قیمت: ما آماده ایم تا تصمیمات سختی برای پس دادن بگیریم

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت واشنگتن آماده اتخاذ تصمیمات سخت برای بازگشت به روابط متقابل و اجرای کامل توافق است.

به گزارش ایسنا، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین و ادعای یک نشریه آمریکایی مبنی بر اینکه «حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی آمریکا» آخرین مانع است، گفت. در واقع، ما به طور علنی مذاکره نمی کنیم و به شکایات درباره تحریم هایی که ممکن است به عنوان بخشی از بازگشت احتمالی متقابل به انطباق لغو کنیم، پاسخ نخواهیم داد.

به گزارش وب سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا، پرایس افزود: من قبلاً اشاره کردم که واقعاً دو موضوع اصلی در جریان این مذاکرات وجود دارد و همیشه وجود داشته است. در صورت از سرگیری عضویت کامل در شورای امنیت سازمان ملل، اینها اقداماتی است که باید مجدداً اتخاذ شود تا اطمینان حاصل شود که ایران به طور دائم و قابل راستی آزمایی از دستیابی به سلاح هسته ای جلوگیری شده است. از سوی دیگر، لغو تحریم ها وجود دارد که ما داریم اگر بتوانیم به یک سازش متقابل برسیم، حاضریم این کار را انجام دهیم.

وی افزود: منظور من این است که ما آماده ایم تصمیمات دشوار بازگرداندن برنامه هسته ای ایران به شورای امنیت را بگیریم. واقعیت این است که در زمان اجرای کامل برجام و در شرایطی که ایران کاملاً به آن پایبند بود، زمان شکست هسته‌ای ایران – یعنی زمانی که ایران نیاز به دستیابی به مواد شکافت‌پذیر مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای داشت – بود. به طور قابل توجهی طولانی تر از امروز بود اما اکنون گفته می شود که بسته به شرایط این مدت بسیار کمتر از یک سال خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: «اکنون وقتی نوبت به وضعیت مذاکرات می رسد، باید بگویم که پیشرفت قابل توجهی در هفته های اخیر حاصل شده است، اما می خواهم روشن کنم که توافق نه قریب الوقوع است و نه نهایی. آماده برای سناریوهایی با و بدون بازخورد متقابل تا اجرای کامل.

وی در پاسخ به این سوال که آیا زمانی برای بازگشت به وین و ادامه مذاکرات وجود دارد؟ او گفت: “نمی دانم، اما آنچه می توانم بگویم این است که راب مالی (مذاکره کننده ارشد ایالات متحده) و تیمش اینجا هستند.” قبلاً گفته بودیم که مذاکره کنندگان ایرانی می خواهند در تعطیلات نوروز استراحت کنند، اما من هیچ به روز رسانی برای ارائه ندارم.

پرایس در پاسخ به سوالی در مورد ادامه بازداشت مراد طاهباز، شهروند سه تابعیتی که به اتهامات ضدامنیتی در ایران دستگیر شده است، گفت که بازداشت وی ناعادلانه بوده و ادامه تلاش هایش برای آزادی هر چه سریعتر او در اولویت ماست.

وی در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا او و سایر شهروندان آمریکایی را که در ایران بازداشت شده‌اند، در اسرع وقت آزاد کنند.

به گزارش ایسنا، مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام برای لغو تحریم‌ها که با حضور غیرمستقیم آمریکا در وین، پایتخت اتریش در جریان است، چند روزی است که به دلیل کارشکنی‌های طرف آمریکایی قطع شده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی تلفنی با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در خصوص لغو تحریم ها در وین تاکید کرد: به مرحله نهایی توافق نزدیک شده ایم. در مورد چند موضوع کلیدی باقی مانده، ابتکارات را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به ایالات متحده ارائه می کنیم. اکنون بر عهده طرف آمریکایی است که حسن نیت خود را در عمل نشان دهد. ما مصمم هستیم که به یک توافق خوب، قوی و پایدار برسیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.