رشیدی کوچی: برای حل معضل ریزگردها باید دیپلماسی تقویت شود

[ad_1]

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس و شوراهای مجلس خاطرنشان کرد: اساساً منشأ معضل ریزگردها خشکسالی در عراق است که به دنبال ساخت سد در ترکیه رخ داد و باید برای رفع این مشکل گام های جدی برداشته شود. با تقویت دیپلماسی».

جلال رشیدی کوچی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم تقویت دیپلماسی برای مقابله با ریزگردها، اظهار کرد: ثابت شده که منبع اصلی ریزگردها به کشورهای همسایه به ویژه عراق می رود که دلایل متعددی دارد. یکی از دلایل آن ساخت سدی در ترکیه است که باعث کاهش حجم آب ورودی به رودخانه های دجله و فرات، دو رودخانه بزرگ عراق شده است.

وی افزود: کاهش حجم آب ورودی به این دو رودخانه بزرگ عراق منجر به خشک شدن تالاب ها و گسترش خشکسالی شده است. این موضوع ایجاب می کند که کشورهایی که از این موضوع آسیب دیده اند مانند کشور ما و عراق، بنشینند و با تقویت دیپلماسی برای حل این موضوع فکر کنند.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قطعاً این درست نیست که کشوری برای خود آب بگیرد و به کشورهای دیگر ندهد، باید از طریق دیپلماسی وارد این عرصه شد. این مشکل باید با گفتگو و توافق حل شود. در خیلی جاهای دیگر این مسائل از طریق دیپلماسی حل شد.

رشیدی کوچی تاکید کرد: باید در نظر داشت که آب به‌عنوان یک نیاز اساسی در سال‌های آینده ممکن است محل بحث باشد و در مقالات بسیاری بر حوزه جنگ آبی در آینده‌ای نه چندان دور تاکید شده است. به نظر من، بهتر است قبل از رسیدن به آن مرحله، مسائل را از طریق گفتگو حل کنیم. اساسا منشا این ذرات گرد و غبار خشکسالی در عراق است و دولت باید به این موضوع توجه جدی داشته باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.