سردار جلالی: حمایت کلی ما مبارزه با نفوذ ناتو در غرب آسیا است

[ad_1]

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: به نظر می‌رسد جنگ اوکراین به‌عنوان یک چالش امنیتی در منطقه، پیامدهای 10 ساله خواهد داشت، مگر اینکه اتفاق خاصی مانند عقب‌نشینی یک طرف یا چیزی رخ دهد.

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در اولین جلسه از دوره آموزشی تخصصی جهاد تبیان، با بیان اینکه به نظر می رسد حمله روسیه به اوکراین نقطه عطف استراتژیک در تغییر موازنه امنیتی اروپا باشد، گفت: به نظر می رسد با برخی مفروضات می تواند آثار جهانی داشته باشد. وی گفت: ما نیز باید به این تحولات نگاه کنیم و ببینیم این حادثه چه فرصت‌ها و تهدیدهایی برای ما دارد و چه رویکردهایی را باید در پیش بگیریم.

وی ادامه داد: در یک نگاه، پس از فروپاشی شوروی، آمریکایی ها با نفوذ فرهنگی و اقتصادی خود سعی کردند جمهوری های جدا شده را به ناتو بکشانند و پروژه انقلاب مخملی در برخی از این کشورها نیز تلاش کرد تا به موفقیت برسد. دولت‌های طرفدار غرب به مرز روسیه نزدیک بودند.

جلالی با بیان اینکه روسیه مدتی است درگیر مشکلات اقتصادی و اداری بوده است، گفت: به تدریج و به ویژه در زمان پوتین با تغییرات سیاسی که از درون به ارمغان آورد، توانست بر برخی مشکلات فائق آمده و قدرت ویژه ای به دست آورد. پوتین با بازگرداندن قدرت به روسیه توانست رویاهایی را برای روسیه طراحی و دنبال کند. برخی می گویند رویای پوتین احیای اتحاد جماهیر شوروی سابق با محوریت روسیه است، در حالی که برخی دیگر می گویند پوتین خواهان کلید تغییر در امپراتوری روسیه است. البته هنوز برای نتیجه گیری در مورد اهداف پوتین زود است. اما ایده های فرامنطقه ای او با حمله به اوکراین خود را نشان داد.

جلالی تاکید کرد: اولین بیان روسیه در صحنه بین المللی پس از فروپاشی شوروی، مشارکت در جنگ علیه داعش در سوریه و حمایت از این کشور بود. ایفای نقش در مبارزه با داعش. شاید پوتین هم احساس می کرد که شرایط برای خروج از انزوا و ایفای نقش در عرصه بین المللی فراهم است.

جلالی گفت: ورود روسیه به سوریه باعث شد که محور مقاومت از توانمندی نیروی هوایی قوی برخوردار باشد همچنان که استفاده از توان روسیه تحت کنترل محور مقاومت فرصت خوبی در مقابل نیروهای استکبار جهانی، رژیم صهیونیستی و داعش بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: نقش روسیه در سوریه به این معناست که روسیه برای اولین بار آمریکا را در عرصه بین المللی بیرون کرد و مذاکرات سوریه بدون حضور غرب و با تمرکز بر روی ایران. روسیه و ترکیه به نظر می رسد تجربه سوریه به روسیه اعتماد خوبی در نقش خود در عرصه بین المللی داده است.

وی با اشاره به اینکه روسیه در دوران اوکراین از امنیت ملی خود احساس خطر می کرد، افزود: روسیه به دنبال تغییر ساختار امنیتی اروپا بود و احساس می کرد که خط مقدم ناتو قدم به قدم پیش می رود و به مرزها می رسد. استقرار نظامی سنگین ناتو. بنابراین روسیه در سه سال و نیم گذشته تلاش های زیادی برای حل سیاسی این موضوع انجام داده است، اما هر چقدر هم تلاش کرد، نه اروپا و نه آمریکا به تلاش روسیه اهمیت ندادند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: اقدام اوکراین برای عضویت در ناتو عبور از خط قرمز امنیت ملی روسیه است که به عبارتی آمریکا را همسایه روسیه می کند که برای روسیه بسیار خطرناک است.

وی ادامه داد: یکی از اشتباهات آنها این بود که با وجود اینکه یکی از قدرت های هسته ای جهان بودند، در ازای تامین امنیت و حمایت اروپا، همه امکانات و توانایی های هسته ای خود را به اروپایی ها واگذار کردند. این توافق گامی خطرناک و شاید درسی برای ما باشد که برای امنیت خود به دیگری وابسته نباشیم.

