روابط ایران و عربستان به نفع دو کشور و منطقه است/ آمریکا مانع همکاری ایران و لبنان می شود

[ad_1]

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت در خصوص موضوعات مختلفی از جمله روابط ایران و لبنان و مذاکرات اخیر تهران و ریاض گفتگو کرد.

به گزارش ایسنا، مشروح گفتگوی محمدجلال فیروزنیا سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان با شبکه العالم به شرح زیر است:

العالم: ایران چه دیپلماسی برای برقراری ارتباط با دولت و مردم لبنان انجام داده است؟

فیروزنیا: روابط ما با لبنان چه به صورت رسمی و چه علنی و چه از نظر مقاومت در این کشور ویژه و منحصر به فرد است و در همه سطوح پیشرفت کرده ایم. ایران در بسیاری از زمینه ها از جمله حمایت از مقاومت از مردم لبنان حمایت می کند و مطمئناً این حمایت در آینده افزایش خواهد یافت. در خصوص دیپلماسی رسمی با دولت لبنان در ماه های اخیر، روابط و دیدارهای مقامات. دو کشور وجود دارد. وزیر امور خارجه ایران برای تاکید بر آمادگی ایران برای حمایت از دولت لبنان و همکاری در همه زمینه ها به لبنان سفر کرد و ایران از بوهبیب برای سفر به ایران دعوت کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز همزمان با ایام دهه فجر به لبنان سفر کرد و این سفر با استقبال بسیار خوب مردم لبنان مواجه شد.

از وزیر فرهنگ لبنان دعوت می کنیم به ایران سفر کند و در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب شرکت کند. ایران در همه زمینه ها با دولت لبنان و وزرای لبنان در تماس است. ما در چارچوب ماموریت های وزارت کار بین دو کشور گفتگو کردیم. از وزیر کار لبنان دعوت می کنیم برای پیگیری موضوعات مطرح شده به ایران سفر کند.

العالم: ماهیت طرح ها و درخواست هایی که ایران برای کمک به ویژه در این زمینه و در سطح وزارت کار ارائه کرده است چیست؟

فیروزنیا: اصولاً در هر مرحله ای آماده حمایت و همکاری هستیم و ممکن است با سایر مراحل متفاوت باشد.

العالم: یا درخواست خاصی ندارید؟

فیروزنیا: پروژه‌های زیرساختی به وزارت کار لبنان ارائه شد، ما در ایران می‌توانیم این پروژه‌ها را در لبنان اجرا کنیم، حتی در خارج از کشور نیز تجربه زیادی داریم و اکنون این پروژه‌ها در حال بررسی است و آن‌ها را پیگیری می‌کنیم.

العالم: تجربه ایران در گذشته امیدوارکننده نبوده است. برنامه ریزی های زیادی انجام شد، اما دولت لبنان پاسخ مثبتی دریافت نکرد. آیا ممکن است شرایط در این مرحله تغییر کند؟

فیروزنیا: تغییری در موضع رسمی لبنان ایجاد نشده است و همچنان محافظه کاری و نگرانی وجود دارد.

العالم: دغدغه ها و موانع چیست؟

فیروزنیا: آنها از تحریم های آمریکا می ترسند و حتی در بیانیه های رسمی به آن اشاره می کنند، اما ما با وجود تحریم ها و دخالت ها و فشارهای آمریکا این مسیر را دنبال می کنیم، معتقدم با دولت لبنان می توانیم جلو برویم. این امید وجود دارد که در محافل رسمی پس از توافق در مذاکرات وین و رفع تحریم ها، راه برای این طرح ها باز شود و همکاری ها افزایش یابد.

العالم: چرا آمریکا در حال حاضر هر کشوری را از کمک به لبنان منع می کند، یعنی هر کشوری که بخواهد به لبنان کمک کند، آمریکا مانع می شود و تحریم می کند و هیچ کمکی به لبنان نمی کند؟

فیروزنیا: متأسفانه این موضع آمریکاست و بر هیچکس پوشیده نیست و یک موضع عمومی و رسمی است و آمریکا نه تنها مانع همکاری ایران و لبنان می شود، بلکه مانع همکاری کشورهای عربی و لبنان می شود.

اکنون تحریم هایی برای واردات گاز از مصر به لبنان از طریق سوریه وجود دارد که نیاز به مجوز ایالات متحده دارد. موضع آمریکا حمایت از رژیم صهیونیستی در منطقه است و تمام اقدامات آمریکا در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی و امنیت و سلطه این رژیم در منطقه است.

همه فعالیت‌های ما در لبنان در بالاترین سطوح ادامه دارد، اما برخی دخالت‌ها وجود دارد. این مداخله آمریکا در امور داخلی لبنان و همچنین روابط لبنان با دیگر کشورها یک برگزیت نیست و دخالت آمریکا فقط از جانب سفارت لبنان در لبنان نیست بلکه در محافل تصمیم گیری آمریکا نیز هست. سفارت آمریکا در امور لبنان دخالت می کند، اما ما بارها تاکید کرده ایم که در امور داخلی لبنان دخالت نمی کنیم و این در سیاست ما چه در لبنان و چه در هیچ جای دیگری نیست.

