تاکید رئیس قوه قضائیه بر حل و فصل پرونده های خانوادگی با رویکرد رمزی

[ad_1]

رئیس قوه قضائیه بر حل و فصل پرونده های خانوادگی با رویکرد خدادادی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد:

همزمان با لیالی پرفیض قدر، نشست مردمی حجت الاسلام محسنی اژه ای با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و مراجعین به قوه قضاییه به ویژه خانواده های زندانیان برگزار شد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در این دیدار که در ادامه جلسات مردمی با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و همچنین آسیب شناسی فرآیندها و رویه ها در واحدهای قضایی برگزار شد، با 13 نفر از مراجعین قوه قضائیه در ساخت و ساز قوه قضائیه و با آگاهی از سوالات و مشکلات خود به صورت موردی دستورات مقتضی را صادر کرد.

دعاوی خانوادگی، دعاوی و دعوای خانوادگی زندانی از قبیل « مطالبه مهریه و اجرای حکم » و « خواربار و هزینه زندگی زن » . مشکلات حقوقی یک شهروند ایرانی مقیم آمریکا; پرونده پرمخاطب کلاهبرداری و یک پرونده امنیتی از جمله مواردی بود که در جلسه علنی رئیس قوه قضائیه مطرح شد.

در این جلسه علنی، رئیس قوه قضائیه پس از استماع درخواست های متقاضیان و بررسی پرونده های آنان، با عنایت به جوانب قانونی و تناسب بین موارد درخواست ها و درخواست های متقاضیان، دستورات لازم را صادر کرد. به واحدهای قضایی ذیصلاح.

در این جلسه علنی یکی از مددجویان تقاضای آزادی فرزندش را که به دلیل مشکلات نفقه و دیه در حال گذراندن دوران حبس است و قرار است فرد مورد نظر در بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مراسم سالگرد فوت پدرش شرکت کند، درخواست کرد. .

یکی دیگر از موکلان که یکی از بستگانش به دلیل داشتن شاکی خصوصی در زندان به سر می برد، از طریق لینک الکترونیکی درخواست عفو یا صدور حکم کرد که رئیس قوه قضاییه در این خصوص تاکید کرد.

در این دیدار علنی، یک شهروند ایرانی مقیم آمریکا که 5 سال است مطالبه غرامت وی ​​در دادگاه بدوی به تعویق افتاده است، با حجت الاسلام محسنی اژه ای دیدار و دستور رسیدگی به موضوع را از سوی رئیس قوه قضاییه صادر کرد. مورد. ASAP. ، رسیدگی چابک و دقیق به پرونده های در حال رسیدگی را از اولویت های دستگاه قضایی دانست.

دو مشتری به نمایندگی از یک دعوای چند شکایتی مدعی شدند که پولی را به ریال از شهروندان گرفته و به فردی که مجوز و صرافی برای دریافت درهم در کشور دیگری ندارد داده اند و او نیز متعهد شده است. تقلب؛ رئیس قوه قضائیه به دو مددجو یادآور شد که با اقدامات غیرقانونی خود برای مردم، خود و قوه قضائیه مشکل ایجاد کردید.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در پایان این دیدار مردمی در سخنانی با تشریح برخی مسائل و موضوعات مطرح شده از سوی مددجویان، بر حل و فصل پرونده های خانوادگی با رویکرد کد خدادادی، صلح و سازش و گذشت طرفین که ماه پر برکتی است، تاکید کرد. وی با بیان اینکه ثمره ماه مبارک رمضان دوچندان است، گفت: در جلسه علنی امروز چند نفر از مددجویان مسائل خانوادگی از جمله نفقه، مهریه و اختلافات بین زوجین را مطرح کردند. ما معتقدیم که بسیاری از این مسائل را می توان از طریق صلح و سازش حل کرد و در نتیجه از رنج خود خانواده ها کاسته و از کار دستگاه قضایی کاسته شد.

قاضی شروع به تذکر به موضوع کلاهبرداری از افراد کرد که درصد قابل توجهی از پرونده های پرمخاطب را تشکیل می دهد و در جلسات علنی بارها توسط مراجعین تکرار می شود و امروز سه نفر از موکلان در این باره سؤالاتی را مطرح کردند. : توصیه و هشدار جدی ما به مردم این است که سرمایه و دارایی خود را بدون اطلاع، حفظ مجوز و محل فعالیت و همچنین اخذ ضمانت نامه های لازم و معتبر به افراد غیر واگذار نکنند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: متأسفانه با وجود تذکرات و تذکراتی که داده می شود، روند اعتماد افراد سودجو و غیرکارشناس و واگذاری دارایی های آنان بدون اخذ ضمانت نامه های لازم و معتبر و ظهور مدعیان پرونده های متعدد همچنان ادامه دارد. “.

وی افزود: در موارد مربوط به موضوع فوق که متأسفانه جامعه را متاثر می کند، می بینیم که یا کلاهبردار از کشور فرار می کند و یا حتی علیرغم اینکه به اتهام نافرمانی دستگیر شده است از پس دادن کالای مردم خودداری می کند و در نتیجه مردم این کار را نکردند. پولشان را نگیرند.” به دردسر می افتند و شکایت و شکایت کیفری می کنند.

