مهندسی طرح و ساخت دامون (3)

مهندسی طرح و ساخت دامون
کندانسور

همچنین برای ساخت یک کویل کندانسور با ظرفیت مشخص میزان مس به کار رفته در کندانسور Cu/Al از لحاظ وزنی از میزان آلومینیوم به کار رفته در کویل Micro Channel بیشتر است. 1. در کندانسور Micro Channel از کانال­ های کوچک در تعداد زیاد استفاده می­ شود که باعث افزایش سطح انتقال حرارت و کاهش میزان شارژ مبرد در چیلرهای مجهز به این نوع کندانسور می­ گردد. حرارت موجود در مبرد به محیط بیرون منتقل می شود. اواپراتور تجهیزی است که در یک چرخه، مایع مبرد را تبدیل به گاز میکند و محیط اطراف اعم از هوا یا مایع را سرد میکند. کندانسور آبی نوعی مبدل است که مبرد داغ خروجی از کمپرسور در داخل آن در اثر تبادل حرارت با آب تقطیر شده و به سمت اواپراتور حرکت میکند. همانطور که میدانیم دمای میعان رابطه مستقیم با فشار گاز دارد، لذا فشار مبرد باید به گونهای باشد که بتواند در دمای هوای محیط مایع شود، و از سمت دیگر برای استفاده بهینه باید اطمینان حاصل کرد که تمام مبرد به مایع تبدیل خواهد شد، لذا کندانسور را طوری طراحی میکنند که دمای خروجی از آن از دمای میعان گاز کمتر باشد که به آن سابکولینگ کندانسور گویند.

ها بین 4 تا 7 درجه مرسوم می باشد .

مبرد بخشی از سیستم آزمایش است که در صورت خرابی می تواند بر روی کل نتایج تاثیر بگذارد و اگر از جنس تقلبی باشد نمی تواند در برابر خوردگی مقاومت داشته باشد و در صورتیکه مایع از جنس خورنده باشد مبرد به سرعت خراب خواهد شد و یا اگر مقابل دمای بالا قرار بگیرد خواهد شکست. کندانسور هوایی در سیستم سردخانه و چیلر هوا خنک کاربرد مهمی دارد. اواپراتور سردخانه یکی از قسمت های سیکل سیستم برودتی است که وظیفه جذب حرارت را بر عهده دارد و دمای سیال را تا حد زیادی کاهش می دهد. مقدار سابکولینگ در این این مدل کندانسور ها بین 4 تا 7 درجه مرسوم می باشد . در ساخت کندانسورها از پرههای زیادی استفاده میشود تا سطح تماس بین گاز و دیوارهها افزایش پیدا کند و انتقال حرارت راحتتر رخ دهد. رسيور روی خط مايع و بين كندانسور و فيلتر دراير نصب میشود و در سيستمهايي كاربرد دارد كه حجم اواپراتور در مقايسه با كندانسور زياد و محدوده عملكرد وسيعی موردنظر باشد و يا سيستمهايی كه عمليات پمپ داون در آنها پيشبينی شدهاست. Po᠎st was generat ed ᠎by GSA Con te nt G ener᠎ator ᠎DEMO​!

گاز مبرد پس از تراکم در کمپرسور به کندانسور وارد میشود. به عبارتی دیگر کندانسور سردخانه وظیفه دارد تا حرارت مبرد را تا حد زیادی دفع کند. مثلا در یخچال های خانگی، شیوه کار این دستگاه به این صورت است که حرارت مبرد (گاز فریون) جاری در لوله های پشت یخچال را به روش هوا خنک گرفته تا آن را از حالت بخار به حالت مایع تغییر فاز دهد و یا در صنعت شیمی به عنوان تقطیر کننده و غیره به کار می رود. می توان روی کندانسور آب خنک پوسته و لوله استفاده کرد که آب درون لوله جریان داشته و مبرد نیز درون پوسته جریان دارد. این لوله ها (کویل) در داخل این پوسته بزرگ قرار گرفته است. انتقال حرارت پوسته لوله : امروزه از این نوع کندانسور در برجهای خنک کننده ترکیبی یا هیبریدی بیشتر بهره میگیرند.تعدادی لوله مسی درکنار هم بصورت رفت و برگشتی در غالب یک کویل ساخته میشوند.درون مبدل آب داغ عبور میکند و مایع سرد برروی کویل بوسیله نازلهای پاشنده اسپری میشود.تبادل حرارت مناسبی کندانسور آبی ایجاد میکند و تا 5 درجه میتوان دمای آب را کاهش داد.

مس -آلومینیوم قیمتی به مراتب بالاتر خواهد داشت.

دركندانسور هوايي از هوا به عنوان عامل تقطير استفاده مي كنند درحالی که در كندانسورهاي آبي براي تقطير مبرد از آب استفاده مي شود و درکندانسورهایی تبخیری بصورت ترکیبی یعنی هوا و آب مورد استفاده قرار مي گيرد. ساختار نوع تبخیری به صورتی است که مبرد داغ در داخل لوله های آن در جریان است و از طریق آبی که بر روی لوله ها پاشیده می شود، مبرد خنک می شود. بنابراین هزینه ساخت و وزن کندانسور از نوع Cu/Al بیشتر است و چیلر با کندانسور مس -آلومینیوم قیمتی به مراتب بالاتر خواهد داشت. کندانسور یکی از اجزای اصلی چیلر می­باشد که به وسیله آن گرما از مبرد به سیال واسطی همانند آب یا هوا دفع می­شود. هنگامی كه از يک كندانسور، بدون سابکولینگ استفاده میشود، لازم است تا مبرد مایع شده در مخزنی به نام دريافتكننده يا رسيور جمع شود. که در مقاله ” تعمیر کولر گازی ” به 0 تا 100 این نوع تعمیر پرداختیم که باید حتما بدانید. 5. در صورت نیاز به تعمیر در چیلر مجهز به کندانسورMicro Channel ، به دلیل کوچک بودن فضای قرار­گیری مبرد، امکان pump down کردن مبرد وجود ندارد. Da​ta w᠎as cre᠎ated by GSA  Con tent Gen​erator ​DE᠎MO!

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با قیمت فن کندانسور سردخانه وب سایت خود باشید.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.