شناخت جامع چیلر ، راهنمای کامل انواع ، قطعات و نحوه کار

علت نصب یک فن بزرگ این است که یونیت داخلی بتواند هوا را از تمام کانال ها عبور داده و با دبی مناسب به تمام اتاق ها برساند.

مینی چیلر فن کویل

مثلا برای گرمایش می توانید از رادیاتور استفاده کنید و کولر آبی یا اسپلیت، یا حتی مولتی اسپلیت می تواند سرمایش ساختمان را تأمین کند اما اگر تعداد واحد ها بیشتر از ۱۰ عدد باشد، رفته رفته نیاز به سیستم فن کویل و مینی چیلر احساس می شود زیرا یک مینی چیلر به تنهایی می تواند یک مجتمع مسکونی بسیار بزرگ را پوشش دهد و بنابراین نصب سیستم مینی چیلر به همراه یونیت های فن کویل مجزا در هر واحد، ارزان تر از نصب یک سیستم سرمایشی و گرمایشی مجزا برای هر بخش مجزا از ساختمان تمام می شود.

اما در این مقاله که تنها یک مقاله مقایسه ای است ظرفیت مرکزی ۲۵ تن تبرید انتخاب می شود که معادل ۵ عدد مینی چیلر ۵ تن تبرید است.

بازه ظرفیت آن معمولا بین ۲۴۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰۰ BTU/hr (معادل ۲ تا ۲۰ تن تبرید یا معادل ۷ تا ۷۰ کیلو وات) است که آن را جهت کاربرد در مواردی مانند اتاق های اداری، آپارتمان مسکونی، هتل، رستوران، کافه، دستگاه های صنعتی و …

از این دستگاه در بسیاری از اماکن عمومی، پاساژ، سینما، بانک و محیط های صنعتی استفاده می شود. در واقع مینی چیلر در فضای بیرون از ساختمان (فضای آزاد) نصب و با لوله کشی آب به فن کویل های درون ساختمان یا دستگاه صنعتی مورد نظر متصل می گردد.

داکت اسپلیت ها نیز قابلیت اتصال به هوای آزاد را داشته و هوای تازه مورد نیاز ساختمان را با کانال کشی و فیلتراسیون به خوبی تامین می کنند.

فن دمنده چیلر

اگر در قسمت هایی از ساختمان به تامین هوای تازه به مقدار زیاد نیاز باشد باید در آن قسمت ها به جای فن کویل دیواری یا زمینی از فن کویل کانالی استفاده شود تا بتوان به مینی چیلر متصل نمود و از مزایای آن بهره برد.

منظور از مصرف آب این است که در برج های خنک کننده بخش قابل توجهی از آب در برج تبخیر می شود که باید آب تازه جایگزین آن شود.

چیلر فن کویل

این دستگاه ها با وجود کوچکتر بودن نسبت به چیلرها، اندازه بزرگی داشته و نیازمند فضایی هستند که نور آفتاب کمتر به آن بخورد و جریان هوا در آن جا خوب باشد.

به طور اختصاصی برای هر مشتری و مطابق با نیازهای آن است. بنابرین قیمت کل دستگاه ها مطابق جدول زیر خواهد بود.

فن سه فاز چیلر

در واقع می توان هر دمپر را به یک ترموستات متصل نمود و با فرمان صادر شده از سمت ترموستات، موتور الکتریکی موجود بر روی دمپر (مطابق شکل زیر) مسیر هوا را باز و بست کند.

چیلر فن کویل سقفی

بنابرین از این نظر تفاوت خاصی بین مینی چیلر و داکت فن کویل متصل به آن نسبت به داکت اسپلیت وجود ندارد.

برای همین است که انتخاب یک سیستم سرمایش و گرمایش (چیلر، فن کویل و داکت اسپلیت) مناسب می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که اگر به جای این ۴ مینی چیلر از یک چیلر به شکل مرکزی استفاده شود، قیمت آن نسبت به مجموع قیمت مینی چیلرها و حتی داکت اسپلیت ها کمتر خواهد بود که برای آشنایی با آن می توانید مقاله تفاوت داکت اسپلیت با چیلر را مطالعه بفرمایید.

