8 گام مهم دولت سیزدهم در سال 1400

[ad_1]

دولت سیزدهم از ابتدا در راستای تحقق شعارها و وعده هایی که به مردم داده بود گام برداشت، البته تحقق همه این وعده ها زمان بر است.

به گزارش ایسنا، دولت سیزدهم سال 1400 را با چالش مذاکرات وین، مبارزه با کرونا و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی به عنوان مهمترین چالش های پیش رو سپری کرد.

در هفت ماه پس از روی کار آمدن دولت، با هموار شدن مسیر واردات واکسن، بیماری کرونا تا حد زیادی تحت کنترل قرار گرفته است. از سوی دیگر اقداماتی برای حل مشکلات اقتصادی و کنترل قیمت ها انجام شد. با این حال، هنوز راه زیادی برای حل این مشکل وجود دارد. از سوی دیگر دولت اقدامات اساسی را برای تحقق یکی از مهمترین وعده های خود یعنی ساخت 4 میلیون مسکن انجام داده است.

اگرچه مذاکرات در وین برای احیای برجام آغاز شده است، اما دولت اعلام کرده است که سیاست خارجی خود را محدود به غرب نخواهد کرد و در عمل نشان داده است که توجه ویژه ای به همسایگان و کشورهای منطقه دارد.

رئیس جمهور به تهران هم محدود نشد و در سال 1400 17 سفر استانی داشت.

مهم ترین اقدامات دولت سیزدهم در سال 1400 به شرح زیر است:

وام بدون ضامن

رئیس جمهور در ۲۶ دی ماه به بانک ها دستور داد به افراد بدون ضامن وام کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بدهند. این دستور کمک مهمی برای حل مشکل گرفتن ضامن برای وام بود.

رئیس‌جمهور به بانک‌ها دستور داده است که نوع ضمانت‌نامه وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را تغییر دهند تا مردم راحت‌تر بتوانند تسهیلات خرد بر اساس اعتبار دریافت کنند، یعنی فردی که کارمند عادی یا حقوق بگیر دولت است بتواند حقوق و اعتبار شما را تضمین کند.

به گفته سخنگوی دولت، سقف وام بانک های قرض الحسنه از 50 میلیون تومان با بازپرداخت 36 ماهه به 300 میلیون تومان با بازپرداخت 60 ماهه افزایش یافت. وام اشتغال قرض الحسنه نیز با بازپرداخت 84 ماهه از 100 میلیون تومان به 500 میلیون تومان افزایش یافت.

انتشار ساحل

رئیس جمهور در سفر هشتم بهمن ماه به استان گیلان به دستگاه های دولتی دستور داد حداکثر ظرف مدت 20 روز سواحل کشور را تخلیه کنند.

بر اساس این دستور کلیه دستگاه های دولتی موظف شدند مناطق ساحلی اشغالی را تا سقف قانونی (حداقل 60 متر از ساحل) آزاد کنند. به دنبال این دستور، روستاهای دولتی و سازمان های دولتی واقع در ساحل تخریب شدند.

سید صولت مرتضوی، معاون اجرایی رئیس جمهور، ۲۸ بهمن، یک روز مانده به پایان دوره ریاست جمهوری گفت: «۵ درصد دستگاه ها ابلاغیه رئیس جمهور را اجرا کردند، مابقی دستگاه ها نیز مشاوره شدند».

وزیر کشور در روزهای پایانی اسفندماه به استانداران دستور داد سواحل رایگان را در اختیار مردم قرار دهند.

واکسیناسیون عمومی

دولت سیزدهم به اقداماتی که از قبل برای واردات واکسن به کشور انجام شده بود ادامه داد. با شروع واکسیناسیون کشوری در کشور، آمار مرگ و میر حدود 700 نفر در سویه دلتا کاهش یافت و در سویه آمیکرون این رقم به حدود 100 نفر در روز رسید.

تا 24 اسفند بیش از 145 میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است. حدود 30 درصد از افراد نیز نوبت سوم واکسن را دریافت کردند.

