آکسیوس: مورا هیچ پیشنهاد جدیدی از آمریکا به ایران نداد

[ad_1]

خبرگزاری اکسیوس به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که معاون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا در سفر خود به تهران پیامی از سوی آمریکا به ایران نداشته است.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری اکسیوس روز چهارشنبه در خبری نوشت به گفته مقامات دولت بایدن، انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده وی در مذاکرات وین، پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا به ایران ارائه نشده است. .

یک مقام ارشد آمریکایی به آکسیوس گفت که دولت بایدن امیدوار است ایران از درخواست خود مبنی بر حذف سپاه از فهرست گروه های تروریستی خارجی آمریکا صرف نظر کند و پیش نویس توافق نامه ای را که در وین به دست آمده را امضا کند.

مذاکرات وین که از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در سال 2021 برای احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد، به دنبال برخی از تحولات بین‌المللی اخیر از جمله حمله روسیه به اوکراین و مناقشه تهران-واشنگتن در برخی از موضوعات باقی مانده است. مذاکرات تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

در همین راستا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اخبار منتشر شده در رابطه با سفر مورا به تهران و جزئیات این سفر، خاطرنشان کرد: مذاکرات بر سر رفع تحریم ها انجام شده است. علیه ایران و احیای برجام در میان طرف های مذاکره کننده تا به امروز بی وقفه ادامه داشته است. در وین وقفه ای رخ داد، اما تبادل پیام ها از طریق هماهنگ کننده گفتگو انجام می شود. بازدید آقای مورا به تهران در این هفته و در پی تماس تلفنی اخیر بین آقای. امیر عبداللهیان و آقای بورل. این بدان معنا نیست که پس از قطع شدن شما پیام جدیدی ارسال می شود. از طریق اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات همواره پیام هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل می شود.

خطیب زاده با بیان اینکه بنا به پیشنهاد آقای دکتر ضروری است جلسه حضوری داشته باشیم. بورل و استقبال آقای. امیر عبداللهیان افزود: مورا در این سفر با آقای باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین دیدار خواهد کرد. دستور کار مذاکرات در تهران روشن است و امیدواریم پس از این مذاکرات بتوانیم نتیجه را بهتر اعلام کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره تخلفات آمریکا در اجرای تعهداتش و اتخاذ تصمیم سیاسی لازم گفت: آقای … ایران و 1+4 به مسیر دیپلماتیک و دستیابی به یک توافق خوب، پایدار و معتبر متعهد هستند.

خطیب زاده تاکید کرد: اگر آمریکا امروز تصمیم لازم را بگیرد و آنچه را که از حقوق و جیب مردم ایران گرفته پس بدهد، حقوق از دست رفته ملت ایران را بپذیرد و به آن احترام بگذارد، ما می توانیم آن روز به وین بازگردیم. پس از بازگشت مورا و پیشروی من موافقم.” .

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.