فقط در صورتی می توان در سیستم داکت اسپلیت این کار را انجام داد که درون هر کانال و قبل از ورود هوا از دریچه به اتاق از یک دمپر برقی استفاده کرد و با دمپر مسیر عبور هوا را باز و بست کرد.

چیلر یا فن کویل

دراین وضعیت ارتفاع آبدهی پمپ نیز افزایش مییابد (منحنی سیستم لولهها به طرف چپ متمایل میگردد و نقطه کارکرد جدید به طرف چپ روی منحنی پمپ حرکت میکند).

چیلر فن دار

 پوشش محافظ کندانسور دستگاه: با توجه به محیط کاری پروژه و کارکرد کندانسورها آنها را به صورت محافظت شده در محیط هایی که دارای رطوبت بالا در هوا باشند یا به صورت محافظت نشده در محیط های خشک می سازند.

دیگر مزیت مهم این است که فن کویل ها بسیار کم صدا هستند ولی یونیت داخلی داکت اسپلیت هم صدای بیشتری دارد و هم در صورت اجرای غیر اصولی ، صدای کارکرد آن به مرور زمان بیشتر هم می شود.

می توانند به صورت مستقل از هم برای هر طبقه یا واحد ساختمانی نصب شده و در مدار قرار می گیرند.

قیمت فن چیلر

برای مثال در یک منزل مسکونی ممکن است یک فرد مسن در اتاق خود به دمای ۲۶ درجه و یک فرد جوان در اتاق خود به دمای ۲۰ درجه سانتی گراد نیاز داشته باشد، در این صورت هر کدام از آنها می تواند دمای هوای خروجی از فن کویل اتاق خود را به طور مستقل تنظیم کند ولی در داکت اسپلیت نمی توان این کار را انجام داد و همه اتاق ها هم دما هستند (به جز زمانی که از دمپرهای برقی به ازای هر کانال استفاده شود).

فن کویل مینی چیلر

اولین، برجسته ترین و مهمترین مورد از مقایسه جامع بین فن کویل و مینی چیلر با داکت اسپلیت از ۷ نظر مختلف که تفاوت اصلی آنها محسوب می شود همین مورد توانایی کنترل مستقل دما است که به آن اشاره کردیم.

قیمت فن کویل چیلر

در این متن از ۷ بعد و نظر جامع و مختلف دو سیستم مینی چیلر و داکت اسپلیت را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

برای مقایسه جامع سیستم فن کویل و مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت از یک مثال کمک گرفته و در قالب این مثال اختلاف قیمت آنها را بررسی می کنیم.

قیمت فن کندانسور چیلر

بر خلاف سیستمی مثل داکت اسپلیت که از جمله معایب آنها ایجاد صدای آزار دهنده (مخصوصا در مواردی که سیستم با اصول مهندسی اجرا نشده و یا اینکه کیفیت دستگاه پایین باشد) است ، سیستم مینی چیلر و فن کویل از جمله کم صداترین دستگاه های تهویه محسوب می شوند.

چیلر و فن کویل ابارا

چیلرها اساسا با قیمتی بسیار بالا به فروش می رسند و کاربرد آنها بیشتر در اکواریوم های ریف شور است.

یکی از مزایای اصلی داکت اسپیلت ها یا اسپیلت های خانگی، استفاده از هوای برگشت جهت بالا بردن راندمان کاری دستگاه و مصرف سوخت کمتر است.

هزینه سرویس این دستگاه را مدل چیلر و میزان کاری که تعمیرکار بر روی آن انجام می دهد، مشخص می کند.

مینی چیلرها دستگاه هایی بسیار گران قیمت هستند که نیازمند سرویس و نگهداری چندان زیادی نمی باشند. فن کویل های دیواری روی دیوار نصب می شوند پس فضای اتاق و ساختمان را اشغال نمی کنند و با داشتن ظاهری دکوراتیو به زیباتر کردن اتاق و ساختمان کمک می کنند.

از چیلرها برای ساخت پکیج یونیت استفاده می شود ولی مینی چیلرها به این منظور مورد استفاده قرار نمی گیرند.