سفر استانی و حضور در بین مردم

رئیس جمهور از ابتدا سفرهای استانی را در دستور کار خود قرار داد. رئیسی گفت 6 روز در تهران برای کل کشور کار می کند و یک روز به استان ها می رود تا از نزدیک در جریان مشکلات قرار گیرد. رئیسی در سفر به خوزستان از پروژه احیای شبکه فاضلاب اهواز بازدید و دستورات لازم را برای رفع این مشکل برای مردم اهواز صادر کرد. رئیسی برای حل مشکلات خوزستان رای مردم اهواز را حتی یک روز معطل نکنیم.

حضور او در بین مردم و گفتگوی مستقیمش با آنها با استقبال مردم مواجه شد.

رئیس جمهور در هفته آخر اسفند 17 سفر استانی داشت.

برآورده شدن آرزوی قدیمی معلمان

با همکاری دولت و مجلس، مطالبه قدیمی معلمان یعنی نظام نمره دهی معلمان نهایی شد. تکمیل این پروژه یکی از وعده هایی بود که دولت به معلمان داده بود.

رئیس جمهور پس از تصویب این لایحه در مجلس، قانون نظام رتبه بندی معلمان را برای اجرا در 23 اسفندماه ابلاغ کرد.

قانون نظام رتبه بندی معلمان در جلسه علنی روز یکشنبه پانزدهم اسفندماه مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و در تاریخ 15 اسفند 95 به تصویب شورای نگهبان رسید.

فعال سازی دیپلماسی منطقه ای

دولت از ابتدا بر فعال سازی دیپلماسی در منطقه به ویژه همسایگان تاکید داشت و معتقد بود که این مناطق در گذشته مورد غفلت قرار گرفته اند. سیاست خارجی دولت اصلی در کنار مذاکره با غرب برای احیای برجام، بر افزایش همکاری های منطقه ای و توجه بیشتر به همسایگان متمرکز بود.

رئیس جمهور در شش ماه گذشته به تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه و قطر سفر کرده است. با سفر به تاجیکستان و شرکت در اجلاس سران شانگهای، روند پیوستن دائمی ایران به این معاهده آغاز شد. نتیجه این دیدارها امضای قراردادهای همکاری در چند زمینه با این کشورها بود. رئیس جمهور همچنین در اجلاس سران گاز اوپک در قطر و اجلاس اکو در ترکمنستان شرکت کرد.

از سوی دیگر، رئیس جمهور در دوران تحلیف و پس از آن دیدارهای متعددی با هیئت های مختلف خارجی از آسیا تا اروپا و از آمریکا تا آفریقا داشت.

اجرای طرح جهش تولید مسکن

ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال یکی از وعده های اصلی دولت سیزدهم بود که از ابتدای دولت اجرایی شد.

تاکنون بیش از 5 میلیون و 200 هزار نفر برای طرح نهضت ملی مسکن درخواست داده اند و مهلت درخواست این طرح تا پایان سال تمدید شده است. بیش از 95 درصد از کل نامزدهای نهضت ملی مسکن غربالگری و برای کنترل وضعیت سکونت به ادارات راه و شهرسازی استان ها اعزام شدند.

تا پایان اسفند 1.5 میلیون واحد توسط نهضت ملی مسکن تعیین تکلیف شده و عملیات اجرایی 860 هزار واحد آغاز شده است.

محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر مسکن از افزایش تولید مسکن و رسیدن به 520 هزار واحد در سال خبر داد. وی وعده داد که در ابتدای سال آینده یک حرکت بزرگ سازندگی در کشور خواهیم داشت.

افزایش فروش نفت

در حالی که تعداد دقیق فروش نفت ایران اعلام نشده است، دولت اعلام کرده است که فروش نفت به میزان قابل توجهی افزایش یافته و درآمد آن به کشور باز خواهد گشت. علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت با اشاره به موفقیت دولت در افزایش فروش نفت گفت: در فروش نفت نیز رسانه های غربی اعلام کردند که رکورد شکسته است.

رئیس جمهور همچنین ۲۳ دی ماه در دوازدهمین مجمع ملی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از افزایش ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی کشور خبر داد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.