فاصله زیاد عرضه و تقاضای مسکن در کشور/ رکورد یک میلیون تک آهنگ در سامانه سمن

[ad_1]

ایسنا/ مرکز وزیر راه و شهرسازی گفت: شکاف عرضه و تقاضای مسکن در کشور زیاد است و دلیل افزایش قیمت ها نیز همین فاصله است.

رستم قاسمی روز پنجشنبه در آغاز عملیات اجرایی 20 هزار واحد مسکونی طرح جهش تولید مسکن در استان مرکزی گفت: زمین در نظر گرفته شده برای پروژه 8 هزار و 100 واحدی در استان مرکزی، زمین آماده است و می تواند برای داوطلبان داوطلب ارزش افزوده داشته باشد. در برخی استان ها هزینه های زیرساختی بالاست، اما در این استان این هزینه ها متناسب است.

وی افزود: خوشبختانه شرکت کیسون به عنوان پیمانکار مجموعه ای بزرگ و با سابقه است و از این شرکت خواستیم که این پروژه را در مدت یک سال و نیم به اتمام برساند، قطعا این در حد توان شرکت است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: شکاف عرضه و تقاضای مسکن در کشور زیاد است و دلیل افزایش قیمت نیز همین فاصله است، در حال حاضر 8 میلیون مستاجر وجود دارد و حدود 48 درصد از درآمد خانوارها را تشکیل می دهد. به مقصد مسکن و در شهرها این رقم به 70 درصد می رسد که نشان می دهد بحرانی در این حوزه وجود دارد که باید برطرف شود، در غیر این صورت شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود.

قاسمی گفت: امروز بیش از 5 میلیون نفر در سامانه سمن ثبت نام کرده اند و این ثبت نام همچنان ادامه دارد، 4 میلیون خانه در مدت 4 سال ساخته می شود.

وی تعداد مجردان کشور را بیش از 8 یا 9 میلیون نفر عنوان کرد و گفت: حدود 80 درصد مجردها به دلیل مشکلات معیشتی عمدتاً در حوزه مسکن موفق به ازدواج نشده اند و این امکان را فراهم کرده است. برای افراد مجرد در سامانه ثبت نام کنند و تاکنون یک میلیون مجرد ثبت نام کرده اند. کشور به شدت نیازمند مسکن است و رفع این نیاز مهم نیازمند اقدام جدی است.

وی ادامه داد: طرح جهش تولید مسکن که به تصویب مجلس رسید، طرح بسیار خوبی است و می تواند سه هدف مردم، تعهد دولت و قانون جهش تولید مسکن را برآورده کند.

قاسمی افزود: در حال حاضر بیش از 800 هزار واحد در کشور در حال ساخت است و به زودی تا پایان سال به یک میلیون واحد می رسد اما کافی نیست و امروز 28 هزار واحد در استان در حال ساخت است البته تعداد روستاها محاسبه می شود. آن نبود. ساخت 4 میلیون واحد در 4 سال به معنای ساخت 1 میلیون در سال نیست بلکه باید در 2 فاز 2 میلیونی انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امروز مشارکت شهرها در ساخت واحدهای مسکونی مشخص است اما این آمار حداقل واحدهایی است که باید ساخته شود. خوشبختانه در سال آینده 360 هزار میلیارد تومان برای قانون جهش تولید مسکن و 40 هزار میلیارد تومان برای واریز اجاره بهای مسکن به تصویب رسید، بنابراین از مسئولان استانی تقاضا داریم اعتبارات را مسدود نکنند.

قاسمی متقاضی و زمین را دو مولفه مهم دانست و گفت: استانداران می توانند سهمیه 4 ساله خود را همزمان شروع کنند و اشکالی ندارد اعتبار تامین شود. در سال های آینده کاندیداهای دیگری خواهیم داشت و از مسئولان می خواهیم در ساخت این واحدها سرعت لازم را به کار گیرند تا مردم امید داشته باشند و مشارکت استان را به حداکثر برسانند.

وی افزود: 2.2 میلیون واحد در مسکن مهر ساخته شد. این پروژه علیرغم اینکه پروژه بزرگی بود، کاستی هایی نیز داشت و قرار است از تجربیات و کاستی های این پروژه استفاده کنیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.