ابعاد فن متناسب با محیط و میزان فضای مورد نظر شما انتخاب خواهد شد. به طوری که پس از مکش گاز مبرد به درون مارپیچ ثابت، بواسطه چرخش مارپیچ دوار، گاز بین دو مارپیچ متراکم شده، سرانجام از فضای میانی مارپیچ ثابت، تحت فشار خارج می گردد.

مینی چیلر دستگاهی است که در فضای بیرون از ساختمان مانند پشت بام نصب و آب را سرد می کند.

ماده مبرد در چیلر تراکمی ، گاز (مانند R134A) است. همانطور که می دانید، چیلرهای هوا خنک جزو دستگاه های تراکمی محسوب میشوند.

به این صورت که آب داخل کویل حرکت می کند و هوا از میان فین های آلومنیومی کویل عبور می کند و در مجاورت با آب، هوا سرد یا گرم می شود.

مینی چیلر با سرد کردن آب و پمپاژ آن به فن کویل های مستقر در هر اتاق ، عمل سرمایش هوا را به مطلوب ترین شکل ممکن انجام می دهد.

1. صنعت پلاستیک: سرد کردن پلاستیک داغ شده در طی فرایندهای شکل دهی. تعمیر و سرویس کردن آن ها بسیار راحت تر از فن کویل های توکار سقفی و زمینی است.

از جمله قطعات مینی چیلرها که نیاز به سرویس منظم دارند، فن های کندانسر هستند. شیر سرویس کندانسور : برای بستن لوله خروج مبرد از کندانسور در مواقع سرویس و تعمیرات و توقف طولانی دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

در صورتی که می خواهید برای تأمین آب سرد مورد نیاز سیستم های هواساز یا فن کویل خود، مینی چیلر در یک ساختمان مسکونی، اداری یا تجاری نصب کنید باید به چندین مورد توجه داشته باشید.

سرعت حرکت روتورها باید روی میزانی تنظیم شود که به دلیل سرعت زیاد و ایجاد حرارت بالا سبب آسیب مکانیکی آن ها نشود یا آنقدر پایین نباشد که باعث کاهش فشار گاز مبرد شود.

با ورود گاز مبرد فشرده به محفظه مارپیچی حلزونی، سرعت جریان آن کاسته شده و فشار آن افزایش میابد و نهایتا وارد کندانسر می شود.

تفاوت اصلی بین کمپرسور مینی چیلرهای تراکمی سانتریفیوژی و کمپرسورهای دیگر چیلرها مثل چیلرهای اسکرو این است که در این نوع کمپرسور، با چرخش بدنه کمپرسور، گاز مبرد از طریق چرخانده شدن در سرعت بالا فشرده شده و وارد یک محفظه مارپیچی حلزونی شکل می شود که قطر آن به تدریج زیاد می شود.

در طول زمان مبرد به مایعی اشباع شده با فشار بالا و دمایی متوسط می­رسد و کندانسور را ترک می­کند.

در اواپراتور سیال خنک شونده که آب است گرمای خود را طی یک فرایند گرماده به مایع مبرد باقیمانده داده و باعث تبخیر شدن مایع مبرد در فشار ثابت میگردد.

با توجه به توضیحات داده شده می توانید انتخاب بهتری بین مینی چیلر یا داکت اسپلیت داشته باشید. مهمترین مزایای مینی چیلر نسبت به اسپلیت (کولر گازی) کدام موارد است؟

ولی در داکت اسپلیت (همانطور که توضیح دادیم) باید یک کویل مخصوص آبگرم در یونیت داخلی جاسازی شود تا در زمستان بتوان آبگرم موتورخانه یا پکیج را در آن جاری نمود و عمل گرمایش هوا را انجام داد.

سیستم لوله کشی فن کویل دیواری آکس به گونه ای طراحی شده است که در فصل تابستان آب سرد از دستگاه های مرکزی چیلر و مینی چیلر تامین می شود و در فصل زمستان آب گرم را از طریق موتورخانه یا پکیج گرمایشی تامین می کند.