جلالی با اشاره به اینکه نمونه این معامله با قذافی در لیبی بود که وقتی زیرساخت های هسته ای از وی گرفته شد، انگلیس با او موافقت کرد که در صورت حمله نظامی به لیبی از او دفاع کند، افزود: اما پس از مدتی انگلیسی ها خودشان به قذافی حمله کردند و معلوم شد که توافق با غربی ها چقدر باطل است و تاریخ چه درس های بزرگی برای ما دارد که بارها و بارها تکرار می شود، به ویژه در شرایط فعلی که در آستانه توافق بین آمریکا و آمریکا هستیم. اروپا، ما باید از این تجربیات تاریخی درس بگیریم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا در چنین شرایطی پاسخ نظامی نداده است، گفت: اولین عامل قدرت هسته ای بالای روسیه و موشک های هسته ای دوربرد این کشور است که می تواند منجر به جنگ هسته ای شود. “. نکته دوم این است که روسیه دارای قدرت موشکی قوی، هم برد بالا و هم دقت است. نکته دیگر قدرت فضایی روسیه است که می تواند در سطح فضایی نیز جنگ را دنبال کند. روسیه همچنین دارای بزرگترین ارتش زرهی جهان و نیروی هوایی بسیار قدرتمند است.

جلالی با تاکید بر اینکه ورود آمریکا به جنگ با روسیه یعنی ورود به جنگی که نباید تمام شود یا اگر وارد شد باید کاملا درگیر شود، گفت: بنابراین خطر ورود آمریکا، خطر جنگ سوم است. هشدار.البته آمریکایی ها آمادگی و قدرت لازم برای کنترل جنگ را ندارند.

وی ادامه داد: راهبرد دوم آمریکایی ها علیه روسیه تحریم های گسترده اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک علیه آنها بود و اعلام کردند که به جای جنگ کوتاه مدت به جنگ بلندمدت می رویم. صرف نظر از آثار و پیامدهای این تهاجم اقتصادی، این پیام مهمی برای کسانی بود که از حمایت آمریکا در زمانی که مورد حمله قرار می‌گیرند، خوشحال می‌شوند که بدانند در صورت اقدام نظامی علیه آنها، ایالات متحده قادر به حمایت از آنها خواهد بود. آنها نمی خواهند.

جلالی افزود: نکته بسیار مهم این است که در زمان درگیری روسیه و اوکراین احتمال آغاز جنگ سایبری جهانی وجود دارد. وقتی آمریکایی ها نمی توانند وارد عرصه نظامی شوند و رویکرد خود را در قبال تهاجم اقتصادی تغییر دهند، یکی از حوزه هایی که می توانند وارد شوند، فضای مجازی است. تا پیش از این در جریان حملات سایبری نویسندگان جنگ مشخص نبودند اما اکنون اعلام می کنند که حمله سایبری انجام داده اند. استراتژی نهایی آمریکایی ها این است که اوکراین را به عنوان میدان اصلی نبرد قرار دهند و میدان نبرد را به نبرد تن به تن تبدیل کنند تا باتلاقی ایجاد کنند که روسیه بتواند در آن گیر کند و نتواند به راحتی از آن عبور کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به این سوال که جنگ اوکراین چه فرصت ها و تهدیدهایی را متوجه ایران خواهد کرد، گفت: البته تهدید پوچ. بنابراین، حمایت کلی ما مقابله با نفوذ و حضور ناتو در غرب آسیا خواهد بود. لازم به ذکر است یکی از راهبردهای بلندمدت آمریکا، حضور رژیم صهیونیستی در آذربایجان، ارمنستان و گرجستان برای نزدیک کردن پایگاه های خود به ایران است که تهدیدی برای ماست.

وی گفت: نکته دیگر این است که در شرایط فعلی آمریکا دیگر نمی تواند در برجام علیه ایران در برجام به اجماع برسد و ما را به یک قطعنامه برساند. این فرصتی برای ما است تا قدرت خود را افزایش دهیم.» چانه زنی ما به دنبال مذاکرات برجام خواهد بود.

«اگر از این فرصت‌ها استفاده کنیم و برای آن‌ها ارزش قائل شویم، می‌توانیم جایگزینی برای خدماتی مانند کشاورزی، غذا و… باشیم که روسیه قبل از تحریم از کشورهای دیگر دریافت می‌کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: جنگ اوکراین به عنوان یک چالش امنیتی در منطقه پیامدهای 10 ساله خواهد داشت مگر اینکه اتفاق خاصی مانند عقب نشینی یک طرف یا چیزی رخ دهد. ما باید با شناخت دقیق شرایط و موضع گیری بر اساس عزت و اقتدار ملی و در نظر گرفتن مصالح ملت از فرصت ها نهایت استفاده را ببریم. باید تلاش کنیم با سنجش فرصت ها و مطالعه دقیق و هوشمندانه شرایط، بهترین موقعیت ممکن را برای کشور داشته باشیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.