اختصاص 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن به نیازمندان

[ad_1]

نمایندگان تصویب کردند 500 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات قرض الحسنه برای پرداخت وام به نیازمندان به صندوق ملی مسکن اهدا شود.

به گزارش ایسنا، در جلسه علنی عصر امروز (دوشنبه) بندهای 1 تا 4 بند 4 الحاقی تبصره 16 بودجه 1401 در بخش هزینه به تصویب رسید.

بند الحاقی 4- راهنمایی اعتبار ( تسهیلات اعطایی با سود مصوب شورای پول و اعتبار)

1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است با هماهنگی وزارتخانه‌های جهاد و کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های توسعه نسبت به تلفیق منابع بانکی با منابع قرض‌الحسنه بر اساس قرارداد اقدام نماید. تسهیلات شامل کشاورزی قراردادی با سهم دوازده درصد (12%) سهم هر بانک تا سقف یک میلیون میلیارد (1.000.000.000.000) ریال تعیین شود.

آیین نامه اجرایی این بند تا پایان اردیبهشت ماه توسط بانک مرکزی تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است هر سه ماه یک بار گزارش اجرای این بند را به کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

۲- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است حداکثر تا تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ آیین نامه اجرایی این بند را به بانک های عامل ابلاغ کند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در صورت عدم رعایت تکالیف این بند توسط بانک های عامل مجاز است. برای افزایش سپرده قانونی شما.

3- تسهیلات پرداختی ماده 4 قانون تولید جهشی و تامین مسکن به چهار میلیون میلیارد (4.000.000.000.000) ریال در سال 1401 افزایش می یابد.

سهمیه هر بانک در فروردین ماه توسط بانک مرکزی تعیین می شود. مجموع مدت مشارکت در ساخت و فروش اقساطی عمران مسکن بیست سال بوده و پس از سپری شدن مدت مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به متقاضی واجد شرایط منتقل می شود. این تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به افراد واجد شرایط ارائه می شود و هزینه آن توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت می شود. بانک مرکزی موظف است گزارش عملکرد این بخش را به صورت آنلاین در دسترس عموم قرار دهد.

بانک مرکزی موظف است گزارش ماهانه اجرای این بند را به تفکیک بانک ها و شهرستان ها به کمیسیون های عمران، برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات ارائه کند.

دولت مجاز است با سیاست‌های حمایتی و با تلفیق منابع بانک‌ها با منابع صندوق ملی مسکن برای حمایت از اقشار کم برخوردار و همچنین حمایت از ساکنان برای تکمیل نهضت تاب‌آوری روستایی، سود تسهیلات فوق را کاهش دهد.

مبلغ پانصد هزار میلیارد (500.000.000.000.000) تسهیلات قرض الحسنه ریالی ساخت مسکن موضوع این بند برای بازپرداخت وام به افراد نیازمند در اختیار صندوق ملی مسکن قرار می گیرد.

4- با هدف توسعه استفاده از ماشین آلات کشاورزی نوساز برای توسعه سطح زیرکشت دیم، تعاونی های کشاورزی، ملی و عمرانی موظف به اعطای تسهیلات به ارزش یکصد هزار میلیارد (100.000.000.000.000) ریال برای خرید ماشین آلات مربوطه از تولیدکنندگان داخلی مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی به متقاضیان ارائه شده توسط وزارت جهاد کشاورزی به نرخ مصوب هیات پولی و اعتباری و مدت بازپرداخت پنج ساله پرداخت شود.

پس از انعقاد قرارداد خرید بین متقاضیان و سازندگان ماشین آلات، این تسهیلات فقط به سازنده پرداخت می شود و اقساط مربوطه توسط متقاضی به بانک عامل بازپرداخت می شود. وزارت جهاد کشاورزی موظف است از طریق صندوق های فرعی تمهیدات لازم را برای تسهیل ضمانت تسهیلات مذکور برای متقاضیان به عمل آورد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.