ارتباط با اروپا و مسیر ترانزیتی از دلایل اهمیت قفقاز برای ایران است

[ad_1]

یک دیپلمات سابق با تشریح اهمیت منطقه قفقاز برای ایران تاکید کرد: ایران توسط آذربایجان و ارمنستان به اروپا متصل است. در واقع از طریق آذربایجان وارد گرجستان شده و از آنجایی که گرجستان به دریای سیاه راه دارد، ایران از این مسیر عبور می کند. به اروپا متصل می شود در حالی که قفقاز از نظر ترانزیت برای ایران مهم است.

محسن پاک آیین در گفت وگو با ایسنا، در تحلیلی از اهمیت منطقه قفقاز برای جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: قفقاز منطقه اروپایی اتحاد جماهیر شوروی است که پس از فروپاشی شوروی، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان به عنوان سه کشور مستقل منطقه قفقاز اعلام شده است، در حالی که بخش هایی از روسیه امروزی مانند داغستان در قسمت شمالی قفقاز قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت این منطقه برای جمهوری اسلامی ایران این است که از طریق آذربایجان و ارمنستان به اروپا متصل است و در واقع از طریق آذربایجان وارد گرجستان می شود و به دریای سیاه متصل می شود که منطقه را به اروپا متصل می کند. . در عین حال قفقاز از نظر ترانزیت برای ایران مهم است.

سفیر سابق کشورمان در آذربایجان همچنین تصریح کرد: از سوی دیگر قفقاز محل حضور دو دین مهم جهانی اسلام و مسیحیت است و در آذربایجان اسلام و در گرجستان و ارمنستان مسیحیت ارمنی و کاتولیک است. “

این دیپلمات سابق کشورمان افزود: موضوع بعدی این است که آذربایجان دومین کشور شیعه جهان است و شباهت های فرهنگی، زبانی و تاریخی زیادی با ایران دارد و ارتباط با این کشور برای ما بسیار مهم است و بعید به نظر می رسد دو کشور باشد. کشورهای دیگر مانند ایران و آذربایجان با هم». آنها اشتراکات زیادی دارند، البته ارمنستان هم برای ما مهم است، همسایه ایران است و هر دو کشور از نظر فرهنگی به ایران نزدیک هستند و شرکای اقتصادی ایران در زمینه حمل و نقل و ترانزیت به ایران مهم است.

پاک آیین یادآور شد: البته با توجه به جنگ آذربایجان و ارمنستان و نیاز آذربایجان به خرید تسلیحات و فروش سلاح به رژیم صهیونیستی برای آذربایجان، اسرائیل در این کشور حضور و نفوذ دارد هرچند هیچ کشوری پایگاه ارتش ندارد. در آذربایجان قانون اساسی این کشور هیچ کشوری نمی تواند در آذربایجان پایگاه نظامی داشته باشد.

وی افزود: بنابراین کشورهایی که به آذربایجان سلاح می فروشند از جمله رژیم صهیونیستی در این کشور نفوذ دارند و طبیعتا ایران نسبت به نفوذ رژیم صهیونیستی در اطراف خود حساس است. یکی از اهداف اسرائیل تاثیرگذاری بر روابط این کشورها با ایران در آسیای مرکزی و قفقاز است و سعی کرده روابط ما با آذربایجان را تضعیف کند.

دیپلمات سابق کشورمان در پایان تاکید کرد: ما در حال مذاکره با دوستان آذربایجانی این روابط هستیم، ایران اطلاعات کافی از فعالیت های رژیم صهیونیستی در کشورهای همسایه خود دارد، در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام می دهد، بنابراین قفقاز است. مهم. ما با سه کشور ارمنستان، آذربایجان و گرجستان روابط خوبی داریم، سفارت داریم و حتی ایران در نخجوان سرکنسولگری دارد و آذربایجان نیز در تبریز سرکنسولگری دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.