شیر توپی چیست؟ (2)

شیر توپی چیست؟
بال ولو

برای مقایسه بین موارد استفاده از شیر توپی و شیر پروانه ای ، مقاله مقایسه پروانه و شیر توپی ما را بخوانید. ولو های توپی در مقایسه با ولو های گیت به فضای کوچکتری نیاز دارند. در بال ول ها قطع و وصل جریان سریع و فقط با چرخش چرخش ۹۰ درجه ای برای بستن شیر است در صورتی که در گیت ولو ها برای بستن شیر به بیش از یک دور ۳۶۰ درجه نیاز است. بنابراين بايستي فقط در كاربردهاي كاملاً باز يا كاملاً بسته بكار روند. در بال ولو هايي كه در سيستمهاي فرآيند بكار مي روند ممكن است از عملگرهاي مختلفي به منظور كنترل مستقيم يا از راه دور شير استفاده شود. برخی از نمونه های شیر های توپی به یک متوقف کننده یا Stopper مجهز می باشند که اجازه چرخش بیش از 90 درجه دستگیره را نمیدهد و در برخی نمونه های دیگر دستگیره می تواند 360 درجه چرخش داشته باشد. همچنین برخی از گرید های استنلس استیل شامل عناصر نیکل و مولیبدن میباشند که خاصیت شکل پذیری و افزایش بیشتر در برابر خوردگی را به آلیاژ می بخشند . همین طور که گفتیم معمولاً از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی شود، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل کرد.

 Th is w as cre᠎ated  by GSA C​onte nt Gene rator  DEMO᠎!

یکی از مشکلاتی که شیرهای توپی، در هنگامی که برای کنترل جریان آب استفاده می شوند، در حالت بسته، آب را در حفره توپی به دام می اندازند. ۲- بصورت مسير كاملاً باز (Full Port Pattern) در اين نوع حفره روي گوي به اندازه قطر ورودي و خروجي شير ميباشد. این نوع طراحی برای ولو توپی، آنرا قادر ساخته که قطع جریان یا شات آف دو جهته داشته باشد. کلاس ۱۵۰ و ۳۰۰ ولو های مجاز ۸ اینچ و بالا معمولا با طراحی بال های نصب شده بر محور افقی مشخص میشوند. شیر های کامل در کاربردهای ضربه ای گرم نیز مشخص شدهاند و در آن افت فشار در سراسر ولو بسیار مهم است. در برخی از نمونه های بال ولو ها با ایجاد یک شیار در قسمت بالای مغزی وضعیت باز و یا بسته بودن شیر را مشخص می نمایند. برعکس این موضوع نیز ممکن است یعنی شیر میتواند جریان را از یک یا چند ورودی دریافت کرده و آنها را به سمت یک خروجی هدایت نماید. در شیر های توپی اتصال مغزی به توپی توسط پیچ و مهره و یا بستن نمی باشد بلکه معمولا یک قسمت مستطیلی شکل در درون شیاری که روی توپی ایجاد شده، جای گرفته و حرکت چرخشی مغزی به توپی منتقل می گردد.

توپ در رسانه ها به حالت تعلیق درآمده و توسط دو حلقه آب بندی در جای خود نگه داشته می شود. آب بندی های نرم (soft seals) میتوانند توسط ذرات جامد آسیب ببینند و یا در حفرههای بدنه به دام بیفتند. در شیر های توپی با بدنه فلزی دیسک معمولا از جنس فلز بوده و جنس نشیمنگاه آنها معمولا از مواد انعطاف پذیر (Elastomer) مانند تفلون (Teflon)، نایلون (Nylon)، لاستیک نیتریل (Buna-N)، لاستیک نئوپرن (Neoprene) و یا ترکیبی از آنها می باشد. از اینگونه شیر ها برای دما های بالا نمی توان استفاده نمود و هنگام انتخاب آن ها علاوه بر دما می بایست از سازگاری سیال مورد استفاده با جنس نشیمنگاه مطمئن شد. هنگام بسته شدن شیر مقدار کمی از سیال در محفظه­ی درون سوراخ آن باقی می­ماند که می­تواند باعث خوردگی و فرسایش توپی شود. به دلیل سرعت بالا و فشار زیاد جریان در شیر، تا حدی معرض فرسایش قرار بگیرد. آلیاژ استنلس استیل علاوه ب اینکه دارای خواص ضد خوردگی میباشد در صنایع غذایی به دلیل سرعت و بازده بالا فرایند تمیز کاری وشست وشو و خواص ضد باکتریایی بصورت خیلی گسترده مورد استفاده واقع می شود .

ولو های توپی معمولا دارای سیت نرم مانند PTFE، تفلن پرشده، نایلون ، Buna – N، Neoprene هستند که حداکثر دمای کاری را محدود کرده و ولو را برای خدمات ساینده نامناسب میسازند. در شیرهای توپی استنلس استیل رنج تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود F° ۴۰۰ و رنج تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش میابد . تأمین و عرضه انواع شیرهای صنعتی (Industrial Valves) از برندهای اورجینال و محبوب گام دیگری است که هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند در جهت مرتفع سازی نیازهای مشتریان خود در صنایع مختلف لبنی، غذایی، نوشیدنی، نفت و پتروشیمی و صنایع شیمیایی و دارویی برداشته است. ۱- بصورت كاهش در سطح مقطع (Reduced Bore) در اين نوع يك حالت اُرفيس مانند داريم و سطع مقطع حفره روي گوي كمتر از ورودي و خروجي شير است. واشر آب بند این نوع شیر بستگی به نوع دما درخواستی مشتری دارد.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.