انتقاد شدید دبیر ستاد حقوق بشر از دادگاه حمید نوری

[ad_1]

دبیر ستاد حقوق بشر با انتقاد از دادگاه سیاسی، نمایشی و ناعادلانه حمید نوری گفت: این دادگاه مغایر با موازین حقوق بشر و ناقض عدالت قضایی است.

در پی ادامه بازداشت سیاسی سوئد حمید نوری و صدور کیفرخواست از سوی دادستان و درخواست حبس ابد برای وی به اتهامات واهی، کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین الملل وزیر، قوه قضائیه این دادگاه را غیرقانونی، پرزرق و برق و ناعادلانه خواند. ، بر خلاف اصول حقوق بشر و نقض عدالت قضایی است.

کاظم غریب آبادی با تاکید بر اینکه دستگیری این تبعه ایرانی تا زمان اطلاع خانواده وی می تواند مفقودی قهری باشد، افزود: برخورد خشونت آمیز در حین بازداشت و بی توجهی به کرامت انسانی، نقض کنوانسیون 1963 وین و ناآگاه نگه داشتن خانواده سفارت ایران، از محل بازداشت وی برای اعمال فشار روانی و ممانعت از ملاقات با خانواده، تنها بخشی از اقدامات غیر انسانی علیه فردی است که به دروغ و با اتهامات واهی دستگیر شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اظهارات خانواده حمید نوری تصریح کرد: دولت سوئد آقای حمید نوری را تکذیب کرده است. شخصاً از سوئد دیدن کرد. ، اجازه ملاقات با آنها را نداشتند و نزدیک به دو سال در سلول انفرادی نگهداری شدند که مصداق بارز نقض فاحش حقوق بشر است.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در ادامه تصریح کرد: عدم انجام تحقیقات همه جانبه و مستقل از سوی دادستان سوئد و صدور کیفرخواست مبنی بر اظهارات مغرضانه و بی اساس برخی افراد وابسته به گروهک تروریستی منافقین، فقدان آن است. دسترسی به وکیل و سلب حق دفاع از وی.

دبیر دفتر حقوق بشر با انتقاد از دولت سوئد به دلیل نقض حقوق متهم در دوران بازداشت، گفت که دولت سوئد از دسترسی وی به پزشک محروم بوده و مسئولان زندان از سلامت جسمی و روانی وی بی توجهی کرده اند. حبس و ضرب و شتم و شکنجه توسط ماموران زندان ها که همگی نقض حقوق اولیه هستند باید پاسخگو باشند.

غریب آبادی با اشاره به سیاست دولت سوئد در حمایت از گروه های تروریستی مانند الاحوازیه و منافقین، تصریح کرد: سوئد به مکانی امن برای میزبانی از تروریست ها تبدیل شده است؛ زمان آن فرا رسیده است که استکهلم مشخص کند که در کنار تروریست ها قرار می گیرد یا از بین المللی خود تبعیت می کند. تعهدات برای مبارزه با گروه های تروریستی

وی تاکید کرد: دادستان باید به نمایندگی از جامعه و در راستای امنیت و نظم عمومی اعضای گروه های تروریستی را نمایندگی کند و آنها را به عدالت بسپارد. آغشته به خون بیش از 12000 انسان بی گناه، به عنوان ابزاری در دستان این گروه تروریستی عمل کرد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در خاتمه از مراجع ذیصلاح قضایی خواست در دفاع از امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران علیه افرادی که مرتکب اقدامات تروریستی علیه امنیت ملی ایران و مورد حمایت کشور سوئد هستند، عدالت را اجرا کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.