قیمت های نجومی در نبود جای خواب!

[ad_1]

گزارش های ستاد خدمات سفر حاکی از آن است که ظرفیت اقامت برخی شهرها از جمله شیراز، مشهد و جزایر جنوبی 100 درصد است و در حال حاضر هیچ جای خالی مسافران نوروزی در شهرهای بزرگ حتی در مدارس، امامزاده ها و سالن های ورزشی وجود ندارد. . این شرایط باعث شده تا برخی افراد بتوانند خانه های شخصی خود را با قیمت های نجومی به مسافران اجاره دهند.

به گزارش ایسنا، عزت الله ضرغامی، وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی کشور با بیان اینکه عمده شهرهای زیارتی و گردشگری با مشکل اسکان مواجه هستند، گفت: این شهرها با مشکل مواجه هستند. سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه نیز در پایان موج اول سفرهای نوروزی گفت: در برخی استان ها با جهش اسکان مواجه بودیم و در برخی شهرها و استان ها به وضعیت اضطراری رسیده ایم. در شهرهای مشهد، شیراز و یزد درهای مساجد و تکایا به روی مردم و مسافران مستقر در این مکان ها گشوده شد.

سید مصطفی فاطمی دبیر ستاد خدمات سفر نیز گفت: با تکمیل ظرفیت اقامتگاه های رسمی (هتل ها، هتل آپارتمان ها، پانسیون ها و اقامتگاه های بومگردی) از دوم فروردین ماه امسال از ظرفیت مساجد و حسینیه ها شروع به کار کرد. شب در بوشهر، مشهد، شیراز و یزد سرمای هوا به ویژه در شهر مشهد امکان حضور مسافران در فضای باز را فراهم می کرد.

فاطمی همچنین در گفت وگو با ایسنا، قیمت اقامت در برخی مناطق پرتردد از جمله مناطق آزاد را عجیب دانست و گفت: با توجه به ساختار مناطق آزاد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و … ستاد مرکزی خدمات مسافرتی در این مناطق هیچ گونه اجرایی ندارد، اما در نتیجه سایر نقاط کشور تمایل به افزایش قیمت دارند، بنابراین کنترل قیمت ها به ویژه در مناطق آزاد ضروری است.

تحقیقات نشان می دهد در جزیره کیش که از روزهای آغازین تعطیلات شاهد افزایش ظرفیت اقامتگاه های رسمی بوده است، قیمت اجاره مسکن به شدت افزایش یافته است. یک آپارتمان کوچک یک خوابه که در حالت عادی یک میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد، در تعطیلات نوروز شبی 3 میلیون و 600 هزار تومان اجاره داده شد و اکنون جای خالی ندارد. قیمت یک سوئیت دونفره با ضعیف ترین خدمات و امکانات بهداشتی شبی دو و نیم میلیون تومان اجاره شد، در حالی که قیمت این سوئیت کوچک قبل از تعطیلات شبانه 700 هزار تومان بود. نرخ اجاره روزانه خانه های ساحلی دو طبقه حتی بالاتر از این اعداد است. یک شب اقامت در ویلایی دو طبقه با ظرفیت شش نفر و با چشم انداز بی نظیر به دریا حدود 13 میلیون و 500 هزار تومان هزینه دارد.

البته قیمت هتل های کیش کمتر از خانه های اجاره ای نیست، قیمت اتاق دو نفره در هتل پنج ستاره این جزیره بیش از سه میلیون تومان و قیمت سوئیت شبانه یک خوابه است. در همین هتل به بالای 12 میلیون تومان می رسد.

به گفته مسئولان گردشگری، هزینه زندگی به ویژه در خانه های اجاره ای در جزایر جنوبی و مناطق آزاد به دلیل ازدحام جمعیت از کنترل خارج شده است.

در تمام شهرهایی که با حجم زیادی از مسافران مواجه هستند دقیقاً این وضعیت وجود دارد. قبل از شروع تعطیلات نوروزی اجاره خانه دو طبقه استخردار در رامسر به مدت یک هفته حدود 26 میلیون تومان بود که البته این قیمت مشروط به اجاره ویلا چند ماه مانده به عید نوروز بود. برخی گزارش ها نیز حاکی از آن است که اجاره روزانه برخی ویلاهای استخردار در شهرهای شمالی برای تعطیلات نوروزی از مرز 14 میلیون تومان گذشت.

بررسی نرخ اجاره شبانه اقامتگاه های غیررسمی در رشت که پیش بینی می شود هفته شلوغ تری نسبت به هفته اول تعطیلات نوروزی داشته باشد، نشان می دهد قیمت ها سه یا چهار برابر شده است. آپارتمان مبله چهار نفره که در رشت در روزهای عادی با شبی یک میلیون تومان اجاره داده می شود، برای هر شب در نوروز به چهار میلیون و ششصد هزار تومان رسیده است.

محسن داوری فرماندار مشهد نیز که یکی از شهرهای شلوغی بود که ظرفیت اقامتگاه های رسمی آن تکمیل شد و از اورژانس ها مانند مدارس، خوابگاه ها، سالن های ورزشی و حسینیه ها برای اسکان مسافران نوروزی استفاده شد، نیز مهمترین مشکل است. برای مسافران از نظر هزینه های اقامتی مرتبط و ذکر شده است که واحدهای اقامتی غیررسمی ارزش بیشتری را برای مسافران و زائران دریافت می کنند.

پیش بینی و احتمال می رود با توجه به رشد سفرهای نوروزی در هفته دوم تعطیلات، قیمت ها به ویژه در منازل استیجاری در روزهای آتی با جهش قابل توجهی مواجه شود که قطعا نظارت و کنترل جدی تری را می طلبد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.