رئیس قوه قضائیه به عیادت دو نفر در این دیدار مردمی اشاره کرد که به عنوان میانجی از آشنایان و اعضای خانواده خود وجه ریالی دریافت کرده بودند تا با انتقال این پول به شخص ثالث در دبی از وی درهم دریافت کنند.

رئیس قوه قضائیه در این خصوص گفت: از این دو نفر که خود را در نقش واسطه معرفی می کردند پرسیدم آیا مطمئن هستید که شخص ثالث مجوز داشته و صرافی بوده است؟ و آیا ضمانت لازم را از ایشان گرفتید؟ که پاسخ او به این سؤالات منفی بود. حال باید این سوال را مطرح کنیم که آیا این دو فرد مقصر نیستند؟
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: به گفته این دو موکل، در این پرونده علیرغم داشتن تعداد زیادی قربانی و دستگیری کلاهبرداران اصلی، پس از گذشت چند سال هنوز نتیجه ای حاصل نشده و مردم پول خود را دریافت نکرده اند. ”

در این راستا حجت الاسلام محسنی اژه ای بار دیگر به مردم توصیه کرد از سپردن اجناس و دارایی های خود به افرادی که نمی شناسند خودداری کنند و در صورت سپردن پول خود به اشخاص ثالث ضمانت لازم را اخذ کنند.

ارتباط مستقیم و بی واسطه با متن مردم یکی از رویکردهای اصلی حجت الاسلام محسنی اژه ای است و سیاست مدیریتی وی در دوران پس از انتصاب به ریاست قوه قضائیه موید اعتقاد و احترام کامل ایشان به برقراری ارتباط مستقیم و مستقیم با مردم و مردم است. قوه قضائیه و از نزدیک به نظرات و مشکلات آنها گوش فرا دهد.

رئیس قوه قضائیه علاوه بر اینکه شخصاً در گنجاندن جلسات مردمی در برنامه‌های کاری خود مشارکت داشته است، مسئولان و مسئولان قوه قضائیه در مرکز و استان‌ها را نیز در سمت‌ها و سخنرانی‌های مختلف موظف به رسیدگی به امور محوله کرده است. برگزاری منظم جلسات

بدین ترتیب کلیه مقامات ارشد و قضایی به تناوب، هفتگی و چند روزه روزانه با حضور در مرکز روابط عمومی قوه قضائیه، با مردم و مراجعین به مراجع و مراکز قضایی جهت حل و فصل مسائل، دیدارهای مستقیم و بدون واسطه دارند. مشکلات قضایی مردم اقدامات لازم و قانونی را فراهم می کند.

اما جلسات علنی رئیس قوه قضائیه نیز به شکل های مختلف برگزار می شود. از جمله دیدارهای مردمی در سفرهای استانی، بازدید میدانی از مراجع و مراکز قضایی و همچنین ملاقات مستقیم و بدون واسطه با مراجعین به روابط عمومی قوه قضائیه و همچنین شرکت در مساجد و دیدار مستقیم با مردم.

حجت الاسلام محسنی اژه ای 20 اسفند سال گذشته با حضور در مرکز روابط عمومی قوه قضائیه با 18 نفر از مراجعین به قوه قضائیه گفت و گو کرد و ضمن اطلاع از مسائل و مشکلات، دستورات مقتضی را به صورت موردی صادر کرد. . به عنوان مثال در همین جلسه رئیس قوه قضائیه مجلس شورای اسلامی با روسای قوه قضائیه استان های تهران، اصفهان و مرکزی تماس گرفت و دستور پیگیری فوری سه طومار و مطالبات مردمی را صادر کرد.

رئیس قوه قضائیه بیستم بهمن ماه سال گذشته به مدت 17 ساعت با 17 نفر از مددجویان شامل تعدادی از محکومان امنیتی و خانواده هایشان، چند مالباختگی پرونده های متعدد شاکی، اصحاب دعوای بیمه و سایر شاکیان به مدت 17 ساعت دیدار کرد.

در 4 دی ماه 1400 رئیس قوه قضائیه برای چند ساعت با چند خانواده از زندانیان امنیتی، وقایع آبان 1377 و جرایم عمومی، عمومی و امنیتی ملاقات کرد و 3 مورد از آنها به محکومین حقایق تعیین شد. آبان 1377 با عنایت به تناسب سوابق پرونده با درخواست شاکیان، دستورات لازم را به واحدهای ذیصلاح قضایی ابلاغ کرد.

همچنین ۱۲ مردادماه سال گذشته، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با چند نفر در محل کارشان و همچنین با خانواده های محکومان اغتشاشات آبان ۹۸ دیدار و گفتگو کردند.

رئیس قوه قضائیه در پایان این جلسه به مراجع ذیصلاح قضایی دستور داد تا پرونده بازداشت شدگان اغتشاشات آبان ماه سال ۹۸ مجدداً بررسی شود تا مشمولان آزادی مشروط یا عفو از طریق مراجع قضایی از طریق مراجع قضایی رسیدگی شوند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.