جنگ اوکراین یک جنگ جهانی انرژی است / اخراج روسیه از اوکراین با اقدام نظامی کلاسیک امکان پذیر نیست

[ad_1]

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: جنگ روسیه و اوکراین جنگی برای سرنوشت اوکراین نیست، بلکه جنگ جهانی انرژی است.

امیر علی ابوالفتح وی در گفت وگو با ایسنا، درباره منافع احتمالی آمریکا در جنگ اوکراین و روسیه در صورت شکست مسکو، گفت: آمریکا می تواند از شکست روسیه در این جنگ سود زیادی ببرد، زیرا جنگ کنونی، جنگی برای جنگ نیست. از مقصد اوکراین.” این یک جنگ جهانی انرژی است.

وی با بیان اینکه آمریکا در سال های اخیر به جمع صادرکنندگان انرژی پیوسته است، افزود: در این زمینه، آمریکا در سال های اخیر تلاش کرده به نحوی رقبای خود را در زمینه تولید انرژی حذف کند. به عنوان مثال، در مورد ونزوئلا، با اعمال تحریم های گسترده، جنگ اقتصادی و همچنین دخالت این کشور در امور داخلی، منجر به کاهش شدید تولید انرژی ونزوئلا شد یا لیبی، صادرکننده دیگر انرژی، در وضعیتی قرار گرفت. از جنگ داخلی ایران به دلیل تحریم ها علیرغم انجام تعهدات خود در برجام، قادر به صادرات کامل انرژی خود نیست و اکنون تنها کشور رقیب آمریکا در این زمینه روسیه است. علاوه بر کشورهای حاشیه خلیج فارس که روابط نزدیکی با آمریکا در این زمینه دارند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه در حال حاضر 40 درصد انرژی اروپا توسط روسیه تامین می شود، گفت: در صورت پیروزی آمریکا در این جنگ، می تواند بخشی از تامین انرژی اروپا را از آن خود کند و از طریق LNG اقدام کند. این یک دستاورد بزرگ برای واشنگتن است. بدین ترتیب واشنگتن می تواند هم تولیدکنندگان و هم مصرف کنندگان انرژی را کنترل کند و به نوعی بازار انرژی را در چارچوب خواسته های خود کنترل کند.

ابوالفتح همچنین با بیان اینکه یکی از دستاوردهای احتمالی آمریکا در این جنگ می تواند مسائل امنیتی باشد، گفت: از نظر آمریکا روسیه یک کشور شورشی بالقوه یا بالفعل است که باید تضعیف شود. مثل اتفاقی که برای شوروی افتاد. این تمایل در بین آمریکایی ها وجود دارد که روسیه نیز مانند شوروی به دلیل وسعت جغرافیایی به سمت تجزیه و انقباض پیش می رود و کشورهای کوچکی که با یکدیگر رقابت می کنند و نزدیک به آمریکا هستند از روسیه بیرون می آیند. راهی برای گسترش ناتو به سمت شرق

وی افزود: در صورت شکست روسیه در جنگ اخیر، برنده اصلی این جنگ آمریکا خواهد بود، مگر اینکه شرایط به گونه ای پیش برود که امنیت جهانی به خطر بیفتد. به عنوان مثال، اگر روسیه به نیروگاه اتمی اوکراین آسیب وارد کند، در این صورت میلیون ها نفر متضرر خواهند شد، دچار مشکل می شود و آن وقت دیگر جنگ پیروز نخواهد شد.

ابوالفتح گفت: دیگر نمی‌توان گفت روسیه بازنده این جنگ است. افرادی مانند صدام و میلوسویچ علیرغم حمله به کشورهای دیگر توسط تحریم ها سرنگون نشدند. مثلا صدام به کویت حمله کرد و تحریم ها مانع از ادامه عملیات او نشد، اما عملیات نظامی باعث شد صدام کویت را ترک کند. بنابراین باید توجه داشت که اخراج روسیه از اوکراین با اقدام نظامی کلاسیک کارساز نیست و از سوی دیگر احتمال سرنگونی پوتین با اقدام نظامی بعید است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.