هشدار نماینده دامغان نسبت به کم آبی در شهر

[ad_1]

نماینده مردم دامغان در مجلس، میزان رسوب سد شهید شاهچراغی دامغان را به چهار میلیون مترمکعب رساند و گفت: سالانه 50 متر از حجم آب دامغان کاسته می شود.

علی اکبر علیزاده برامی در گفت وگو با ایسنا درباره وضعیت آبی شهرستان دامغان اظهار کرد: عمر آبی شهرستان دامغان به سد شهید شاهچراغی این شهرستان بستگی دارد. متاسفانه قسمت های بالایی سد شهید شاهچراغی به خوبی ساخته نشده است. نتیجه اینکه با بارندگی زیاد رسوب زیادی وارد سد شد. 4 میلیون از 20 میلیون مترمکعب ظرفیت سد فقط رسوب است. اگر رسوب زدایی انجام نشود، هزینه های زیادی به مردم و کارکنان تحمیل می شود.

نماینده مردم دامغان در مجلس یازدهم از وزارت نیرو خواست هر چه سریعتر عملیات آبخیزداری و آبخوان داری را انجام دهد تا دیگر رسوبات وارد سد نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم گفت: وزارت نیرو موظف است نسبت به رسوب زدایی سد و احیای تجهیزات آسیب دیده با عملیات احیا اقدام کند. نام این عمل شفا است. در سفر اخیر رئیس جمهور به استان، عملیات احیا یکی از مصوباتی بود که وزارت نیرو متعهد می شود در اسرع وقت شروع به کار کند.

اگر در سال 1401 بارندگی زیاد نباشد مردم دامغان سال سختی را پیش رو خواهند داشت.

علیزاده برامی درباره حجم آب سد شهید شاهچراغی دامغان گفت: در سال 1400 مشکلی نداشتیم اما اکنون با 4 میلیون مترمکعب رسوب مواجه هستیم. کل آب این سد 8 میلیون متر مکعب است. اگر بارندگی ها در سال آینده کمکی نکند، مردم دامغان در سال 1401 سال سختی خواهند داشت.

بسیاری از روستاهای کم آب دامغان خالی از سکنه شده است.

نماینده مردم دامغان با اشاره به تبعات اجتماعی کم آبی گفت: بسیاری از روستاهای کم آبی دامغان این روزها به مناطق خالی از سکنه تبدیل شده اند. بحران کشاورزی و دامداری یکی دیگر از مشکلات احتمالی آب است. دامغان منطقه بزرگی است. بنابراین عملیات آبخیزداری مهمترین عملیاتی است که باید در مناطق بیابانی انجام شود. چاه های متعددی در این مناطق وجود دارد که متاسفانه حجم بارندگی نمی تواند حجم آب برداشت شده را جبران کند. البته همیشه سطح آب منفی داریم.

در دامغان هر سال 50 متر از حجم آب کاسته می شود

علیزاده با بیان اینکه هر سال 50 متر از حجم آب دامغان کاسته می شود، گفت: اگر خدای ناکرده حجم آب بیش از گذشته کاهش یابد، بیابان ها افزایش می یابد و فرونشست زمین رخ می دهد. باید تا جایی که امکان دارد در آب های زیرزمینی نفوذ کنیم و مخازن زیرزمینی را پر کنیم. برای این کار باید به سراغ الگوی کشت برویم. یعنی با کمترین مصرف آب بیشترین درآمد و هدیه را داریم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.