رئیس جمهور: دانشگاه سطح اسلامی الزاماتی دارد که همه باید رعایت کنند

[ad_1]

رئیس جمهور حفظ حرمت اساتید دانشگاه را یک وظیفه همگانی در کشور دانست و به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دستور داد مطالبات و دغدغه های اساتید دانشگاه به ویژه در زمینه معیشتی را پیگیری و رسیدگی کند. .

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید ابراهیم رئیسی سه شنبه شب در نشست همبستگی با اساتید دانشگاه با تاکید بر اینکه فضای دانشگاه ها باید فضای علم، دانش و تشکیل نیروهای فرهیخته باشد، اظهار کرد: معتقدیم فضای دانشگاه ها باید فضای علم، دانش و تشکیل نیروهای فرهیخته باشد. در حمایت از علم و تحقیقات و دانشگاه ها». هزینه نیست بلکه سرمایه ای برای توسعه و آبادانی کشور است.

رئیس جمهور با یادآوری اهمیت و جایگاه بالای اساتید دانشگاه در روند توسعه و تعالی کشور، اذعان داشت: با روحیه و اشتیاق بالا.

رئیسی همدلی، همفکری و استفاده از ظرفیت عظیم جوانان و نخبگان دانشگاهی کشور را بهترین راه برای عبور از موانع و مشکلات کشور دانست و گفت: در دولت معتقد به استفاده از همه ظرفیت های فکری و نیروی انسانی کشور هستیم. ” دانشگاه و جامعه نخبگان کشور دست دراز کردند.

رئیس‌جمهور دانشگاه‌ها را اتاق فکر دولت خواند و تاکید کرد: دانشگاه باید مسائل کشور را با اولویت و مشکل‌ساز بررسی کند و در موضوعاتی مانند آب، خاک، کشاورزی، هوا، صنعت، اشتغال و فناوری‌های نوین راهکارهای عملیاتی به دولت ارائه کند.

بررسی الزامات تغییر دولت از دیگر محورهای سخنان رئیس جمهور در این جلسه بود. رئیسی با تاکید بر اینکه تغییر در دولت باید مبتنی بر علم باشد، گفت: تغییر پایدار و موثر در دولت منوط به انجام هر کاری بر اساس علم و دانش است و مستلزم ارتباط عمیق و مستمر دولت و دانشگاه است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری دولت را پل ارتباطی دانشگاه با دانشگاه و فضای نخبگان دانست و به برخی تلاش ها در این مرکز برای طراحی سیستم ارتباطی ساختارمند بین دولت و نخبگان دانشگاه اشاره کرد. مشکلات کشور با تکیه بر دانش، بینش و توانمندی نخبگان و دانشگاهیان.

رئیسی ایجاد امید با حمایت های ملموس و عملی را مهم ترین راه حفظ نخبگان کشور خواند و گفت: باید با دانش آموزانی که آینده ساز کشور هستند به گونه ای رفتار شود که چشم به آینده کشور داشته باشند. مهاجرت به عقب برگشته است و این یک مشکل است.” دولت در این زمینه مسئولیت جدی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه جاذبه های بسیار ارزشمندی برای فعالیت جوانان و دانشجویان در کشور وجود دارد، گفت: باید جاذبه هایی در داخل کشور و در سطح شرکت های دانش بنیان و مراکز آموزشی و علمی ایجاد شود تا دانشجویان و جوانان مردم نسبت به زمین بازی احساس می کنند و نظرسنجی هایی برای آنها وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان یکی از اساتید مبنی بر اهمیت توجه به علوم انسانی، ترویج این علوم را از اولویت های کشور برشمرد و گفت: دانشگاه مرکز توسعه انسانی و تولید علم، انقلاب است.

همکاری و هم افزایی صنعت و دانشگاه موضوع بعدی سخنرانی اصلی اساتید دانشگاه بود. رئیس جمهور با اشاره به نگرانی یکی از میهمانان از موانع همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: بارها در دولت تاکید کرده ام که به جای نگاه دانشگاه به صنعت، امروز همه دستگاه های اجرایی وظیفه دارند بروند. به دانشگاه و همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی برای برقراری ارتباط عملی در تمامی سطوح.

رئیسی خطاب به اساتید و روسای دانشگاه ها گفت: سعی کنید فضای دانشگاه ها فضای علم، دانش و تربیت نیروهای فرهیخته باشد و تلاش اساتید در این زمینه می تواند آثار بسیاری داشته باشد.

رئیس جمهور بر رعایت شئونات اسلامی و احترام به معلمان تاکید کرد و گفت: احترام به کرامت معلم بسیار مهم است و هم دانشجویان و هم مدیریت باید این رویکرد را در دانشگاه داشته باشند.

رئیسی تاکید کرد: دانشگاه سطح اسلامی الزاماتی دارد که همه باید به آن پایبند باشند و برای آن همه باید تلاش کنند تا فضای دانشگاه فضای علمی، پژوهشی و آموزشی و فرهنگی باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با اشاره به ارتباط نزدیک رئیس جمهور با اساتید و دانشجویان به مهم ترین برنامه های وزارت علوم اشاره کرد و گفت: «پژوهش»، «نوآوری هدفمند» و «نوآوری هدفمند» را دنبال خواهیم کرد. تولید ثروت به از دانش» برای دستیابی به آن.

در این جلسه دکتر دکتر حسن دانایی فرد، استاد دانشگاه تربیت مدرس میرسامان پیشوایی، استاد دانشگاه علم و صنعت، خانم غروی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، دکتر. نجف لکزایی، استاد پژوهشکده علمی، دکتر. . دکتر محمدرضا حسنی آهنگر، استاد دانشگاه امام حسین (ع) تقی آزاد ارمکی، استاد دانشگاه تهران، دکتر. دکتر فواد ایزدی، دانشگاه تهران. دکتر محمدرضا جهان‌سوز از دانشگاه تهران. دکتر علی عبدالعلی از دانشگاه علم و صنعت دکتر داود مرادخانی از دانشگاه زنجان دکتر حسن مسلمی نائینی از دانشگاه تربیت مدرس دکتر عبدالحمید نقره کار از دانشگاه علم و صنعت فرهمندپور از دانشگاه تهران و دکتر. علی رضائیان از دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب در خصوص موضوعات ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی، رویکرد نظام‌مند به حکمرانی، مطالعات زنان و خانواده، تحول علوم انسانی، نقش علم و فناوری در تمدن، مسائل اجتماعی ایران، مطالعات منطقه‌ای در دانشگاه‌ها، امنیت غذایی با استفاده از یافته‌های علمی، نقش ترویج علم در تولید دانش بنیان، نقاط قوت و ضعف در ساختار منابع، نقش و نحوه تعامل با کشور همسایه شرقی، اهمیت بحث بین دانش را مطرح کردند. در حوزه معماری و هنر، مهاجرت نخبگان و اقدامات دانشگاهی در راستای شعار سال.

در این جلسه دکتر دکتر نیز حضور داشتند. دکتر جلیلی رئیس دانشگاه صنعتی شریف انبیا، رئیس دانشگاه علم و صنعت، دکتر دکتر نصیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی مردانی رئیس بسیج . چلدوی رئیس دانشگاه شاهد و دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی. در کشور پرورش یافته است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.