مینی چیلرهای هواخنک ویندکس دارای کمپرسورهای دوقلوی اینورتر روتوری اسکرول نوع DC و مجهز به حفاظت دمایی داخلی هستند. می توان انی چیلرها را به موتورهای دارای سرعت متغیر و دریچه های ورودی مجهز کرد تا امکان تنظیم عمل سرمایشی فرآهم آید.

مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند به کار می رود. هر یونیت فن کویل به واسطه ی لوله کشی های آب گرم و سرد به بویلر در موتورخانه و چیلر متصل است. Th is a​rticle was written  by  GSA  Co nten t Genera​tor DE MO.

هر یونیت فن کویل در یک سیستم فن کویل از طریق لوله کشی هایی به موتورخانه و چیلر متصل است.

همین امر علاوه به حداکثر رساندن سطح آسایش ، موجب کاهش مصرف انرژی این سیستم نسبت به سیستم های سرمایشی دیگر می شود زیرا فن کویل مربوط هر اتاق ، قسمت یا سالن از یک ساختمان که به سرمایش نیاز نداشته باشد را می توان خاموش کرد و یا درجه حرارت هوای خروجی از آن را به میزان دلخواه تغییر داد.

علاوه بر آن در آینده چنانچه نیاز به تغییرات در ساختمان باشد، بازسازی سیستم فن کویل و مینی چیلر به علت لوله کشی و عدم وجود کانال راحت تر خواهد بود.

البته فن کویلها برای ایجاد بخار گرم و سرد با سیستم های کمکی همچون چیلر و پکیج نیاز دارند. فن کویل سقفی توکار به دلیل اینکه در سقف نصب می شود و به لحاظ ظاهری فقط دریچه ی آن مشخص است که البته در ظاهر زیبای مکان ها هیچگونه مشکلی ایجاد نمیکند از طرفی نیز دارای کمترین میزان صدای تولید شده است.اگر بخواهیم از مکان هایی که از فن کویل سقفی توکار استفاده میکنند نام ببریم میتوانیم به هتل ها و مکان های اقامتی و …

مدل سقفی کانالی پر فشار ظرفیت بسیار بالایی در تأمین هوادهی دارد که به وسیله کانال، هوا در آن ها وارد و خارج می شود.

حتما باید شرایط محیطی از قبیل دما، فشار و … با توجه به شرایط آب و هوایی جنوب کشور، می بایست از کمپرسور های پیستونی استفاده شود که توانایی تحمل دما و فشار بالا را دارند.

مینی چیلرها داراری حداقل مصرف انرژی هستند به دلیل استفاده از کمپرسورهای با راندمان بالا. فن کویلها به چه صورتی عمل میکنند؟

نوع کاربری در طراحی و انتخاب چیلر بسیار مهم است بسته به اینکه چیلر برای چه نوع کاربریای طراحی و تولید میشود، نوع کمپرسور، کندانسور و اواپراتور آن میتواند تغییر کند.

مقاومت مینی چیلر به شرایط محیطی مثل نزولات جوی و نور خورشید را در نظر بگیرد و اگر فضایی سر بسته با جریان هوای خوب ندارید که مینی چیلر را در آنجا نصب کنید، بهتر است برای آن یک سایبان درست کنید.

کوچک بودن مینی چیلر به شما این امکان را می دهد تا آن در هر فضایی و هر کجا که می خواهید قرار دهید.

فن کویل های توکار به دلیل عدم دیده شدن نیازی به طراحی خاصی برای بدنه ندارند. نوعی فن کویل با نام زمینی فوق باریک و نیز وجود دارد که میتوان آن را بر روی دیوار یا زمین نصب کرد.

نحوه کار فن کویل یا زمینی به صورت مکش از روبرو یا پشت و دهش هوا از قسمت بالایی فن کویل است.

بنابرین اگر در ساختمانی از سیستم مینی چیلر و فن کویل استفاده کنیم دیگر نیازی به تجهیزات گرمایشی مثل رادیاتور (شوفاژ) ، لوله های گرمایش از کف و …

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با خرید فن چیلر وب سایت خود باشید.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.