فارین پالیسی: کنگره آمریکا مانع توافق هسته ای نمی شود و نمی تواند

[ad_1]

یک مجله آمریکایی در گزارشی به بررسی نظرات موافقان و مخالفان از سرگیری توافق هسته ای از طریق مذاکرات وین پرداخته است.

به گزارش ایسنا، نشریه فارین پالیسی در گزارشی درباره احیای توافق هسته ای با اشاره به اینکه مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ماه هاست بین موفقیت و شکست به سر می برد، نوشت: احیای این توافق با ریسک های سیاسی همراه خواهد بود. پذیرفتن آن برای هر دو طرف دردناک است.”

علی واعظ، کارشناس گروه بین المللی بحران و از حامیان توافق هسته ای می گوید: «شما باید تصمیم بگیرید که غنی سازی اورانیوم مهم تر است یا غنی سازی ایران». اگر بیشتر نگران غنی‌سازی اورانیوم هستید، یک معامله بهتر از گزینه دیگر است. اگر بیشتر نگران غنی‌سازی ایران هستید، سناریوی بدون توافق باید مورد بحث قرار گیرد.»

در ادامه این گزارش آمده است: مذاکرات جاری هسته ای با هدف احیای برنامه جامع اقدام مشترک[برجام] او دنبال میکند؛ این توافق مهم در سال 2015 به دست آمد و در ازای تعهد قابل راستی‌آزمایی ایران مبنی بر پذیرش اعمال محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای خود، منجر به لغو تحریم‌ها علیه تهران و تضمین این امر می‌شود. [ایران] این کشور نمی تواند در آینده نزدیک به دنبال سلاح هسته ای باشد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ماه می ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال کرد. یک سال بعد، ایران که در آن زمان به این توافقنامه ملحق شده بود، شروع به افزایش فعالیت های خود کرد و با نقض مفاد قرارداد اولیه و افزایش زمان مورد نیاز برای تولید مواد شکافت پذیر کافی برای تولید بمب از یک سال به چند هفته افزایش یافت.

در این گزارش آمده است: «دولت جو بایدن به شرط پیوستن مجدد ایران به توافق، وعده برجام را داد.[توافق هسته‌ای] او بازگشت و مذاکرات غیرمستقیم با ایران را در آوریل 2021 از سر گرفت. مذاکرات در ماه گذشته به پایان رسید اما به دلیل درخواست روسیه برای معافیت از تحریم های آمریکا که در نتیجه حمله این کشور به مسکو اعمال شده بود، متوقف شد. روسیه در توافق هسته ای مهم است زیرا در حال حاضر تنها کشوری است که قادر به تولید اورانیوم است. [غنی‌شده] ایران را بپذیرید.

بیشتر مذاکره کنندگان امضاکنندگان توافق ایران یعنی چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا که مذاکرات را تسهیل می کنند، پس از توقف مذاکرات به پایتخت های خود بازگشته اند. ، او اضافه کرد. فارین پالیسی می نویسد. موانع نهایی شامل برخی از خواسته های ایران، از جمله حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست “سازمان های تروریستی خارجی” آمریکا و تضمین عدم فسخ قرارداد در صورت به قدرت رسیدن جمهوری خواهان در ایالات متحده است. بر اساس برخی گزارش‌ها، دولت بایدن در حال بررسی حذف سپاه پاسداران از فهرست است که همچنان مشمول تحریم‌های جداگانه خواهد بود، اما این طرح با واکنش‌های شدید واشنگتن، اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس مواجه شده است. مشخص نیست که آیا ایالات متحده این کار را انجام خواهد داد یا خیر.

این گزارش می افزاید که دستیابی به توافق به نفع سیاست گذاران ایالات متحده خواهد بود. این توافق مستلزم بسته شدن پیشرفته ترین سانتریفیوژهای ایران است. ایران موظف است این سانتریفیوژها را در یک انبار تحت نظارت بین المللی ذخیره کند و یا ذخایر اورانیوم خالص خود را کاهش دهد یا به خارج از کشور منتقل کند.

فارین پالیسی با ادعای شرایط توافق احتمالی در مذاکرات وین نوشت: «اما این توافق یک توافق سیاسی دشوار است». قرارداد جدید مطمئناً ضعیف تر از قرارداد قبلی خواهد بود و زمان شکست به دلیل آن به طور قابل توجهی کوتاه تر خواهد بود. این توافق نسل جدیدی از سانتریفیوژها را به ایران خواهد داد که مدت کوتاهی پس از خروج ترامپ از توافق شروع به کار کردند.

