قطعیت مجازات برای سرقت مهم است

[ad_1]

یک حقوقدان گفت: در سرقت، قطعیت مجازات نقش بسیار مهمی دارد.

کارن روحانی در گفت وگو با ایسنا درباره قوانین مربوط به حوزه سرقت وی گفت: در مورد سرقت اعم از سرقت های حد و تعزیری از نظر قوانین و مقررات کم نداریم و نیازی به تدوین و اصلاح قوانین موجود نیست زیرا قانون تعزیرات جنبه دارد. قانون مجازات ما برای سرقت حد». به اندازه کافی موجود است.

این فقیه افزود: آنچه باعث می شود با وجود قوانین و مقررات، مانع لازم در زمینه سرقت را نداشته باشیم، عواملی مانند عوامل اجتماعی، شرایط اقتصادی و… است. فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ عمومی هم برای عواقب دزدی و هم برای دردسرهایی که برای خانواده ها ایجاد می کند می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.

وی گفت: در مورد سرقت، قطعیت مجازات نقش بسیار مهمی دارد. در بسیاری از موارد، یا دزد پیدا نمی شود و یا مال باخته از پیگیری موضوع خودداری می کند. بنابراین در این موارد پلیس موظف است محدوده فعالیت خود را با توجه به دستگیری مجرمان و اطمینان از دستگیری مجرمان تضمین کند. بدون شک با افزایش آمار سرقت و کاهش دستگیری، طبیعتاً تعداد سارقان افزایش می یابد زیرا احساس می کنند راه حلی برای برون رفت از این مشکل دارند.

روحانی ادامه داد: عوامل اجتماعی و جرم شناسی موضوعات بسیار مهمی است و باید روی شخصیت مجرمان کار کرد و برای مجرمان پرونده تشکیل داد تا اگر مجرمی یک بار مرتکب سرقت شد و دوباره دزدی کرد، متوجه شویم مقصر کیست. شواهد. . این موارد بازدارنده است وگرنه هر چقدر هم که مجازات ها را افزایش دهیم. در کاهش جرایم سرقت تاثیری ندارد و باید ریشه های سرقت را پیدا کرد و عوامل افزایش دهنده سرقت را از بین برد.

او گفت: «در سر چهارراه متکدیان اعم از کودک و نوجوان، زن و مرد را می بینیم که ممکن است مجرم باشند. به هر حال آن دسته از کودکانی که با این شرایط بزرگ می شوند و شرایط مساعدی ندارند طبیعتا دلیل بیشتری برای رفتن به مسیر اشتباه دارند.

روحانی در پایان گفت: انتظار مستقیم از قوانین و مقررات جزایی درست نیست و باید با تکیه بر علوم تلفیقی که شامل جامعه شناسی، جرم شناسی و روانشناسی است چاره اندیشی کنیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.