تحقیقات هسته ای سریعتر تجاری می شود

[ad_1]

معاون پژوهش، فناوری و آموزش پژوهشکده کاربرد پرتوها درباره تجاری‌سازی تحقیقات پژوهشگران صنعت هسته‌ای گفت: تجاری‌سازی تحقیقات هسته‌ای ضروری است و فناوری هسته‌ای، تحقیقات تجاری‌تر می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر کاشیان در گفت‌وگوی رادیویی با اشاره به موضع ایران در استفاده از فناوری هسته‌ای و کسب موفقیت‌های چشمگیر در زمینه‌های مختلف انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، گفت: بسیار خرسند هستم که بگویم امروز کشور ما در موقعیت بسیار خوبی برای بهره‌مندی قرار دارد. میدان های هسته ای.” فناوری های مختلف هسته ای دارند و ما به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم.

وی افزود: در کاربردهای پرتو، بهداشت و درمان، صنعت، استفاده از شتاب دهنده ها، فوتونیک و فناوری کوانتومی، پلاسما، همجوشی هسته ای و همچنین چرخه سوخت هسته ای به موفقیت های ارزشمندی دست یافته ایم. در زمینه رادیوداروها امروزه به همراه کشورهای پیشرفته تحقیقات لازم را تکمیل کرده و پس از طی مراحل بالینی در اختیار بیماران قرار می دهیم. اکنون بیماران خارج از کشور برای حضور در مراکز درمانی در ایران و بهره مندی از رادیوداروهای ما اقدام می کنند.

یکی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه علوم و فناوری هسته ای با توجه به حرکت سریع دانشمندان ایرانی به سمت تولید رادیوداروها خاطرنشان کرد: تلاش همکاران ما در سازمان انرژی اتمی ایران منجر به خنثی شدن تحریم های ظالمانه در این حوزه شده است. همانطور که می دانید ما قادر به واردات تجهیزات پزشکی و مواد اولیه نبودیم و این اقدامات کاملاً غیرانسانی بود و متاسفانه برخی از این رادیوداروها کاملاً انحصاری و ساخت شرکت های خاصی است و به ما عرضه نکردند. با این رادیوداروها، یا گاهی با قیمت های گزاف به ما می رسید.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت های تابعه آن وارد عرصه تولید و خودکفایی در حوزه رادیوداروها شده اند و امروز از سنتز مواد دارویی موثر به تولید به خودکفایی رسیده ایم. رادیو ایزوتوپ ها و تبدیل آنها به رادیوداروها.” اکنون می توانیم رادیوداروهای هدفمندی تولید کنیم که آزمایشات لازم را گذرانده و با بومی سازی در سطح جامعه بسیار کاربردی و موثر هستند.

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات کاربردی تشعشعات با اشاره به اینکه سال گذشته سازمان انرژی اتمی ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سیستم پرتودهی خون که تنها توسط دو کشور تولید می شود رونمایی کرد. برای ساخت سیستم های سنجش و تابش. با توجه به موضوع تحریم ها، در واقع امکان واردات این سامانه به کشورمان وجود نداشت. اما اکنون با کمک دانشمندان صنعت هسته‌ای، سامانه تابش خون توسط محققان ایرانی شناسایی و آماده بهره‌برداری است.

وی در مورد سنسورهای هسته ای و خودکفایی در این سنسورها گفت: قبلاً سیستم های لایروبی مورد استفاده وارد می شد، اما ما توانستیم این نوع سیستم ها را مکان یابی و تولید کنیم. همه این دستاوردهایی که عرض می کنم در واقع تجاری سازی شد و انشالله تجاری سازی محصولات در حوزه هسته ای با همکاری مرکز رسا در سازمان انرژی اتمی ایران سرعت بیشتری خواهد گرفت.

استاد این مؤسسه درباره رسالت و فعالیت های مرکز فناوری و نوآوری رسا بیان کرد: در حال حاضر حدود 60 مرکز فناوری مرکز رسا مشغول به کار و تحقیق هستند که همه ثمره سال ها تحقیق در این سازمان و پژوهشگاه علوم است. و فناوری هسته ای؛ تجاری‌سازی تحقیقات هسته‌ای ضروری است با سیاست‌های جدید پژوهشگاه علوم و فناوری هسته‌ای، تحقیقات دانشجویان و محققان با سرعت بیشتری در مسیر تجاری‌سازی قرار گیرد.

کاشیان ادامه داد: یکی دیگر از افتخارات ما در حوزه کشاورزی هسته ای است، تعداد زیادی بذر را با روش های جدید اصلاح کردیم و توانستیم اقدامات موثری در مبارزه با آفات انجام دهیم، شمال کشور با حل مشکل مگس های مدیترانه ای همراه بود. و اکنون با کنترل انجام شده به روش هسته ای این مشکل حل شد و با حمایت رئیس سازمان انرژی اتمی اکثر باغات مرکبات ایران از این طریق طاعون را کنترل می کنند.

وی در پایان درباره تحریم‌های علمی کشورهای مختلف علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: با عزم هر دانشمند ایرانی در زمینه‌های مختلف فناوری صلح‌آمیز، هدف ما رسیدن به قله‌های بلند و تسریع در این مهم است. از سوی دیگر، با افزایش تعداد و تعریف پروژه‌های فنی و مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، می‌توانیم پیشتاز فتح فناوری‌های جدید باشیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.