در این گزارش آمده است: «منتقدان واشنگتن و خاورمیانه تاکنون با یک توافق هسته‌ای دیگر مخالفت کرده‌اند و گفته‌اند که این توافق به‌جای توقف ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای، کارساز است. طبق مفاد توافقنامه اولیه در سال 2015، ایران می تواند به طور قانونی برخی از فعالیت های هسته ای خود را در سال های 2026 و 2031 از سر بگیرد. ایران این حق را برای خود محفوظ می دارد که ذخایر اورانیوم خود را در ژانویه 2031 افزایش دهد. این سدها زمان تخمینی فرار اورانیوم ایران را کوتاه می کند. تولید [غنی‌شده] در سطح سلاح برای تولید بمب. اما ایران، پس از پایان قرارداد توسط ایالات متحده، اورانیوم را به میزانی بیشتر از آنچه که می توانست بر اساس این توافق انجام دهد غنی سازی کرد.

این نشریه آمریکایی همچنین عنوان کرد: اما ایران [با وجود توافق] این کشور به افزایش نظارت بین المللی بر برنامه هسته ای خود برای ده سال دیگر ادامه خواهد داد.

فارین پالیسی با اشاره به مخالفت جمهوری خواهان در کنگره آمریکا با رویکرد دولت بایدن در قبال توافق هسته ای گفت: بعید است که کنگره آمریکا مانع اجرای توافق هسته ای شود یا بتواند مانع اجرای توافق هسته ای شود. چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، که مخالف توافق اولیه است، در آن زمان از مذاکرات برای احیای توافق هسته ای حمایت کرد و سناتورهای دموکرات کریس مورفی و اد مارکی علنا ​​از این توافق حمایت کردند. مارکی گفت که سیاست «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ[علیه ایران] او گفت: «هیچ جایگزین خوبی برای توافق هسته‌ای وجود ندارد» که منجر به «غنی‌سازی حداکثری» و قرار دادن ایالات متحده در «مسیر خطرناک جنگ» شد.

وی گفت: شکست مذاکرات وین پیامدهای جدی برای واشنگتن خواهد داشت، نظارت بین المللی بر برنامه هسته ای ایران را تضعیف می کند و چشم انداز رویارویی نظامی با ایران را باز می کند. علاوه بر این، این امر در بحبوحه نیاز شدید غرب به منابع نفت و گاز برای جبران تأثیر کاهش صادرات روسیه به دلیل تحریم های اعمال شده بر مسکو پس از تهاجم به اوکراین رخ می دهد. قطعی نشدن توافق برای تهران مانع از بهره مندی این کشور از درآمدهای چند میلیاردی نفتی و میلیاردها دلار پول بلوکه شده می شود. [در بانک‌های کشورهای خارجی] در آینده خواهد بود. فرانسه و بریتانیا احتمالاً مکانیسم ماشه ای را در توافق فعال می کنند که به ازسرگیری تحریم های هسته ای و موشکی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران منجر می شود.

در این گزارش با اشاره به مخالفت‌ها با از سرگیری این توافق، آمده است: «کسانی که طرفدار خروج از توافق یا مذاکره برای یک توافق قوی‌تر هستند، استدلال کرده‌اند که ایران فقط در انجام فعالیت‌های مخرب جسورتر خواهد بود». نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، از توافق بعدی انتقاد کرد و پیش بینی کرد که این توافق ضعیف تر از قرارداد اصلی خواهد بود. او هشدار داد که برخی از مفاد کلیدی آن ظرف یک دهه آینده منقضی می‌شوند و ایران را در مسیر بازگشت سریع به غنی‌سازی درجه نظامی قرار می‌دهد. اما به نظر می رسد بنت در راه اندازی کمپین های عمومی تحریک آمیز و سخنرانی های جنگ طلبانه در کنگره ایالات متحده در تلاش برای از بین بردن مهم ترین ابتکار دیپلماتیک رئیس جمهور باراک اوباما در خاورمیانه (بیرجام) راه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق را دنبال می کند.

به گزارش فارین پالیسی، حامیان توافق، در حالی که می‌دانند توافق احتمالی در وین بی‌نقص نخواهد بود، اما بر این باورند که با کاهش محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران، اختلاف نظر بدتر خواهد شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.