هدف اصلاحات سیاسی قزاقستان رساندن جامعه به دموکراسی / ما نسبت به اوکراین بی طرف هستیم

[ad_1]

سفیر جمهوری قزاقستان در تهران در تشریح اصلاحات سیاسی اعلام شده از سوی رئیس جمهور قزاقستان گفت: در مورد اوکراین، قزاقستان معتقد است که این موضوع باید از طریق مسالمت آمیز حل شود.

به گزارش ایسنا، اشتر اورازبای در نشست تشریح پیام رئیس جمهور قزاقستان گفت: هدف توکایف رئیس جمهور قزاقستان از اعلام اصلاحات سیاسی هدایت کشور به سمت جامعه ای آزاد و دموکراتیک و ساختن کشوری مبتنی بر احترام و دموکراسی است. . ”

وی افزود: در دوره نظربایف، رئیس جمهور سابق قزاقستان، تحولات اقتصادی مساعد بود، اما تحولات سیاسی به صورت فعال اتفاق نیفتاد، در حالی که تحولات اقتصادی و سیاسی باید با هم اتفاق بیفتد، در غیر این صورت درگیری ایجاد می شود.

این دیپلمات قزاقستانی افزود: پس از اعلام اصلاحات سیاسی، رئیس جمهور قانوناً موظف است به عضویت خود در این حزب سیاسی در دوره مسئولیت خود پایان دهد و این در حالی است که احزاب سیاسی بیشتری می توانند برای ایجاد جامعه عادلانه تر با یکدیگر رقابت کنند. برنامه های اصلاحات ریاست جمهوری نماد آغاز دوره جدیدی در توسعه سیاسی کشور با تاکید بر ارتقای دموکراسی سازی، پاسخگویی و ثبات در مدیریت دولت است. این برنامه همچنین با هدف تبدیل کشور از شکل حکومتی فرا ریاستی به یک جمهوری ریاستی با پارلمانی قوی، شامل بررسی اساسی نهادهای دولتی کلیدی، از جمله کابینه و اختیارات رئیس جمهور، عملکرد پارلمان و خودگردانی محلی است. و احزاب سیاسی، سیاستمداران و نظام های انتخاباتی.

وی ادامه داد: مشارکت ریاست جمهوری، اختیارات ریاست جمهوری در حکومت های محلی، نظارت پارلمانی بر انتصابات، محدودیت در خدمات دولتی، اصلاحات انتخاباتی و تقنینی، اصلاحات اجرایی و قضایی، اصلاحات قضایی و قانون اساسی، آزادی مطبوعات، جامعه و حقوق شهروندی. آنها یکی از مهم ترین اصلاحات کلیدی هستند که توسط رئیس جمهور قزاقستان انجام شده است.

سفیر قزاقستان در تهران همچنین تاکید کرد که اصلاحات اعلام شده مجازات اعدام را از قانون اساسی حذف کرده است و دادگاه قانون اساسی برای اطمینان از رعایت قانون تشکیل خواهد شد و دادستان کل کشور و کمیسر حقوق بشر حق تجدید نظر خواهند داشت. به دادگاه قانون اساسی

وی همچنین گفت: 30 تغییر در قانون اساسی اعمال خواهد شد و پیش بینی می شود تا پایان سال 2022 20 قانون جدید به تصویب برسد.

این دیپلمات قزاقستانی همچنین تاکید کرد که رئیس جمهور قزاقستان بر تغییر سیاسی با هدف ایجاد قواعد بازی عادلانه و عادلانه تاکید داشته و همچنین معتقد است که این کشور همچنان به اصلاحات اساسی نیاز دارد.

به گفته سفیر قزاقستان در تهران، برنامه اصلاحات ریاست جمهوری پس از مشورت با کارشناسان و رهبران فکری جامعه مدنی از جمله دانشگاهیان و شخصیت های عمومی تدوین شده است و این اصلاحات ادامه مستقیم اصلاحات قبلی است، اما اکنون با اتفاقاتی که در تأیید ژانویه باید به سرعت انجام شود.

وی در خصوص موضع کشورش در قبال حوادث اوکراین گفت: موضوع اوکراین موضوع حساسی است اما قزاقستان اعلام کرده است که روابط خوبی با روسیه و اوکراین دارد و معتقد است این موضوع از راه مسالمت آمیز قابل حل است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.