اسیران جنگی چه حقوقی دارند؟

[ad_1]

نیروهای مسلح درگیر در جنگ که توسط طرف مقابل اسیر می شوند، اسیر نامیده می شوند و باید مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی با آنها رفتار انسانی شود.

به گزارش ایسنا، بسیاری از قوانین بین المللی بشردوستانه در چهار کنوانسیون ژنو (1949) گنجانده شده است و 196 کشور در سراسر جهان متعهد به رعایت این قوانین هستند. این کنوانسیون ها با دو معاهده دیگر، پروتکل های الحاقی 1977 در مورد حمایت از قربانیان درگیری های مسلحانه تکمیل شدند.

کنوانسیون ژنو بر اساس احترام به فرد و حیثیت او بنا شده است. حقوق کسانی که مستقیماً درگیر درگیری نیستند و کسانی که قادر به جنگیدن از طریق بیماری، جراحت، اسارت یا هر علت دیگری نیستند، باید محترم شمرده شود، از تأثیرات جنگ محافظت شود، و کسانی که تحت تأثیر جنگ قرار گرفته اند باید محافظت شوند. خسارات و خسارات بدون هیچ تبعیضی نجات می یابد.

همانطور که در کنوانسیون ژنو آمده است، فردی که در جنگ شرکت می کند و در آن زندانی می شود، اسیر جنگی محسوب می شود و باید مطابق قوانین اسیران جنگی با او رفتار شود، حتی اگر وضعیت آنها مورد تردید باشد. به هر حال با اسیران جنگی باید با انسانیت رفتار کرد، شخصیت آنها را باید محترم شمرد و آبرو و حیثیت آنها را حفظ کرد. با زنان نیز باید با احترام متناسب با جنسیتشان رفتار شود.

با همه اسیران جنگی باید یکسان رفتار شود. تفاوت های رفتاری ممکن است صرفاً بر اساس سلامت، جنس، سن، درجه نظامی، یا شغل یا شغل باشد. در صورت درخواست از سربازی باید نام و نام خانوادگی، سن، درجه و کد سربازی خود را ارائه کنند، اما برای ارائه اطلاعات دیگر نباید تحت فشار قرار گیرند.

آنها مجاز به نگهداری وسایل شخصی شما هستند. دشمن می تواند تمام تجهیزات نظامی شما را به جز لباس و ظروف تصرف کند. پول نقد و اشیای قیمتی فقط باید در ازای رسید گرفته شود و پس از آزادسازی بازگردانده شود. زندانیان نیز مشمول مقررات انضباطی و نظامی نیروهای اسیر هستند.

به دلایل امنیتی، نیرو یا نیروهای بازداشت کننده ممکن است آزادی آنها را محدود کنند، اما نمی توانند آنها را بازداشت کنند مگر اینکه مرتکب جرمی شوند. قبل از صدور هر حکمی، زندانیان باید بتوانند از خود دفاع کنند.

شرایط اسارت

در کنوانسیون ژنو شرایط اسارت نیز مشخص شده است: نیروهای بازداشت کننده باید به اسیران جنگی غذا و پوشاک رایگان ارائه دهند، محل اقامتی مشابه نیروهای خود در اختیار آنها قرار دهند و تا حدی که سلامتی آنها تضمین شده باشد، امکانات پزشکی برای آنها فراهم کنند.

اسیران جنگی به استثنای افسران قابل استفاده هستند. آنها باید حقوق بگیرند و شرایط کاری آنها مانند شرایط کاری ملت نیروی بازداشت کننده باشد. زندانیان را نباید مجبور به انجام فعالیت های نظامی، فعالیت های خطرناکی کرد که سلامت آنها را به خطر می اندازد یا تحقیر می کند.

زندانیان باید بتوانند اسارت خود را به آشنایان نزدیک و شعبه ردیابی مرکزی کمیته بین المللی صلیب سرخ گزارش دهند. از آن پس باید بتوانند به طور مرتب با آشنایان خود مکاتبه کنند، اقلام کمکی دریافت کنند و با روحانیون دین خود ملاقات کنند.

اسیران جنگی می توانند یک سخنگوی (نماینده اسیران) را تعیین کنند. سخنگوی می تواند به نمایندگی از سایر زندانیان با مقامات بازداشت شده و سازمان های بشردوستانه مذاکره کند.

زندانیان حق دارند با نمایندگان نیروهای پشتیبانی مانند نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ که از اردوگاه های آنها بازدید می کنند شکایت و درخواست کنند یا مستقیماً یا از طریق نماینده خود با آنها مذاکره کنند.

منبع: خلاصه کنوانسیون های ژنو که توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ منتشر شده است

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.