«احیای برجام» مهمترین اولویت وزارت امور خارجه در سال 1401 است

[ad_1]

یک کارشناس مسائل بین الملل احیای برجام را مهمترین اولویت وزارت امور خارجه در سال 1401 دانست.

دعای ذبیحی وی در گفت وگو با ایسنا، درباره اولویت ها و چالش های پیش روی دستگاه دیپلماسی در سال 1401 اظهار کرد:نجم و چگونگی احیای برجام و به نظر می رسد که دیپلمات ها و مذاکره کنندگان ایرانی با جدیت این هدف مهم را دنبال می کنند.

احیای برجام با توجه به ارتباط آشکار آن با لغو تحریم ها، تأثیر مستقیم و اجتناب ناپذیری بر زندگی و معیشت مردم دارد و بنابراین دستگاه دیپلماسی با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت و خواهد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: احیای برجام با توجه به ارتباط آشکار آن با موضوع لغو تحریم ها، تأثیر مستقیم و اجتناب ناپذیری بر زندگی و معیشت مردم دارد و از این رو دستگاه دیپلماسی با جدیت به این موضوع رسیدگی کرده و خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: البته مسائل پیش روی وزارت امور خارجه تنها به موضوع احیای برجام محدود نمی شود و سایر موارد از جمله نحوه برخورد با بحران های بین المللی از دیگر موضوعات حساس و مهمی است که وزارت امور خارجه به آن پرداخته است. مواجه است.”

ذبیحی بیان کرد: بحران افغانستان و احیای مجدد طالبان در این کشور در ماه های اخیر تاثیر قابل توجهی بر این کشور داشته است و حدود یک میلیون مهاجر افغان وارد کشور شده اند. این موضوعات اهمیت تلاش های وزارت امور خارجه برای حل مشکلات افغانستان را در تعامل با دیگر همسایگان و قدرت های منطقه ای افزایش و دو چندان می کند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه ادامه داد: بحران اوکراین و حمله روسیه به این کشور نیز از چند جهت در دستور کار وزارت امور خارجه قرار دارد که فوری ترین و مهم ترین جنبه آن در حال حاضر تلاش برای عدم تاثیرگذاری بر این بحران در موضوع احیای امنیت سازمان ملل است. مشاوره

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: به نظر می رسد در این زمینه نیز تلاش زیادی از سوی دستگاه دیپلماسی صورت گرفته است تا در صورت رفع سایر مسائل و مشکلات طرفین مذاکره، موضوع بحران در اوکراین مانعی بر سر راه نه تولد دوباره برجام خواهد بود.

ذبیحی افزود: محکومیت و رد هرگونه جنگ و تلاش های میهنی به عنوان راه حلی برای حل مشکلات و اختلافات بین المللی موضوع مهم دیگری است که در مقابله با این بحران حائز اهمیت بود که وزارت امور خارجه از ابتدا در حال انجام است و این امر موضع باید ادامه یابد تا تاکید شود.

این باور باید بیش از پیش توسط دستگاه دیپلماسی کشور در منطقه گسترش یابد که احیای برجام تهدیدی برای امنیت یا منافع هیچ کشوری در منطقه خلیج فارس نیست.این پژوهشگر روابط بین الملل تصریح کرد: جنگ موضوعی غیرقابل قبول و مذموم از نظر انسانی است که در زمره بحران های بین المللی قرار دارد و از این رو لازم است کشور همگام با تلاش خود برای پایان دادن به جنگ از فرصت های ایجاد شده در این بحران ها استفاده کند. ” از آن برای پیشبرد منافع ملی کشور استفاده کنید.

ذبیح ادامه داد: تقویت و گسترش روابط با کشورهای همسایه و منطقه به ویژه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یکی دیگر از اولویت های مهم وزارت امور خارجه این است که به خودی خود قابل توجه است و در شرایط فعلی اهمیت و موضوعیت دوچندان دارد.

این استاد دانشگاه افزود: تقویت این روابط در شرایط کنونی برای نزدیک شدن این کشورها و کاهش مخالفت ها در تلاش های کنونی جهانی برای احیای برجام حائز اهمیت است و از این رو باید باور دستگاه دیپلماسی کشور در منطقه بیش از پیش باشد. ” لازم به ذکر است که احیای برجام تهدیدی برای امنیت و منافع هیچ کشوری در منطقه خلیج فارس نیست.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.