العالم: با وجود همه این تاکیدات و تجربیات، هجمه هایی علیه نقش ایران در لبنان وجود دارد. برخی از گروه های داخلی لبنانی که دشمن مقاومت هستند، از تسلط ایران بر لبنان صحبت می کنند… نظر شما به عنوان سفیر، جمهوری اسلامی ایران در لبنان در مورد چنین ادعاهایی در رابطه با اشغال لبنان توسط ایران چیست؟

فیروزنیا: برخی کشورها نخست وزیر لبنان را برای چند روز در پایتخت خود بازداشت کردند و همین کشورها از حمایت از مردم لبنان برای عدم تصمیم گیری در مورد مسائل حکومتی، بحران معیشتی در لبنان به دلیل فشارهای آمریکا و دیگران خودداری کردند. علیه ملت لبنان هستند. ایران نه در لبنان و نه در هیچ کشور دیگری چنین رفتاری را دنبال نمی کند، ما از مردم لبنان و مقاومت حمایت می کنیم و این سیاست را رسما و با صدای بلند اعلام می کنیم.

العالم: دشمنان مقاومت در لبنان با حمایت ایران از مقاومت مشکل دارند و معتقدند حمایت ایران از مقاومت و حزب الله لبنان باعث این مشکلات و دعواها (از نظر آنها) شده است. این ادعاها؟

فیروزنیا: حمایت از مقاومت در لبنان، حمایت از لبنان و امنیت و ثبات آن است و حمایت از لبنان در مقابل تجاوزات و تهدیدات رژیم صهیونیستی است و این سیاست قطعا ادامه دارد و در حال افزایش است، حمایت ایران از مقاومت در لبنان و از مردم لبنان. ما فقط از مقاومت حمایت نمی کنیم، ما آماده حمایت از ارتش لبنان و نیروهای امنیتی لبنان در همه سطوح هستیم، حمایت از مقاومت نمی تواند بهانه ای در دست رسانه های مخالف باشد. این ادعاها بی اساس و به نفع رژیم صهیونیستی و دشمنان مقاومت است.

العالم: شما از آمادگی ایران برای حمایت از ارتش لبنان صحبت کردید… به نظر شما آیا در حال حاضر حمایتی از ارتش لبنان وجود دارد و اگر چنین است، آیا به تقویت ارتش لبنان و ایجاد ثبات و امنیت کمک می کند؟ حمایت از این کشور در برابر تجاوزات اسرائیل؟ آیا ایران اکنون می تواند این گام را بردارد؟

فیروزنیا: ما آماده حمایت از آنها هستیم و همانطور که قبلاً اعلام کردیم، به ویژه در شرایط فعلی و در چارچوب همکاری ارتش ایران و لبنان در همه سطوح، مجدداً بر این موضع تاکید می کنیم.

العالم: آیا تماسی از سوی ارتش لبنان در این زمینه صورت گرفته است؟

فیروزنیا: در شرایط سخت کنونی لبنان هیچ تماسی برقرار نشده است و همانطور که می دانید ارتش لبنان از حمایت های بشردوستانه برخوردار است. ایران نیز در صورت درخواست آماده حمایت از ما است، ما در هر صورت و در همه زمینه ها آماده حمایت از شما هستیم.

العالم: آیا آمریکا هم جلوی ارتش را می گیرد؟

فیروزنیا: بدون شک مانع می شوند.

العالم: آقای سفیر! بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان در لبنان، وضعیت و بحران لبنان را به اوضاع منطقه مرتبط می‌دانند و مناقشه کنونی ایران و آمریکا در منطقه را دلیل پیچیده‌تر شدن مشکلات لبنان می‌دانند. آیا ارتباطی بین درگیری آمریکا و ایران و مشکلات لبنان وجود دارد؟

فیروزنیا: خیر. به نظر ما، لبنان عرصه درگیری ما با آمریکایی ها نیست و نه تنها لبنان، کشور دیگری در این عرصه وجود ندارد، اما در مورد حمایت از مقاومت و مردم لبنان باید بگویم که لبنان دوست ماست. و در مقابل تهدیدات و حملات صهیونیست ها، قطعا مردم لبنان و ما از مقاومت این کشور در همه سطوح حمایت می کنیم، این سیاست نهایی ماست.

برخی ممکن است این را یک اقدام سیاسی علیه منافع خود بدانند، اما این رابطه بین ما و مردم لبنان به عنوان کشوری با حاکمیت، تصمیمات و منافع مستقل است. تصمیم ایران تداوم همکاری و حمایت از مردم لبنان و مقاومت لبنان در برابر چالش ها است و بارها و با صدای بلند تاکید کرده ایم که اجازه نخواهیم داد لبنان در برابر فشارها و بحران های خارجی سقوط کند.

