اقدامات غیرانسانی آمریکا حق سلامت مردم ایران را با خطر جدی مواجه کرده است.

[ad_1]

زهرا ارشادی سفیر و معاون دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در خصوص دستور کار جهانی بهداشت و سیاست خارجی هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر تقویت سیستم های بهداشتی بدون بهبود زیرساخت ها و تضمین انتقال تاکید کرد. فناوری و دانش در زمینه های مرتبط محقق نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، ارشادی گفت: این بدان معناست که دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت مقرون به صرفه و داروهای ضروری، با کیفیت، ایمن و موثر، واکسن‌ها و فناوری‌های تشخیصی باید بدون تبعیض و ملاحظات سیاسی در دسترس همه کشورها باشد.

وی افزود: نیاز به دسترسی همگانی به مراقبت های بهداشتی با کیفیت و مقرون به صرفه اولویت توسعه بین المللی است و نباید مسائل بهداشتی را فقط به نفع طرف های خاص سیاسی کرد.
او گفت: «دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مقرون‌به‌صرفه یکی از اجزای اساسی پاسخگویی و بهبود اپیدمی COVID-19 و سایر موارد اضطراری بهداشت عمومی است.» در این وضعیت بی‌سابقه سلامت، همکاری، همبستگی و اتحاد بیش از هر زمان دیگری محور است. بیایید از این فرصت برای ترویج چندجانبه گرایی و مبارزه با یکجانبه گرایی استفاده کنیم تا بر رسیدگی به این بحران انسانی به نفع همه تمرکز کنیم.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد گفت: در حالی که جهان برای مهار همه‌گیری ویروس کرونا تلاش می‌کند، ما نیز به این اصل متعهد هستیم که پیشرفت در سلامت جهانی در درجه اول به مشارکت‌های بین‌المللی و همکاری‌های چندجانبه به ویژه در زمان بحران‌های جهانی بستگی دارد. با این حال، ایالات متحده و تعداد انگشت شماری از کشورهای دیگر کورکورانه از سیاست‌های آن پیروی می‌کنند، اقدامات قهری یکجانبه غیرانسانی (UCMs)، از جمله تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی و ظالمانه در چندین کشور. این اپیدمی
ارشادی تاکید کرد: اقدامات قهری یکجانبه آمریکا همچنان تهدیدی جدی برای حق مردم ایران برای سلامت و دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی است. آنها مدعی هستند که اقدامات قهری یک جانبه شامل غذا و دارو نمی شود، اما در واقع به دلیل تحریم ها و کنار گذاشتن کشورها از سیستم بانکی بین المللی برای نقل و انتقالات مالی مربوط به این خریدها، دسترسی به این اقلام از طریق سازوکار امکان پذیر است. دارایی های تجاری و مالی خارج می شوند و دامنه این اقدامات به این دارایی ها نیز کشیده می شود.
وی افزود: با وجود این فشارهای ناعادلانه، جمهوری اسلامی ایران پیشرفت چشمگیری در زمینه بیوتکنولوژی و سلول های بنیادی داشته است و امروز با افتخار اعلام می کنیم که ایران به یکی از معدود کشورهای تولید کننده واکسن کووید-19 تبدیل شده است. گفت. او گفت.

ارشادی گفت: ایران با شرایط سختی مانند تحریم های یکجانبه غیرانسانی اعمال شده توسط کشورهای غربی به ویژه آمریکا مواجه است. برای بیش از چهار دهه میزبان میلیون ها پناهجوی افغان بوده و منابع بسیار مورد نیاز را سخاوتمندانه با آنها به اشتراک گذاشته است، نمونه عینی آن واکسیناسیون تعداد زیادی از پناهندگان افغان و سایر پناهندگان افغان در ایران است. با این حال، در طول سال ها، هزینه بسیار کمی از ارائه این خدمات توسط کمک کنندگان بین المللی پوشش داده شده است. در حالی که ما متعهد هستیم که به ارائه چنین خدماتی ادامه دهیم، در غیاب کمک های مالی کافی و پایدار از سوی جامعه جهانی، ارائه چنین تسهیلاتی به میلیون ها افغان نمی تواند ادامه یابد. ما تاکنون خیلی بیشتر از سهم خود در این زمینه کمک و انجام داده ایم و اکنون این جامعه جهانی است که باید بر اساس اصل همبستگی به تعهد خود در این زمینه عمل کند.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.