دهقانی: گفتم تلفن وسیله خوبی است!

[ad_1]

سفیر ایران در قطر در توئیتی از گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و قطر در روز شنبه خبر داد.

به گزارش ایسنا، شامگاه شنبه ۲۱ اسفند وزرای خارجه ایران و قطر در تماس تلفنی درباره مذاکرات وین گفتگو کردند.

پس از اخبار مذاکرات، الجزیره گزارش داد که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد بحران اوکراین، موضوع هسته ای ایران و افغانستان مشورت کرده است.

در روزهای اخیر و با توجه به افزایش تحرکات دیپلماتیک قطر بین تهران و واشنگتن، برخی از رسانه ها گزارش دادند که قطر به عنوان میانجی بین ایران و آمریکا عمل می کند، همانطور که روزنامه فایننشال تایمز چند روز پیش به نقل از قطر نوشت. نقش خود را به عنوان میانجی بین ایالات متحده و ایران تشدید کرد.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، قطر به درخواست واشنگتن و تهران به عنوان میانجی عمل می کند و مذاکرات را در پایتخت اتریش برای ایجاد اعتماد بین دشمنان دیرینه به پایان می رساند. بر اساس این گزارش، دوحه برای رسیدگی به نگرانی‌های ایران، پیام‌هایی را به بازیگران کلیدی مخابره کرد، از جمله درخواست دولت بایدن برای تضمین این که هیچ دولت آینده آمریکا نمی‌تواند به طور یکجانبه به توافقی مانند توافق ترامپ برسد.

فایننشال تایمز به نقل از یک دیپلمات آشنا با نقش قطر گفت که مقامات قطری همچنین برای تسهیل مذاکرات مستقیم بین واشنگتن و تهران، در صورت دستیابی به توافق، تلاش کرده اند تا اطمینان حاصل شود که هرگونه موضوع باقی مانده مانند تبادل زندانیان و لغو تحریم ها، ، ملاقات کردند. ممکن است در آینده موارد اضافی در نظر گرفته شود.

به نظر می رسد هم اکنون نیز بر اساس تحلیل برخی از کارشناسان مسائل بین الملل، با توجه به توقف مذاکرات وین و انتقاد از ایران مبنی بر اینکه آمریکایی ها در جریان مذاکرات وین موضوعات جدیدی را مطرح کرده اند و همچنان در حال اتخاذ برخی تصمیمات سیاسی لازم هستند. سعی شد به عنوان یک میانجی در کاهش اختلافات و به نتیجه رسیدن هر چه سریعتر مذاکرات عمل کند.

حمیدرضا دهقانی سفیر ایران در قطر نیز شنبه شب با انتشار تصویری از یک گوشی قدیمی در صفحه توئیتر خود خطاب به مخاطبان خود نوشت: به شما گفتم گوشی دستگاه خوبی است…

به نظر می رسد دهقانی در این توییت به طور غیرمستقیم به مکالمه تلفنی اخیر وزرای خارجه ایران و قطر اشاره کرده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.