متوسط: خشکسالی دجله و فرات بستری برای تولید پودر ریز است

[ad_1]

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم، خشک شدن دجله و فرات را بستری برای تولید ریزگردها دانست و گفت: 70 درصد ریزگردها منشأ خارجی دارد. ما نیاز به اقدامات دیپلماتیک برای مذاکره با ترکیه و سایر کشورهای همسایه برای احیای حق آبه کشورمان داریم.

پرویز اوسطی در گفت وگو با ایسنا، درباره حضور وزیر امور خارجه در کمیته کشاورزی در رابطه با طوفان اخیر ریزگردها، گفت: حضور وزیر امور خارجه در جلسه روز گذشته کمیته کشاورزی لغو شد. انشاالله هفته آینده در جلسه کمیته شرکت خواهد کرد.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس یازدهم گفت: بحث ریزگردها یک معضل جدی زیست محیطی است که چند سالی است در حال وقوع است. ریشه ماجرا به موضوع دیپلماسی آب برمی گردد. ما بارها به طرق مختلف تاکید کرده ایم که دولت و وزارت امور خارجه باید در این امر دخالت کنند.

سدسازی در ترکیه قطعا بر حق آبه ایران تاثیر خواهد گذاشت

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به پروژه سد ترکیه گفت: پروژه گپ یک پروژه توسعه ای چندبخشی است که شامل سدسازی گسترده در جنوب شرقی آناتولی ترکیه است. ترکیه یکی از کشورهای بالادست حوزه رودخانه است و در حال ساخت سد در حوضه ارس است. این قطعاً بر حق آبه ایران تأثیر خواهد گذاشت. از سوی دیگر ترکیه کنترل بسیاری از آب های دجله و فرات را در اختیار دارد.

خشک کردن دجله و فرات بستری برای تولید پودر ریز است
70 درصد پودر ریز منشا خارجی دارد

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، خشکسالی دجله و فرات را زمینی حاصلخیز برای تولید گرد و غبار عنوان کرد و گفت: 70 درصد ریزگردها منشأ خارجی دارند. از دولت و سازمان محیط زیست انتظار داریم منابع داخلی و خارجی ایجاد کنند. نهضت جنگل کاری و نهضت آبخیزداری دو اقدام مهمی است که باید توسط قوه مجریه اجرا شود. طرح توسعه باغ ها و جنگل ها افزایش مقیاس نهال کاری در کشور از میلیون ها به میلیاردی است. در نهضت آبخیزداری در چهل سال گذشته حدود 30 میلیون هکتار از 122 میلیون هکتار کشور را ساخته ایم یعنی 92 میلیون هکتار باقی مانده است و طبق آمار یک میلیون و 700 هزار هکتاری در سال گذشته طول می کشد. 45 سال دیگر که آبخیزداری تکمیل شود.

اوسطی در پایان تاکید کرد: برای به ثمر نشستن نهضت درختکاری و نهضت آبخیزداری نیازمند همت ملی و البته منابع مالی ویژه هستیم. تلاش مجلس برای تصویب قانون آبخیزداری کشور. باید در یک برنامه 10 ساله آبخیزداری را کامل کنیم. این منشاء گرد و غبار داخلی را حل می کند. بحث خارجی نیز نیازمند اقدام دیپلماتیک است. ما باید با ترکیه و سایر کشورهای همسایه برای احیای حق آبه کشورمان مذاکره کنیم. ما باید از ظرفیت های جامعه جهانی برای رسیدن به نقاط مشترک استفاده کنیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.