نیاز به “حمایت مسئولانه” از انسان های بی گناه در سراسر جهان

[ad_1]

معاون حقوقی رئیس جمهور در پی جنایات رژیم آل سعود و نقض مکرر حقوق بشر در عربستان سعودی و سکوت محسوس جامعه جهانی بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، مشروح این بیانیه به شرح زیر است:

آقایان ذغال فروش در خانه ما ارباب است، ما هر کاری می خواهیم با مردممان انجام می دهیم، نه تنها از هیچکس اجازه نمی گیریم، چه نظارتی چه بشردوستانه و چه از سوی جامعه ملت ها را تحمل نمی کنیم.

این سخنان بخشی از دکتر. گوبلز در مجمع عمومی جامعه ملل در سپتامبر 1933، که خود حکایت از پیامدهای آن دوره پرآشوب پس از طاعون ویرانگر جنگ جهانی دوم دارد.
با کمال تعجب، در دوران معاصر و با وجود لمس دردناک تجربیات هولناک قرائت غیرانسانی از مفهوم حاکمیت ملی، رویکرد منسوخ شده گوبلز نزدیک به یک قرن بعد دوباره در رویه عملی رژیم سعودی ظاهر شد و مرزهای جدیدی از ضد بشریت را به ارمغان آورد. در تاریخ معاصر زندگی بشر

رژیم سعودی در 12 مارس 1400 با کشتن 81 نفر از مردم بی گناه از ملیت های مختلف دست به جنایتی جنون آمیز زد و بعداً بنا به اظهارات قربانیان این جنایت علیه بشریت، آنها را افراد بی گناهی معرفی کرد که صرفاً معتقد بودند رژیم سعودی مجرم هستند. تروریست محسوب می شود. وی بلافاصله گروهی از مردم منطقه قطیف را به دلیل اعتقاد به اهل بیت پیامبر اسلام (ص) و گروه دیگری که یمنی بودند و در دفاع از تمام سرزمین خود اسیر شده بودند، تروریست خواند.

ارتکاب چنین جنایت فجیعی همراه با جنایات جنگی گسترده ای که این رژیم در یمن مرتکب می شود، نشانگر این واقعیت است که این رژیم لزوماً به هیچ قانون، قاعده، اصل، میثاق، منشور، معاهده پایبند نیست. یا عرف بشری در عرصه بین المللی به آن پایبند نیست و صرف خواسته های شاه را بر هر مسئله حقوقی و انسانی ترجیح می دهد.

قتل وحشیانه جمال خاشقچی، توسعه و تجهیز تروریست های موسوم به داعش، مشارکت در حملات 11 سپتامبر، مشارکت در جنایات علیه مردم سوریه، لبنان و عراق، حمایت و تجهیز اقدامات تروریستی علیه مردم ایران و کشتار بی دفاع مردم یمن در 7 سال گذشته نشان دهنده رفتار ضد انسانی این رژیم است.

نقض گسترده منشور ملل متحد، قواعد رفتار بین المللی، تعهدات بین المللی جهانی، کنوانسیون های چهارگانه ژنو، کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه شکنجه، کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایات کشتار جمعی، کنوانسیون بین المللی حذف همه اشکال تبعیض و مجازات، کنوانسیون حقوق کودک، اصول و رویه های دادرسی عادلانه، میثاق های بین المللی حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر، اعلامیه قاهره، دکترین های حقوق بین الملل و حقوق بشردوستانه اسلامی و بسیاری از قوانین بین المللی مرسوم دیگر در چند سال اخیر شکل گرفته است.

از سوی دیگر، کنار گذاشتن اقدام عمدی یا سستی نهادها و اعضای جامعه بین‌المللی در محکوم کردن و عدم اقدام مؤثر در تلاش برای تغییر رفتار آن رژیم، صلح پس از مرگ مبتنی بر اصل انسانیت را در بهترین حالت خود قرار داد. حالت شکننده

آفت رویکرد قهری برای ارزیابی میزان پایبندی دولت ها به تعهدات حقوق بشری خود، ضد ساختار نقض سیستماتیک حقوق بشر در جهان را نیز عمیق تر کرده است، که اکنون در شرایط کنونی عربستان سعودی و یمن اشغالی مشهود است. از سازمان ملل متحد و وابستگان آن انتظار می رود که گام های موثری برای پاسخگویی رژیم به جامعه بین المللی بردارند، اگر فقط اعتبار جهانی خود را حفظ کنند.

با توجه به ماهیت کلی تعهدات نقض شده توسط رژیم سعودی، عدم پاسخگویی به جامعه بین المللی، تکرار مکرر جنایات انسانی و سرزمینی و همچنین ناکارآمدی و کنار گذاشتن سازوکارهای موجود نظام بین المللی حقوق بشر، دولت این کشور جمهوری اسلامی از ایران به منظور حفظ ارزش‌های بنیادین جامعه بین‌الملل، حفاظت از جوهر بشریت و مطابق با احکام مترقی قانون اساسی، وظیفه خطیر «حمایت مسئولانه» از انسان‌های بی‌گناه در سراسر گیتی را بر عهده می‌گیرد. از جمله در غرب آسیا. .
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.