مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس مهام صنعت (3)

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس – مهام صنعت
اواپراتور صفحه ای

ولی به دنبال تقاضای بازار مبنی بر دستگاههای تهویه مطبوع و سیستم های تبرید با راندمان بالا و ابعاد کامپکت و کاهش آلاینده های زیست محیطی، تولید اواپراتور صفحه ای با ظرفیت بالا افزایش یافته و به دلیل ابعاد کامپکت، حجم کم مبرد باقی مانده در اواپراتور و تنوع ورود و خروج سیال بصورت جریان متقاطع (Counter flow) و جریان موازی (Co-Current flow)، اواپراتور صفحه ای مورد توجه سازندگان دستگاههای تهویه مطبوع و سیستم های تبرید از جمله انواع چیلرهای تراکمی با کاربری مسکونی، تجاری و صنعتی قرار گرفت. برای محاسبه اواپراتور نرم افزارهای مختلفی وجود دارد که بر حسب نوع مبدل می توانید از آنها استفاده نمایید. این فشار بر حسب نوع گاز متفاوت می باشد. برای محاسبه اواپراتور باید بر اساس روابط ترمودینامیک و مکانیک سیالات عمل نماییم. مبدل های حرارتی از نوع صفحه ای در طراحی چیلر تراکمی به عنوان راهی برای افزایش کارایی از طریق بهبود بازدهی جریان سیالات استفاده می شود.

اواپراتور صفحه ای

نازلها : برروی پوسته و بونتها ، نازل هایی از نوع فلنج یا بوشن نصب می شوند که برای ورود و خروج سیالات استفاده می شود. 4- از جمله کاربردهای گرمایشی مبدل های صفحه ای دانفوس می توان به گرمایش آب مصرفی، گرمایش از کف، گرمایش جهت ذوب برف و گرمایش استخرهای شنا اشاره کرد. بعنوان مثال ،در اواپراتور های پوسته و لوله ، معمولا لوله ها در اصطلاح ریتیوب یا تعویض می شوند. اما معمولا دما ورودی و خروجی آب در اواپراتور 12 به 7 درجه سلسیوس در نظر گرفته می شود. معمولا جنس این تیوب ها از استنلس استیل ، کربن استیل و یا مس می باشد . اواپراتور صفحه ای یکپارچه هپاکو مدل HPE-400 از جمله مبدل های حرارتی صفحه ای یکپارچه (Brazed) آب به گاز شرکت هپاکو می باشد. 6- از مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس، در سیستم های هیت پمپ نیز، بعنوان کندانسور یا اواپراتور استفاده می شود. صفحات و کانالها عهدهدار مشخصههای دمایی مبدل حرارتی میباشند. فضای خالی بین هر دو صفحه مجاور، کانالی را برای جریان سیال فراهم میسازد.سوراخهای ورودی و خروجی در گوشههای صفحات به سیال گرم و سیال سرد اجازه میدهند که در کانالهای پشت سر هم جریان یابند به طوری که هر صفحه همواره از یک طرف با جریان گرم و از طرف دیگر با جریان سرد در تماس باشد و به این ترتیب امکان تبادل حرارت بین دو جریان به وجود میآید.

به منظور افزایش آشفتگی جریان، سطح تبادل حرارت و استحکام مکانیکی، صفحات مبدل حرارتی صفحهای را به صورت موجدار میسازند.در سیستمهای سرمایشی، مبدل حرارتی صفحهای به عنوان اواپراتور در چیلر مورد استفاده قرار میگیرد. اواپراتور (Evaporator) یک مبدل حرارتی است که از طریق جذب گرمای یک سیال و انتقال آن به سیال دوم ، باعث بالا رفتن دما یا گرمای نهان آن شده و در نهایت آنرا تبخیر می کند و بدینوسیله باعث خنک شدن سیال اول می شود. تنها یک لوله معمولاً مسی به شکل مارپیچ با عبور مبرد از داخل خود گرمای فضای اطراف را جذب میکند. در سیستم اواپراتور به دلیل کاهش دمایی که در لوله های آن اتفاق می افتد، موجب تقطیر رطوبت موجود در هوا می شود و به شکل مایع روی فین ها و صفحات اواپراتور جمع می گردد. در این نوع که ساده ترین شکل اواپراتور می باشد، بسته به نوع کابری از لوله های مسی و فولادی استفاده می گردد. به طور مثال اواپراتورهایی که قرار است در سوله های بزرگ یخچالی، سرد خانه ها و محل نگهداری مواد منجمد به کار گرفته شوند، بسیار بزرگ و سقفی هستند. اما اواپراتورهایی که برای سرمایش آب استفاده می شوند از نوع پوسته و لوله یا صفحه ای می باشند. Art ic le h as ​be᠎en cre at​ed  with the  help  of ᠎GSA ᠎Conten t  Ge ne ra tor ​DEMO!

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.