اگر موسسه حقوقی استقلال ندارد، بهتر است آن را نداشته باشد.

[ad_1]

رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: اگر موسسه وکالت استقلال ندارد بهتر است نداشته باشد یعنی دفتر وکالتی که در صلاحیت قوه قضاییه است وجود ندارد.

علی نجفی توانا در گفت وگو با ایسنا، در خصوص راهکارها و چالش های نهاد حقوقی در سال آینده، گفت: در اجرای عدالت قضایی چه دارد. به عبارت دیگر این نهاد مدافع مردم در قوه قضائیه و از این نظر بال دیگر فرشته عدالت است. این نهاد یک نهاد دیرینه است و می توان گفت قدیمی ترین نهاد تخصصی مدنی است که در اجرای عدالت موثر بوده و هست، اما دولت ها علاقه ای به رشد و توسعه آن ندارند، بنابراین مخالفتی وجود ندارد. و در نحوه همکاری این نهاد با دولت که فقط در ایران وجود دارد و در سراسر جهان وجود دارد مبارزه کنند. طبیعتاً هر چه حکومت دموکراتیک تر باشد، آزادی و قدرت این نهاد بیشتر می شود، زیرا امروزه برای سنجش میزان محبوبیت، مشروعیت و مشروعیت یک حکومت، نحوه مداخله در نهادهای مردمی یک اصل محسوب می شود.

دولت باید از توان خود برای تقویت نهادهای دولتی مانند قوه قضائیه استفاده کند

وی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر مشکلاتی به وجود آمده که بخشی از آن مربوط به نهاد حقوقی و بخشی مربوط به دولت است. مداخله در این حوزه در حالی که تجربیات نشان داده است که دولت باید از توان خود برای تقویت نهادهای دولتی از جمله قوه قضائیه استفاده کند و قدرت دخالت دولت در وکالت باعث تضعیف و یکپارچگی آن می شود که در چنین شرایطی اتفاق نیفتاده است. نهادهای مدنی بهتر از آن هستند و چنین شرایطی اولین ضربه به دولت است، زیرا هیچ نهاد مدنی، هیچ کس قدرت نقد ندارد، هیچ کس قدرت اجرای قانون را ندارد و به نوعی با اقتدار جهانی در جامعه و سپس استبداد سیاسی

این وکیل دادگستری گفت: برخی از صاحبان قدرت که شاید از تأثیر وکالت بی خبرند، بیش از اجرا، با تصویب قانون یا اساسنامه به طرق مختلف، مداخله را اعمال کرده اند، مجلس یک نهاد وکالت است. از سوی دیگر، تصویب بازرسی و کنار گذاشتن چهره‌های مؤثر و توانمند قانون، باعث تضعیف مدیریت در برخی از مراکز یا بدنه هیئت‌مدیره شد و برخی از منتخبان نتوانستند به پا خیزند و ارزش‌های قانون را توجیه کنند. نهاد حقوقی هم برای مردم و هم برای مردم قوه قضاییه کوتاهی کرد. امروز مدیران کانون وکلا علیرغم همکاری و ورود به اساسنامه پروژه استقلال باشگاه اعلام می کنند که این اساسنامه را اجرا نکرده ایم. مخالفت انجمن ها قابل قبول است زیرا برخی از مواد آئین نامه طرفدار وکلا نیست، اما ایراد اصلی به این مدیران این است که اگر احساس می کنید آیین نامه استقلال را خدشه دار می کند، بهتر است مواد را شناسایی و قبول کنید. با نادیده گرفتن عواقب عدم اجرای اساسنامه، وارد فرآیندی شوید که از یک سو موافقت خود را با مشارکت در نگارش آن و از سوی دیگر از اجرای آن امتناع کنید که این امر باعث شد تا قوه قضائیه بگوید اساسنامه شما مشارکت در تهیه پیش نویس باید اجرا شود.

بسیاری از کارمندان به سادگی درک می کنند که وکیل مستقل در صورت مواجهه با مشکل به چه معناست.

نجفی توانا ادامه داد: بخشی از این آیین نامه نهاد حقوقی و قوه قضائیه را در محدوده مواد بازدارنده محدود می کند، نظارت آن را به مداخله ای تبدیل می کند که اکنون منجر به تایید نظارت شده و مرجعی برای مخالفت وجود ندارد و در صورت اجرا، وکالت یکی از نهادهای زیر نظر مستقیم قوه قضائیه است، ای کاش به جای مخالفت با این آیین نامه که جنبه مخالفت یک جانبه داشت، در جمعی که نماینده واقعی نهاد حقوقی هستند، دفاع می کردیم که مواد مورد قبول مراکز باید اجرا شود اما مواد مورد مناقشه باید مذاکره شود تا از این بن بست خارج شود.با اجرا نشدن این آیین نامه و استفاده از ادبیات سخت هزینه بر دوش وکلای جوان تحمیل می شود، باید مشکلات را حل کنیم. مشکلات و چالش های قوه قضائیه با قدرت چانه زنی و توجیه عقلانی.

وی یکی دیگر از چالش های موسسه حقوقی را ظرفیت کارآموزان حقوقی دانست و گفت: باید متناسب با افزایش جمعیت، افزایش ظرفیت موسسه حقوقی را نیز مدنظر قرار دهیم. سیستم آموزشی ما باید عملکرد و سیاست مناسبی برای جذب فارغ التحصیلان به نیروی کار داشته باشد. اگر کارمندان موفق به ایجاد شغل نشدند، استعفا دهید و راه را برای مدیرانی که توانایی تغییر این سیاست را دارند، باز کنید. من فکر می کنم آقای رئیسی باید به فکر بازنگری در نظام آموزشی باشد و به توصیه ها توجه کند. ضمناً پیشنهاد می کنم وکالت به خصوص حقوق خانواده اجباری باشد.قانون اجباری موجب بهتر شدن دعاوی و همچنین صدور احکام بهتر می شود و همچنین کانون های وکلا برای جذب کارورز بیشتر و افزایش ظرفیت افتتاح می شود. علاوه بر این، وکلای ذیصلاح در دیوان عالی و دادگاه های تجدیدنظر به دلیل توانایی قانونی خود می توانند مانند بسیاری از کشورها به عنوان قاضی استفاده شوند.

این وکیل دادگستری در پایان گفت: تداوم این وضعیت تضعیف عدالت قضایی است و تنها مذاکره و تعامل با مرجعیت و حفظ نهاد قانون باقی می ماند. اگر مؤسسه حقوقی استقلال نداشته باشد، نبود آن بهتر از وجود آن است، یعنی مؤسسه حقوقی که در صلاحیت قوه قضائیه است، وجود ندارد. ما به تمام قوانینی که برای سهولت تصویب شده است احترام می گذاریم و معتقدیم که نهاد قانون مدنی باید مستقل باشد. بسیاری از کارمندان به سادگی درک می کنند که وکیل مستقل در صورت مواجهه با مشکل به چه معناست. در پایان از بسیاری از دوستان حقوقی تقاضا دارم که از استفاده از ادبیات سخت خودداری کنند که این ادبیات فقط به ضرر حقوق خواهد بود، حل نمی کند و افزایش تعداد وکلا باید با تدبیر انجام شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.