دولت از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای مدیریت مصرف آب استفاده خواهد کرد

[ad_1]

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: برای کاهش مصرف آب در بخش های صنعتی و کشاورزی با پیشرفت فناوری و تلاش شرکت های دانش بنیان ظرفیت های مناسبی فراهم شده است و لازم است دولت از این توانایی استفاده کند.»

هادی بیگی نژاد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به کاهش منابع آبی کشور، بر لزوم صرفه جویی در مصرف تاکید کرد و گفت: مصرف آب به سه بخش شرب، صنعت و کشاورزی تقسیم می شود. صرفه جویی و مدیریت مصرف در این سه حوزه باید در دستور کار همه بخش ها باشد. از سوی دیگر تقویت منابع آب زیرزمینی و تصرف آب های جاری از دیگر مواردی است که باید در اولویت قرار گیرد.

چرا باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

وی با بیان اینکه کمتر از 10 درصد مصرف آب در کشور به بخش آب شرب و مابقی به کشاورزی و صنعت اختصاص دارد، گفت: درست است که درصد کمی از مصرف آب شرب است، اما هزینه تولید آن است. در کشور بالا است. بنابراین باید تا جایی که می توانیم در این بخش صرفه جویی کنیم. هر چه جلوتر می رفتیم هزینه تولید آب هم در این حوزه فرهنگی بیشتر می شد زیرا مردم باید حمایت های لازم را داشته باشند.

کاهش مصرف آب در بخش صنعتی چگونه است؟

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حوزه صنعت باید با استفاده از فناوری های نوین از جمله استفاده از حلقه بسته آب در گردش برای خنک سازی یا بازیافت پساب کارخانه ها میزان مصرف آب را کاهش دهیم. امروزه بسیاری از کارخانه ها در سیستم تبرید از سیکل بسته استفاده می کنند و از طرفی پساب خود را رها نمی کنند بلکه از روش های نوین برای تصفیه آن استفاده می کنند و دوباره وارد چرخه مصرف می شوند. با این روش به جای 300 هزار مترمکعب مصرف سالانه آب، سالانه تنها 10 هزار متر مکعب آب مصرف می شود. این کاهش قابل توجهی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تاکید کرد: راهکاری برای کاهش مصرف در صنعت وجود دارد و باید در این زمینه اقدامات جدی صورت گیرد. علم و روش وجود دارد. فقط باید با اراده جدی در این راستا گام برداشت و اعتبارات لازم تخصیص داده شود. در حوزه کشاورزی هم انتقال آب و هم روش های نوین آبیاری مانند آبیاری زیرزمینی می تواند نقش ویژه ای در مدیریت مصرف داشته باشد.

شعار “دولت آب”

بیگی نژاد در پایان افزود: تزریق آب های سطحی به سفره های زیرزمینی یکی از راه های بهبود منابع آبی کشور است که باید با دقت و جدیت بیشتری دنبال شود. به نظر من اگر شعار امسال دولت، دولت آب باشد، خوب است. دولت می تواند از ظرفیت شرکت های دانش که مقام معظم رهبری در نامگذاری سال نیز بر آن تاکید داشتند برای مدیریت مصرف استفاده کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.