دولت جدید کره جنوبی روی کار آمد و ملاحظات مربوط به روابط با ایران را آغاز کرد

[ad_1]

دفتر مطالعات سیاستگذاری مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مراسم تحلیف دولت جدید کره جنوبی و ملاحظات مرتبط با روابط با جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در این گزارش آمده است: دوره پنج ساله ریاست جمهوری جدید کره جنوبی از 20 اردیبهشت 1401 آغاز می شود و بیستمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور اسفندماه گذشته برگزار شد و سوک یول محافظه کار پیروز شد. انتخابات با بیشترین رای ایران و کره جنوبی روابط دیپلماتیک خود را در سال 1962 آغاز کردند و امسال شصتمین سالگرد این روابط است. روابط دو کشور در سال های اخیر فراز و نشیب های زیادی داشته است، اما با این وجود روابط دو کشور تا سال 2017 قابل قبول بود.

قبل از توافق هسته ای، کره جنوبی دومین شریک تجاری ایران بود. با شکل گیری توافق هسته ای، بستر مناسبی برای ارتقای سطح روابط دو کشور فراهم شد، به طوری که کره جنوبی بزرگترین خریدار گاز ایران و ایران سومین منبع صادرات گاز ایران شد.نفت به کره . با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها علیه کشورمان، روابط تهران و سئول شکل دیگری به خود گرفت. پس از از سرگیری تحریم های غرب، سئول به تبعیت از واشنگتن روابط خود را با کشورمان کاهش داد. حجم روابط تجاری دو کشور پس از چهار سال در سال 2017 به 12 میلیارد دلار آمریکا نزدیک شد. همکاری کره با تحریم های آمریکا منجر به تغییر رویکرد جمهوری اسلامی ایران در سیاست تجاری با این کشور شده است. انتقاد اصلی ایران از کره جنوبی این است که این کشور حتی در دوران کرونا، صرفاً به دنبال تحریم های آمریکا و نادیده گرفتن تاریخ روابط دو کشور، از تعامل با ایران در زمینه مسائل انسانی از جمله غذا و دارو خودداری کرد.

در جای دیگر این گزارش آمده است: بنابراین به نظر مسئولان کشورمان، با فرض لغو تحریم های ظالمانه غرب، روابط تهران و سئول مانند سابق نخواهد بود. اگر روابط دو کشور در آینده عادی شود، شرکت‌های کره‌ای باید به جای فروش کالاهای مصرفی، برای سرمایه‌گذاری، انتقال دانش فنی و مشارکت در تولید در داخل ایران برنامه‌ریزی کنند. بنابراین، به دلیل ناتوانی کره جنوبی در برقراری روابط راهبردی و پایدار، سیاست تجاری ایران در قبال کره جنوبی و مسائل مشترک برای همکاری های دوجانبه در سال های اخیر تغییر کرده و این سیاست در قبال رئیس جمهور جدید نیز ادامه خواهد داشت. در این گزارش پس از بررسی اجمالی نظام سیاسی کره جنوبی و سیر روابط تهران- سئول، مهم ترین فرصت ها و چالش های پیش روی روابط دو کشور مورد بررسی قرار می گیرد.

متن کامل این گزارش در اینجا خواندن

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.