خلیجی که همیشه پارسی می ماند

[ad_1]

ایسنا/ قم خلیج فارس نماد هویت ملی، همبستگی، همدلی، غیرت ملی و تمامیت ارضی ایرانیان در سراسر جهان و مایه شوک و امید ایران و ایرانی است و حرکتی مشابه شهدای این مرز و بوم دارد.

وطن فقط یک کلمه نیست، برای جاودانگی زندگی همه فرزندان و پاسداران فداکار و شجاعش معنای عمیقی دارد. وسعت و عظمت بی نظیرش همیشه بر عرش اعلای تکیه دارد و جانهای غیور را به دفاع از حریم بزرگش فرا می خواند!

وطن یعنی خاک، آب یعنی عشق مقدس. وطن یعنی خلیج فارس ایران؛ ای خلیج همیشه نیلگون پارس و ای آهنگ عشق جاودانه، نام های تو همیشه باشکوه.

جوشش و خروشش امواج را به وزن شعر عاشقانه می رقصد و نام و آوازه پر افتخار دورانت تن هر صفت بیگانه شغالی را می لرزاند. زیبایی و روح بی بدیل زندگی، جان بخش ایرانی می شود که غرور و غرور آن هر ایرانی را دوشیده است!

ای بانوی ماه و آخرین بازمانده تاریخ، تمام شهر ویران و ویران شد. تو افتخار افسانه های ایرانی هستی که در رگ های خون مردم آریایی می جوشد، آتش زرتشت در جان مسیحیان می سوزد که انگار فریاد می زند که من پارسی هستم و برای همیشه پارسی خواهم ماند!

نام جاودانگی مدیون بزرگان ایرانی تبار است که با حماسه ها و رشادت های خود یکی از بزرگترین حوادث تاریخی را رقم زدند. امروز دهم اردیبهشت ماه یکی از روزهای حماسی و ملی ایران ماست که سالروز اخراج پرتغالی ها از خلیج فارس و تنگه هرمز است که ایران و ایرانیان را مدیون دلاوری به نام است. شاه عباس صفوی.

جنجال بر سر نام خلیج فارس دلیل برگزیدن این روز به عنوان روز ملی خلیج فارس بوده است، بحثی که بارها در رسانه ها و سیاستمداران عرب مطرح می شود و امارات، کویت و سعودی از آنها غفلت می کنند. رهبران این جنبش بنا به دلایلی سیاستمداران از نام مستعار خلیج عربی برای مقابله با ایران استفاده می کنند و اختلافات خود را در رابطه با جزایر سه گانه نشان می دهند. جریانی که البته ریشه در سال های قبل دارد. کشورهای عربی در دهه 1330 خورشیدی به تحریک انگلیسی ها این نام جعلی را برای خلیج فارس انتخاب کردند. البته این نامگذاری در ابتدا به گونه ای دیگر ساخته می شد، اما چون کار نکرد تغییر کرد، در سال 1219 دولت انگلیس نام دریای بریتانیا را برای خلیج فارس به کار برد، اما این نام پذیرفته نشد و آن را کنار گذاشتند.

پس از ملی شدن نفت ایران و سلب مالکیت شرکت های انگلیسی و قطع روابط ایران و انگلیس، نماینده سیاسی انگلیس مقیم بحرین برای اولین بار واژه سواحل عربی را به منطقه جغرافیایی جنوب این کشور معرفی کرد. خلیج فارس که متعلق به اعراب تحت حمایت بریتانیا بود، جایگزین کلمه «خلیج عربی» شد و سپس نام آن به کل خلیج فارس گسترش یافت.

در تلاش برای تحریف نام خلیج فارس در سال 1380، دولت وقت تصمیم گرفت برای حفاظت و نگهداری از این گنجینه گرانبها، روزی را در تقویم به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری کند. روند نامگذاری این روز روندی طولانی را طی کرد و در مناسبت ها و مناسبت های مختلف به این مناسبت سخنانی ایراد شد و در نهایت شورای عالی انقلاب فرهنگی روز دهم اردیبهشت را به عنوان این روز ملی برگزید.

خلیج فارس پس از خلیج مکزیک و هادسون سومین خلیج بزرگ جهان است و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. این خلیج که در مسیر انتقال نفت و گاز ایران و کشورهای عربی قرار دارد، مملو از معادن نفت و گاز است و به همین دلیل یکی از مناطق استراتژیک و مهم در سطح بین المللی است. خلیج فارس از شمال با ایران، از غرب با کویت و عراق، از جنوب با عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین همسایه است. این خلیج از طریق تنگه هرمز به دریای عمان و آبهای آزاد جهان منتهی می شود.

خلیج همیشه فارس از دیرباز جایگاه بسیار مهمی در منطقه داشته است. توسعه قدرت سیاسی و نظامی شاهنشاهی هخامنشی در خلیج فارس و کشورها و ملل مختلفی مانند مصر و هند که تحت حاکمیت نظامی، اقتصادی و سیاسی آن امپراتوری و به عنوان مقر طنز امپراتوری هخامنشی تحت ایران بودند. . در مصر یکی از مهمترین پروژه های هخامنشیان ادامه حفاری و افتتاح کانال سوئز بود که حمل و نقل دریایی بین دریای مدیترانه و دریای سرخ به ویژه سواحل شرقی آن و خلیج فارس و هند را ممکن ساخت. اقیانوس.

خود داریوش در کتیبه و سنگ یادبودی این را ذکر کرده است سوئز می گوید: من پارسی هستم. مصر را فتح کردم. دستور دادم این کانال را از رودخانه ای به نام نیل در مصر تا دریای که تا ایران امتداد دارد حفر کنند. سپس همانطور که من دستور دادم این کانال حفر شد و کشتی ها از مصر به طرف ایران به وسیله این کانال به راه افتادند.

مهم‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی و آثار هخامنشی در مصر، آثار و کتیبه‌های داریوش در کنار کانال سوئز در شمال غربی هند است. داریوش چند نفر را مأمور کرد تا راهی از خلیج فارس به هند بیابند. اسکایلاکز تحت فرمان او سفری اکتشافی از مردم کاریاندا را آغاز کرد که دو سال و نیم به طول انجامید. او از مصب رود سند به مصر سفر کرد. داریوش احتمالاً قصد داشت راه بهتری برای برقراری روابط تجاری بین هند و ایران ایجاد کند. امپراطور جوان در محل تلاقی رودخانه های کابل و سند، در نزدیکی شهر پیروس در دریای خزر، ناوگانی را آماده کرد که به فرماندهی یک ملوان یونانی مقیم آسیای صغیر به نام اسکیلاکس، مأمور شد از رود سند عبور کند و دریا را شناسایی کند. مسیر به مصر یک سفر اکتشافی عظیم از طریق دریا که می تواند مرزهای شرقی امپراتوری را با دارایی های غربی آن پیوند دهد.

خلیج فارس نماد هویت ملی، همبستگی، همدلی، غیرت ملی و تمامیت ارضی ایرانیان در سراسر جهان و مایه شوک و امید برای ایران و ایرانی است. دشمنانی که جان خود را فدا کردند و آن را ثابت کردند.

این نام پرافتخار با تاریخ پرافتخار و پرافتخار ایرانیان گره خورده و یادآور عزت، اقتدار، سربلندی، فرهنگ و تمدن این سرزمین و مرزبانان آن است. درگاه افتخار روزگار ما؛ خلیج فارس همیشه درگیر بوده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.