القاصی: هیچکس حق دخالت در تصمیم نهایی قاضی را ندارد

[ad_1]

سرپرست دادسرای تهران از ادارات و ارگان های این زیرمجموعه بازدید و از مجتمع قضایی کارکنان دولت بازدید و در جریان روند تحقیقات در ادارات قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به گزارش قوه قضائیه، علی القاسمهر سرپرست دادسرای تهران در این بازدید از شعب مختلف قوه قضائیه، شعب حقوقی و کیفری و سایر دستگاه های تحت صلاحیت خود بازدید کرد که این شعب مستقر شدند.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین با حضور در شعب این مجتمع با تعدادی از مددجویان دیدار و ضمن استماع مشکلات آنان دستورات لازم را جهت پیگیری و رسیدگی به آنها ارائه کرد.

علی القاصی در دیدار با قضات مجتمع قضایی تهران و کارکنان دادگاه های عمومی و انقلاب با بیان اینکه این مجتمع از نظر نوع، جنسیت و شاکی تفاوت زیادی با سایر مجتمع ها دارد، اظهار داشت: این مجتمع از نظر نوع، جنسیت و شاکی تفاوت زیادی با سایر مجتمع ها دارد.

سرپرست دادسرای منطقه تهران با اشاره به موقعیت ویژه این مجموعه افزود: مجموعه ای از کارکنان دولت در سراسر کشور وجود دارد و همین موضوع صلاحیت انحصاری این مجموعه را داده است. در واقع مسائل مربوط به رسیدگی در این مجموعه بدون توجه به محل وقوع جرم و صلاحیت محلی پرونده ها به این مرکز محول می شود.

وی در تشریح تفاوت شاکیان در این مجموعه اظهار داشت: متهم این مجموعه دادگاه از نظر موقعیت و در عین حال نوع و نوع اتهام این افراد با سایر اقشار جامعه تفاوت دارد. متفاوت هستند و بیشتر پرداخت ها و عناوین آن با مسئولیت های سازمانی و اداری نیز همراه است.

دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی چشم و گوش جمهوری اسلامی هستند

سرپرست دادسرای ناحیه تهران با اشاره به نقش ضابطان در پرونده های قضایی در این مجموعه قضایی گفت: دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در بالاترین سطح تخلفات و جرایم مسئولان و مسئولان قرار دارند و نظاره گر و شنود هستند. نظام جمهوری اسلامی را مورد بحث قرار داد.

القاصی با اشاره به اهمیت جایگاه قاضی در این مجموعه گفت: «مهم است که قضاتی که در این نهاد رأی می دهند دارای جنبه های برجسته و متمایز باشند».

هیچکس حق دخالت در تصمیم نهایی قاضی را ندارد

وی بر لزوم استقلال قاضی و اجتناب ناپذیر بودن قاضی تاکید کرد: هیچکس حق دخالت در تصمیم گیری و تصمیم نهایی قاضی را ندارد.
القاصی گفت: فرآیندهای قضایی باید هماهنگی های لازم، ملاحظات اجتماعی، سیاست ها و رویکردهای قضایی و رعایت عدالت و انصاف را در تصمیم گیری های قضایی مد نظر قرار دهند.

در قضاوت، رعایت انصاف و عدم دخالت در عشق و نفرت مهم است.

دادستان تهران بر لزوم ارائه ضمیمه برای تشریح جزئیات برای مردم تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: دقت و در نظر گرفتن سلاح در رسیدگی به پرونده های این مجموعه حائز اهمیت است. همچنین اشراف و مهارت های علمی و فکری حساسیت جایگاه قاضی را چندین برابر می کند، زیرا حکم به نوعی آبروی قاضی است.

وی افزود: در حکم و نظر نباید مبالغه کرد. بسیار مهم است که صادق باشید و در عشق و نفرت دخالت نکنید. در واقع رای قضات این مجموعه باید رویه ای و قانع کننده باشد.

در این جلسه یحیی جعفری رئیس دادگاه تهران ضمن اشاره به مشکلات و مسائل موجود در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به تشریح فعالیت های این کمیسیون پرداخت.

وی در خصوص فعالیت این ستاد گفت: بازرسی های دوره ای از مجتمع ها، تقسیم نیرو، بازدید از زندان ها و طراحی کلی دادگاه ها نیز توسط این ستاد انجام می شود.

رئیس کل دادگستری تهران افزود: جلسات این ستاد در خصوص موضوعات مختلف حقوقی و قضایی تشکیل می شود که پس از بررسی و کسب نظر کارشناسان در خصوص سیاست ها و مکاتبات مربوطه تشکیل می شود. همچنین فعالیت تمامی دادگاه ها در این ستاد رصد می شود.

وی افزود: در حوزه اجرا با وجود فعال بودن، با مشکلاتی از جمله کمبود نیروی متخصص مواجه هستیم.

محمد ملایی نائب رئیس دادگاه عمومی و انقلاب تهران در ادامه جلسه با ارائه آمار و اطلاعاتی از فعالیت ۱۱ ماهه این مجتمع پرداخت.

لازم به ذکر است در پایان این جلسه از برخی داوران نمونه مجموعه به شدت تقدیر بعمل آمد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.