در دسترس بودن کامل دیوان محاسبات برای رعایت شعار 1401 و حمایت از شرکت های دانش بنیان

[ad_1]

رئیس دیوان محاسبات در یادداشتی بر استفاده از تمامی ظرفیت های این نهاد بازرسی برای تحقق شعار سال 1401 که از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان «تولید، دانش، اشتغال آفرین» نامگذاری شده است، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، متن یادداشت مهرداد بذرپاش به شرح زیر است:

“با توجه به نامگذاری سال جدید به نام” تولید; دانش بنیان، اشتغالزایی» از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و تأکید حضرتعالی بر توسعه مضاعف و حمایت از بنگاه های دانش بنیان در استفاده از توانمندی های کشور به ویژه «انسان های فرهیخته» در مسیر تولید ملی و متعاقب آن ایجاد اشتغال» با اعمال کنترل و نظارت مستمر مالی و عملیاتی بر صلاحیت های قانونی دستگاه های اجرایی مرتبط با این حوزه در آستانه برنامه جامع حسابرسی دیوان محاسبات کشور به عنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی در سال 1401 مستقر می شود. .

بررسی اجمالی آمار شرکت های دانش بنیان نشان می دهد که 6700 واحد در سراسر کشور وجود دارد که با توجه به وجود 450 هزار شرکت فعال (براساس اظهارنامه مالیاتی) در کشور، سهم کمتر از 1.5 درصدی از اقتصاد دانش بنیان را نشان می دهد. برخلاف سیاست های بالادستی (مانند بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بند 80 سیاست های کلی برنامه ششم توسعه) و قوانین حمایتی مختلف (مانند برنامه ششم توسعه و قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی). ابداعات و اختراعات).

با عنایت به نحوه انجام مأموریت و انتساب دیوان محاسبات، باید به احکام مختلفی که در سیاست ها و مقررات مختلف بر دستگاه های اجرایی ذی صلاح تحمیل شده است، توجه ویژه شود. از این نظر می توان گفت مهمترین قانونی که تاکنون برای حمایت از تجاری سازی نوآوری ها تصویب شده است، قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات (اعلام شده در 19 آبان 1389) است.

بنابراین در سال جدید نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی در این قانون به عنوان وظیفه ویژه دیوان محاسبات بسیار حائز اهمیت است و با توجه به گذشت بیش از یک دهه از ابلاغ و اجرای آن، نقش این نهاد نظارتی می تواند آسیب شناسی تحلیلی و عملکرد را بررسی کند، از جمله ضعف در شمارش، حذف افعال و غیره. مرتبط بودن همچنین به منظور ایفای نقش موثر سازمان حسابرسی کل کشور در زمینه مشارکت در تحقق موضوع سال، بررسی، آسیب شناسی و گزارش دهی در حوزه های زیر در سال جدید در برنامه عملیاتی قرار خواهد گرفت. این دادگاه:

1. بررسی تعداد و وضعیت شرکت های دانش در هر بخش به عنوان شاخص پیشرفت و به عنوان معیاری برای ارزیابی کارکنان آن وزارتخانه و دستگاه اجرایی در قالب حسابرسی عملکرد.

۲. مشارکت مؤثر و کارشناسانه در رفع مشکلات و ابهامات و بهبود طرح جدید «تولید جهشی مبتنی بر دانش» که شامل مواردی از جمله؛ ایجاد انگیزه برای ورود مستقیم و غیرمستقیم شرکت‌های بزرگ به عرصه اقتصاد دانش‌بنیان، وظیفه سازمان‌ها و نهادهای توسعه‌محور برای اولویت‌بندی پروژه‌های دانش‌بنیان بزرگ، امکان سرمایه‌گذاری بانک‌ها در پروژه‌های دانش‌بنیان و. موضوع تفویض صندوق توسعه ملی به صندوق نوآوری و شکوفایی است.

3- در صورت تصویب نهایی و ابلاغ قانون «جهش از تولید دانش بنیان»، نظارت مؤثر بر اجرای مؤثر این قانون را نیز می‌توان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سال جدید دیوان برشمرد. از حسابرسان

4. پیشنهاد تصمیمات لازم در تدوین سند برنامه هفتم توسعه و اصلاح مقررات مزاحم و متناقض هیات مقررات زدایی و بهبود نظام مالی کشور.

5. حسابرسی عملکرد نحوه جذب منابع تخصیص یافته به دستگاه های اجرایی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و ایجاد اشتغال از محل بودجه کل کشور، صندوق توسعه ملی و … با اولویت تبصره (18) قانون اساسی. قانون بودجه سالانه

6. بررسی سیاست‌های پولی و عملکرد مؤسسات و ابزارهای پولی اعم از بانک‌ها و صندوق‌ها در زمینه تأمین مالی شرکت‌های نوپا و دانش‌آموز با اولویت صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق‌های پژوهش و فناوری، سرمایه‌گذاری. صندوق های ضمانت، صندوق کارآفرینی امید و ….

7. بررسی سیاست های مالی و نرخ ارز و عملکرد مؤسسات و ابزارهای مالی حامی کسب و کارها و شرکت های نوپا و دانش بنیان.

8. بررسی وضعیت زیرساخت ها، حمایت های قانونی و روند اعطای مجوزهای لازم برای توسعه کسب و کار شرکت های نوپا و دانش بنیان.

9. بررسی سیاست ها و عملکرد اعتبارات آموزشی و پژوهشی در حمایت از تولید دانش، فناوری های نوین و تامین نیروی کار واجد شرایط و مناسب برای بازار کار.

10. بررسی میزان توجه به سیاست های آمایش سرزمین (برنامه ریزی ملی، بخشی، منطقه ای و استانی) و برنامه ریزی علمی، فناوری و نوآوری با تاکید بر شناسایی موارد اولویت دار و سیاست های مناسب برای کمک به حل مشکلات با تاکید بر نیازهای اساسی کشور و خنثی سازی تحریم ها و شکل دادن به فعالیت های زنجیره ای شرکت های دانش بنیان.

۱۱. بررسی قوانین و مقررات مغفول مانده و ظرفیت سازی جدید برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه بیمه، مالیات، گمرک با رویکرد حمایت از تولید داخلی و تغییر فضای حاکم از واردات به تولید و صادرات رقابتی.

۱۲. بررسی وضعیت واردات محصولات کشاورزی به منظور جلوگیری از وابستگی این بخش به واردات.

13. بررسی عملکرد دولت در استفاده از درآمدهای نفتی برای ایجاد زیرساخت های کشور و تقویت پایه ها و ریشه یابی اقتصاد.

۱۴. بررسی وضعیت اشتغال زایی با افزایش بنگاه های دانش بنیان و جلوگیری از طرح های ناکارآمد و ناکارآمد.
دیوان محاسبات امیدوار است با اجرای اقدامات فوق و ارائه گزارش های تحلیلی و کاربردی به موقع در قالب نظارت مستمر دو ماهه به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برقرار گردد. برای اطمینان از جانمایی مناسب «به گونه ای که رونق تولید در کشور از نظر مؤلفه های «دانش محور» و «اشتغال آفرین» محقق شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.