کاخ سفید: ما مطمئن هستیم که احیای شورای امنیت سازمان ملل فرصت های اقتصادی قابل توجهی برای روسیه ایجاد نخواهد کرد

[ad_1]

مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه برخی موضوعات در مذاکرات وین باقی مانده است، تاکید کرد که احیای برجام “فرصت اقتصادی قابل توجهی” برای روسیه ایجاد کرده است، بخشی از این توافق که اخیرا به آمریکا ارائه شده است. تصویب. تحریم ها.

به گزارش وب سایت کاخ سفید، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره اطلاعات جدید از مذاکرات وین درباره از سرگیری توافق هسته ای گفت. [برجام] جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر به بروکسل گفت: «او این فرصت را خواهد داشت که با شرکای ما در ترویکای اروپایی، یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا این کار را انجام دهد». [کشورهای اروپایی برجام] هر سه عضو 1+5 و همچنین اتحادیه اروپا هستند که نقش کلیدی در هماهنگی گروه 1+5 دارد.

سالیوان افزود: “وضعیت اکنون این است که ما در چند هفته گذشته پیشرفت کرده ایم. هنوز برخی از مسائل وجود دارد. ما در حال کار روی این موضوعات هستیم. مشخص نیست که آیا نتیجه خواهد داد یا نه، اما ما سخت کار می کنیم. تا دیپلماسی را به نقطه ای برسانیم که بتوانیم برنامه انرژی هسته ای ایران را به صندوق بازگردانیم.

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا توافقی که در وین به دست آمده به ایران پول بیشتری می دهد یا آزادی بیشتری برای استفاده از این پول می دهد که به نوبه خود به عنوان یک کشتی حیاتی برای اقتصاد روسیه عمل می کند. [با وجود تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه آن] او گفت: «اول، روسیه چه به صورت علنی و چه خصوصی پیشنهاد کرد که ایران باید به طور کامل از برنامه تحریم‌ها خارج شود که هیچ‌یک از طرفین آن را نپذیرفتند. بنابراین تنها موضوع تحریم روسیه در چارچوب برجام مربوط به تحریم ایران است که [بدون آن‌ها] برای مثال می‌تواند با مقامات سازمان انرژی اتمی روسیه برای انتقال اورانیوم غنی‌شده خود به خارج از کشور همکاری کند.

وی افزود: بنابراین اطمینان داریم که در صورت بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل بر اساس اصل عضویت، این امر فرصت های اقتصادی قابل توجهی برای روسیه ایجاد نخواهد کرد و ما تمام اقدامات اجرایی لازم را برای اطمینان از آن انجام خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، اظهارات سالیوان پس از هشتمین دور مذاکرات وین برای احیای این توافق، ایجاد تغییراتی در روابط سیاسی بین المللی در پی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های اقتصادی توسط وزارت خزانه داری آمریکا و برخی کشورها صورت می گیرد. اروپایی ها به افراد و نهادهای روسی. . کرنل دچار عوارضی شده بود و چند روز پیش تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

این جدایی در بحبوحه تحولات اخیر رخ داد که هر دو طرف می گویند پیشرفت قابل توجهی داشته اند.

بخشی از این تحول، درگیری در روابط واشنگتن و مسکو بر سر درخواست روسیه برای تضمین کتبی از ایالات متحده برای محافظت از روابط اقتصادی-تجاری خود با ایران در برابر تحریم ها است. دولت آمریکا در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد این اتهامات را رد کرد و گفت: «ادعاهای مشابه و بی‌اساس درباره سیاست خارجی روسیه بیش از یک بار مطرح شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفت که واشنگتن دخالت مسکو در پروژه‌های هسته‌ای ایران را تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحریم نخواهد کرد و به روسیه اجازه نخواهد داد از توافق هسته‌ای به عنوان ابزاری برای دوری از تحریم‌ها اجتناب کند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری که به دلیل تهاجم به اوکراین در مورد روسیه اعمال شد، گفت: «ایالات متحده به تعامل با روسیه در مذاکرات وین ادامه می‌دهد و نمی‌خواهد تحریم‌هایی را اعمال کند».

ساکی گفت: “تیم ما موافقت می کند که با شرکای خود کار کند.” [هسته‌ای] ایران از جمله روسیه ادامه دارد. ما معتقدیم که روسیه منافع مشترکی در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.