشنهادی وکالت نقض شد و از طرف دیگر، اینکه قوانین سال 1400 قرار بود قانون متغیر باشد و تغییرات کنترل شده در قوانین سال 1334 منجر به کپی واضح و کلی از قوانین قبلی شد. همچنین موادی به پیش‌نویس اساسنامه کانون‌های وکلا اضافه شد که بر خلاف ماده ۲۲ لایحه «استقلال کانون‌های وکلا» بین پیشنهادات تنظیمی و پیشنهادی کانون‌های وکلا لحاظ نشده است. لذا مجمع عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری به این نتیجه رسید که این ماده به دلیل مغایرت مواد آن با قانون قابل اجرا نیست و تلاش ها برای اصلاح و اصلاح این مواد هنوز به نتیجه نرسیده است. آزمون عملی وکالتنامه و اعلام این که در متن ارسالی شامل عبارات اساسنامه باشد نیز تحت الشعاع این موضوع قرار گرفته است.

این عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز معتقد است که همه مدیران کانون مستقل وکلای کشور نگران حقوق داوطلبانی هستند که ماه ها در این آزمون سالانه مشغول به تحصیل بوده اند و هیچ تلاشی برای این امر صورت نگرفته است. انجام معاینه؛ متأسفانه سازمان سنجش بدون تصمیم دادگاه یا تصمیم مراجع ذیصلاح قضایی در این مورد، دستور اداری صادره از سوی معاونت حقوقی مراجع قضایی را انجام و انتشار آگهی آزمون را تایید کرده است. ، اصل استقلال نیروها به کلی نادیده گرفته شد و سازمان سنجش به جای رعایت الزامات کارفرما در مورد معاینه وکلا، طبق نامه اداری وکیل اقدام کرد.

وی گفت: سال هاست که کانون های وکلا به صورت مستمر و بدون دخالت موسسات خارجی اقدام به برگزاری آزمون ورودی می کنند، اما از نظر نحوه مشارکت قوه قضائیه در انتشار آگهی ها 1400 آزمون برگزار شده است. حقوق داوطلبان و قربانیان واقعی کسانی هستند که ماه ها وقت صرف مطالعه و آمادگی برای آزمون وکالت کرده اند و توسط مراجع دیگری مانند دانشگاه پیام نور و جهاد دانشگاهی برگزار می شوند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: بی شک روسای کانون وکلا تلاش خواهند کرد تا موضوع اجرای پیش نویس آیین نامه استقلال کانون و اصلاح مواد ناقض استقلال کانون وکلای کشور را حل کنند. با حسن نیت قوه قضائیه انتظار می رود تا زمان حل اختلاف بین آنها، تصمیم گیری در خصوص نحوه انتشار آگهی و بررسی 1400 وکیل مانند گذشته به کانون وکلا ارائه شود تا داوطلبان از این طریق از شرایط لازم برخوردار شوند. بالاترین حقوق در آزمون وکالت . .

آزمون وکالت 1400 قرار بود 20 اسفند برگزار شود اما لغو شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.