العالم: موضع ایران در موافقت با دستور سوخت سید حسن نصرالله روشن بود، به نظر شما تغییرات در منطقه به ویژه توافق هسته ای ایران یا مذاکرات با عربستان سعودی چه بر سر روابط دو کشور خواهد داشت؟

فیروزنیا: نکاتی وجود دارد، ما در وین تاکید کردیم که مذاکرات در پرونده های منطقه ای با کشورهای منطقه است نه با آمریکا و دیگر کشورها، چارچوب مذاکرات منطقه ای با کشورهای منطقه در گروه 5 نیست. + 1 یا P5 + 1. اما اگر به توافق خوبی برسیم قطعاً تأثیر مثبتی بر منطقه و همکاری های منطقه ای و کاهش بحران خواهد داشت.

مهمترین نکته در مورد بحران لبنان؛ عدم مداخله آمریکایی ها و لغو تحریم های ناعادلانه علیه همه ملت های منطقه، تحریم هایی مانند قانون سزار علیه سوریه وجود دارد که مشکلات مردم لبنان و اقتصاد این کشور را افزایش می دهد. در صورت لغو این تحریم ها راه برای همکاری های منطقه ای بین لبنان، سوریه، مصر، عراق و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه باز خواهد شد. لغو تحریم ها علیه ایران کافی نیست، تحریم ها باید علیه همه کشورهای منطقه از جمله سوریه و … لغو شود.

العالم: وضعیت مذاکرات با عربستان چگونه است؟

فیروزنیا: در خصوص گفتگو با عربستان معتقدیم روابط ایران و عربستان به نفع هر دو کشور و منطقه است و در مذاکرات با سعودی ها در بغداد به دنبال گسترش روابط هستیم و مشکلی بین این دو کشور وجود ندارد. ما ما هنوز در مذاکرات بغداد وارد مسائل منطقه ای نشده ایم. عربستان موضوع یمن را مطرح کرد اما ما مسائل دوجانبه بین خود و سعودی ها را مطرح کردیم.

العالم: یعنی از پرداختن به موضوعاتی غیر از روابط دوجانبه خودداری کردید؟

فیروزنیا: بله، تاکنون در مذاکرات با سعودی ها، مسائل منطقه ای، بحث لبنان و یمن را مطرح نکرده ایم. اما بهبود روابط ایران و عربستان قطعا به نفع مردم منطقه و کاهش تنش در منطقه است.

العالم: آیا تاثیر مثبتی بر لبنان دارد؟

فیروزنیا: البته روی لبنان هم تاثیر می گذارد.

العالم: آیا این کارزار شدید علیه نقش ایران در لبنان کاهش خواهد یافت؟

فیروزنیا: نباید در تأثیرات آن اغراق کنیم.

العالم: نگاه ایران به انتخابات لبنان که دو ماه و نیم دیگر در لبنان برگزار می شود چیست؟

فیروزنیا: برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان در ماه مه برای مردم لبنان در حیات سیاسی لبنان و تشکیل دولت جدید و انتخاب رئیس جمهور به ویژه در این شرایط بسیار دشوار بسیار مهم است.

لبنان برای برون رفت از این بحران ها نیاز به اصلاحات اساسی و تلاش جدی دارد و انتخابات پارلمانی و سپس تشکیل دولت و انتخاب رئیس جمهور باید در راستای تسریع در انجام این وظایف دشواری باشد که مردم و دولت لبنان دارند. نیاز داشتن.

ما انتخابات آتی را در این راستا گامی مهم برای خدمت به مردم می دانیم، لبنان اکنون نیازمند اصلاحات اقتصادی و نظام اقتصادی جدید و تصمیمات مهم برای بهبود وضعیت معیشتی مردم است، ما به اهمیت انتخابات آتی در این زمینه معتقدیم.

العالم: اپوزیسیون لبنان این انتخابات را برنامه ریزی کرده و گفته است که اگر تغییر کند، نفوذ ایران در لبنان را کاهش می دهد. نظرتون چیه؟

فیروزنیا: فکر می کنم بیشتر توهم هستند تا واقعیت، با این حال انتخابات پیش رو را گامی مهم در جهت خدمت به مردم لبنان و برون رفت از بحران معیشتی مردم می دانیم.

العالم: چشم انداز شما برای آینده لبنان چیست؟

فیروزنیا: فکر می کنم امکان یافتن راهی برای برون رفت از شرایط سخت و بحران کنونی این کشور وجود دارد، من به آینده خوشبین هستم. مردم لبنان مردمی ریشه دار هستند، لبنان اکنون به اتحاد، همبستگی و انسجام مردم و مسئولان و همه گروه های سیاسی و اجتماعی نیاز دارد. با اتحاد ملی، همبستگی مردمی و انسجام همه گروه های مردمی و سیاسی و همراهی دوستان و برادران منطقه می توان وضعیت را بهبود بخشید و از این بحران ها بیرون آمد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.