قانون بیمه بیکاری را بررسی کنید

[ad_1]

قانون بیمه بیکاری مشتمل بر چهارده ماده و بیست و یک تبصره در سال 1369 به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، بیمه بیکاری برای حمایت از افرادی که به طور موقت و غیر ارادی شغل خود را از دست داده اند ایجاد شد.

طبق قانون بی خطر بیکاری کلیه مشمولان قانون تامین اجتماعی مشمول قانون کار و کار کشاورزی مشمول مقررات این قانون می باشند. بدیهی است گروه های زیر از شمول مقررات این قانون مستثنی هستند:
1 – بازنشستگان و معلولان عام.
2 – بیمه شدگان آزاد و اختیاری.
3 – خارجی ها

طبق قانون فوق «بیکار» بیمه شده ای است که بیکار و حاضر به بیکار و آماده به کار باشد.
بیمه شدگانی که به دلیل تغییر در ساختار اقتصادی واحد مورد نظر از کار بیکار می شوند با تشخیص وزارتخانه ذی صلاح و تصویب شورای عالی کار. همچنین مشمول مقررات این قانون خواهد بود.
همچنین بیمه شدگانی که در اثر حوادث اجباری و غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و … بیکار می شوند با معرفی وحدت محلی کار و امور اجتماعی از مزایای بیمه بیکاری بهره مند می شوند.

بیمه بیکاری یکی از حمایت های تامین اجتماعی است و سازمان تامین اجتماعی موظف است با دریافت حق بیمه مقرر، مقرری بیمه بیکاری را طبق مقررات این قانون به بیمه شدگان بیکار پرداخت کند.

بیمه شده بیکار با ارائه تسلیم کتبی به واحد کار و امور اجتماعی محل از مزایای این قانون بهره مند خواهد شد.

طبق قانون، بیمه شدگان برای دریافت بیمه بیکاری باید شرایط زیر را داشته باشند:

*متقاضی قبل از اعلام بیکاری باید حداقل یک سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد.

* داوطلب باید حداکثر تا 30 روز بیکاری و همچنین تمایل به پذیرش کار تخصصی و مناسب را اعلام کند. در صورت داشتن عذرخواهی معتبر پس از 30 روز و با تایید هیات حل اختلاف، حداکثر تا 3 ماه امکان پذیر است.

* متقاضی باید در دوره های آموزشی و سوادآموزی شرکت کرده و هر دو ماه یک بار گواهی لازم را به شعب تامین اجتماعی ارائه کند.

* چنانچه کارگر بیکار در محلی با حقوق کمتر از حق بیمه بیکاری مشغول به کار باشد مابه التفاوت دریافتی بیمه شده را از حساب صندوق بیمه بیکاری دریافت می کند.

* مدت استفاده فرد از بیمه بیکاری جزء سوابق بیمه محسوب می شود.

بسیاری از افراد تصور می کنند می توانند تا زمانی که بخواهند می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند، این تصور اشتباهی است و باید توجه داشت که مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط بستگی به سابقه بیمه آنها و حداکثر زمان استفاده 36 ماه است. برای مجردها و 50 ماه برای زوج های متاهل.

بیکارانی که به موجب قانون کار و با توجه به آراء مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل عدم انجام وظیفه یا تخلف از آیین نامه انضباطی کارگاه از سوی کارفرما برکنار نخواهند شد. مستحق بیمه بیکاری باشد پرداخت بیمه بیکاری به بیمه شده در صورتی که مشخص شود بیمه شده بیکار بوده است، بیمه شده باید وجوه دریافتی به عنوان بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی مسترد کند.

در صورتی که بیمه شده بیکار اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و علیرغم فعالیت همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مزایای دریافتی از لحظه استخدام را به تامین اجتماعی عودت دهد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.