تاکید اطلاع رسانی بر ارائه برنامه عملیاتی وزارتخانه ها در دو هفته دیگر

[ad_1]

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نامگذاری سال 1401 به عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال زا» از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد: انتخاب شعار سال رهبر معظم انقلاب راهگشاست. اقتصاد کشور را نجات دهید و جهت گیری اقتصادی سال آینده کشور را تعیین خواهد کرد.»

به گزارش ایسنا، محمد مخبر صبح امروز (شنبه) در اولین نشست برنامه ریزی سال جاری، شعار تولید علم، تسلط و اشرافیت علمی وزرای دولت سیزدهم به موضوعات مهم به ویژه حوزه اقتصادی را از مزایای مهم برای تحقق عملی شعار امسال: این مزیت مهم به دولت کمک می کند تا پس از شناسایی مشکلات، راهکارهای اساسی، عملیاتی و واقع بینانه برای تولید دانش بنیان و ایجاد اشتغال در کشور ارائه کند.

معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد: انتصاب امسال از سوی مقام معظم رهبری نه تنها شعاری و تبلیغاتی نخواهد بود، بلکه از تمامی امکانات، توانمندی ها و تلاش اعضای دولت سیزدهم برای تحقق این شعار استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه دوگانه شرکت های دانش بنیان و ایجاد اشتغال در این حوزه، افزود: منویات مقام معظم رهبری: انقلاب که هدف کوچکی را در بحث نامگذاری سال در نظر گرفت، این امر اجرایی می شود. سال

مخبر با تشریح ویژگی ها و الزامات اقتصاد و تولید دانش بنیان بر اهمیت جلوگیری از واردات تاکید کرد: در تولید دانش بنیان باید کشور را از واردات محصولات و فناوری های استراتژیک بی نیاز کنیم و پس از بررسی دقیق نیازهای اساسی در این زمینه شناسایی واردات و تمرکز بر تولید دانش بنیان آن محصول یا فناوری به گونه ای که کشور با چالش هایی مانند آنچه در گذشته رخ داده مواجه نشود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اولویت اول در تولید دانش بنیان و جلوگیری از واردات باید تمرکز بر فناوری مورد نیاز کشور باشد.

وی تولید و صادرات را پایگاه اقتدار، تکیه بر ظرفیت بالای نیروی انسانی و استعداد جوانان تحصیلکرده ایرانی از دیگر ویژگی ها و الزامات یک تولید دانش بنیان دانست و ادامه داد: باید بین المللی باشد تا درآمدزایی از دانش بنیان باشد. تولید بر اساس افزایش صادرات است و در صادرات باید به سمتی حرکت کنیم که کشورهای هدف صادراتی به تکنولوژی روز و با کیفیت و محصولات قابل رقابت ایرانی نیاز داشته باشند.

این مخبر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواست تا در پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به ویژه دوره دکتری، نیازهای تولیدی و اقتصادی کشور را برای دانشجویان و اساتید دانشگاه تعیین و بر اساس اولویت های مورد نیاز کشور به تحقیقات و پایان نامه های دانشجویی تهیه شود. .

وی صندوق های نوآوری و شکوفایی و تخصیص منابع لازم برای کمک به شرکت های دانش بنیان را یکی دیگر از نیازهای اساسی برای تولید دانش و تحقق شعار سال برشمرد و خاطرنشان کرد: دولت مشکلی برای ایجاد اعتبار در وزارتخانه های مختلف ندارد. تولید دانش مستدل نیست و باید منابع لازم در هفته های آینده در اختیار دستگاه ها و شناسایی نیازهای هر وزارتخانه با کمک سازمان برنامه و بودجه قرار گیرد.

مخبر با تاکید بر اینکه پایبندی به اجرای منویات و منویات مقام معظم رهبری از ویژگی های بارز دولت سیزدهم است، تصریح کرد: کشوری که در ابتدای هر سال توسط مقام معظم رهبری شناسایی و اجرا می شود، هیچ گاه نداشته است. مشکلات بزرگی مانند تورم بالا و کاهش ارزش پول ملی.

معاون اول رئیس جمهور تحقق عملی شعار سال گذشته را یکی از اهداف مهم دولت سیزدهم پس از تحلیف دانست و گفت: پول های بلوکه شده را آزاد کنید. شعار سال گذشته

وی همچنین از چندین وزارتخانه خواست تا با همکاری و هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برنامه‌های تولید دانش‌بنیان وزارتخانه‌های ذیربط در حوزه حمایت از بنگاه‌های دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی را ظرف دو هفته آماده و ابلاغ کنند.

در این جلسه وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، تحقیقات و فناوری، نفت، صمت، نیرو، کشاورزی و تعاون، کار و تامین اجتماعی و رئیس کل بانک مرکزی، مدیر برنامه و سازمان نیز حضور داشتند. ستاری با اشاره به ابلاغ قانون جهش مولد و تشکیل شورای تولید فناوری و دانش بنیان طی هفته های آینده با حضور وزرای مربوطه و چهار نماینده مجلس گفت: : با تشکیل این شورا و پیگیری های لازم، چند وزارتخانه هر چه سریعتر آیین نامه های لازم را در زمینه تولید دانش بنیان به هیئت وزیران ارائه کنند تا داشبورد مدیریتی به صورت آنلاین برای هر وزارتخانه ارائه شود.

همچنین وزرای مختلف به تفکیک در تبیین اقدامات و فعالیت های وزارتخانه های خود در زمینه تبیین و برنامه ریزی جامع و عملیاتی برای تحقق شعار سال و همچنین تولید دانش بنیان و ایجاد اشتغال در این زمینه، خود نظرات و پیشنهادات در حوزه فرهنگ و استفاده از توان مردمی، استفاده از استانداران و اعتبارات پژوهشی و فناوری در استان ها، تخصیص اعتبارات لازم، تولید محصول دانش بنیان با ظرفیت صادرات، تولید محصول فناورانه برای کاهش واردات به کشور، بازاریابی محصولات شرکت های دانش بنیان. تولید محصولات با کیفیت و رقابتی جهانی، افزایش توجه بخش کشت و صنعت به حضور گسترده شرکت های دانش بنیان در این بخش ها، جلوگیری از خروج نیروی انسانی تحصیل کرده و توجه به تحقیق و توسعه در شرکت های خصوصی مطرح شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.